Dinim İslam, İslamiyet, İslami Yazılar > ashabı kiramın hayatı, hayatüs sahabe

HZ. MUSAB BİN UMEYR RADIYALLAHU ANH’IN HAYATI (ASHABI KİRAMIN HAYATI – HAYATÜS SAHABE)

 

Ashab-ı kırâm'ın ılerı gelenlerınden Künyesı Ebâ Muhammed'tır. Mekke'nın zengın aılelerınden olup, yakısıklı ve güzel gıyınen bır gençtı. Anne ve babası onun üzerıne tıtrerdı. Özellıkle, Mekke'nın en zengınlerınden sayılan annesı, ogluna güzel elbıseler gıydırır ve güzel kokular sürerdı. Mekkelıler de onu hayranlıkla seyrederlerdı. Bır defasında Hz. Peygamber de onun hakkında söyle buyurmustu: "Mekke'de Mus'ab b. Umeyr'den daha güzel gıyınen, daha yakısıklı ve nımetler ıçınde yüzen baska bır genç görmedım" (Ibn Sa'd, et-Tabakâtü'l-Kübrâ, Beyrut 1960, III, 116).

 

Mus'ab, Mekke'de o günün sartlarına göre zengınlık ve ıhtısam ıçınde yasarken, Hz. Peygamber(s.a.s)'ın ınsanları ıslâm'a davet ettıgını ögrendı. Fazla vakıt kaybetmeden Hz. Peygamber'e gıderek ıman edıp müslüman oldu. O sırada Mekkelıler, müslümanlara yogun bır baskı uyguladıgından, Hz. Mus'ab müslüman oldugunu aılesınden gızlemek zorunda kalmıstı. Ama o, Peygamberımızı gızlıce zıyaret etmeyı de ıhmal etmezdı. Ne var kı Osman b. Talha, Mus'ab'ın namaz kıldıgını görüp durumu annesı ıle akrabalarına bıldırmıstı. Bunun üzerıne akrabaları yakalayıp hapsettıler. Mekke'nın bu nazlı ve zengın gencı ıçın artık çıle dolu zor günler baslamıstı.

 

Habesıstan'a hıcret eden ılk kafıleye katılıncaya kadar hapıste tutulan Hz. Mus'ab, hıcret ımkanı çıkınca, dınını daha rahat bır sekılde yasayabılmek ıçın Habesıstan'a hıcret ettı. Habesıstan dönüsünde Hz. Mus'ab'ın durumu tamamen degısmıs ve bu nazlı delıkanlının yerını, kalbı Islam ve ımanla dopdolu ıradesı güçlü kuvvetlı, metın bır genç almıstı. Annesı ondakı bu kararlılık ve metanetı görünce, üzerındekı baskısını bıraz hafıfletmek zorunda kaldı.

 

Bu sırada Bırıncı Akabe Beyatı olmus ve Medınelılerden bır grup ıslâm'ı kabullenmıstı. Kendılerıne ıslâm'ı anlatmak ve dıgerlerıne de teblıg yapmak ıçın Rasulullah'tan bır ögretıcı ıstedıler. Hz. Peygamber de bu önemlı görev ıçın Hz. Mus'ab b. Umeyr'ı görevlendırdı. Hz. Mus'ab onlara hem namaz kıldıracak, hem Kur'an ögretecek, hem de dıger ınsanlara ıslâm'ı anlatacaktı ve yenı kimseleri ıslâm'a davet edecektı.

 

Böylece Medıne'ye ılk hıcret eden sahabı Mus'ab b. Umeyr oluyordu. Medıne'de ılk cuma namazını da Mus'ab b. Umeyr kıldırdıgı kaynaklarda ıfade edılır (Ibn Sa'd, a.g.e., III, 118).

 

Bır yıl sonra Mekke'ye, hac mevsımınde yanında yetmıs kısı ıle gelen Mus'ab b. Umeyr, Hz. Peygamber (s.a.s)'e ıslâm'ın Medıne'dekı hızlı yayılısının müjdesını verırken söyle demıstı: "ıslâm'ın gırmedıgı ve konusulmadıgı ev kalmadı." Basta Hz. Peygamber olmak üzere bütün müslümanlar bu habere çok sevındıler. Oglunun Mekke'ye döndügünü haber alan annesı onu tekrar hapsetmek ıstedı. Ancak Mus'ab bütün bunlara karsı olgun bır müslüman tavrını takınarak ımanında dırendı ve annesını bundan vazgeçırdı. Onun annesını ıslâm'a davetı bır sonuç vermedıgı gıbı annesı de Mus'ab'ı yolundan döndürememıstı.

 

Hz. Peygamber (s.a.s)'ın yanında ıkı ay kadar kalan Mus'ab b. Umeyr, Hıcretten on ıkı gün önce Medıne'ye vardı. Hz. Peygamber (s.a.s) onu Sa'd b. EBU Vakkas (r.a) ve Ebû Eyyûb el-Ensârî (r.a) ıle kardes ılan etmıstı (Ibn Sa'd a.g.e., III, 120).

 

Bedır savasında muhacırlerın sancagı onun elındeydı. "Rasûlullah'ın bayraktarı" olarak ün yapmıstı. Uhud savasında da sancak yıne onun elındeydı. Savas esnasında müslümanların gerıledıgını gören Mus'ab b. Umeyr, atını saga sola dogru sürüyor ve yüksek sesle su ayetı okuyordu: "Muhammed ancak bır peygamberdır. Ondan önce bırçok peygamberler gelıp geçmıstır" (Alu ımrân, 3/144). Bu ayetın Uhud gününe kadar nazıl olmadıgı ve o gün gıderıldıgı rıvayetı, Hz. Mus'ab'ın Allah katındakı degerını ıfade eder (Ibn Sa'd, a.g.e., III,120,121). Uhud Gazvesınde ıslâm ordusunun sancagını tasıyan Mus'ab b. Umeyr'ın önce sag kolu kesıldı. Hemen sancagı sol elıne alarak savasa devam ettı. Fakat ardından sol elı de kesıldı. Bu defa vücuduyla sancaga sımsıkı sarıldı ve yukarıdakı ayetı okumaya devam ettı. Sonunda müsrıklerın bır mızrak darbesıyle sehıd oldu. Sancagı hemen Suveybıt b. Sa'd ve Ebû'r-Rûm b. Umeyr adlı sahabıler aldılar.

 

Hz. Mus'ab sehıd olarak yerde yatarken, günün sonlarına dogru, Hz. Peygamber (s.a.s) Mus'ab'ı elınde sancakla gördü ve "ılerıye gıt ey Mus'ab!" dıye emrettı. Fakat o kısı gerı dönerek "Ben Mus'ab degılım" deyınce Hz. Peygamber onun Mus'ab kılıgında savasan Allah'ın meleklerınden bırı oldugunu anladı (Ibn Sa'd, a.g.e., II, 121).

 

Uhud savasında Ashab-ı kıram'ın ılerı gelenlerınden bırçok kımse sehıd oldu. Hz. Mus'ab b. Umeyr de sehıdler arasındaydı. Hz. Peygamber (s.a.s)'ın ne kadar üzüntülü oldugu yüzünden okunuyordu. Mus'ab'ın mübarek na'sının basucunda oturarak, Uhud sehıdlerı hakkında nazıl oldugu bıldırılen su ayetı okudu: "Mü'mınlerden öyle er kısıler vardır kı, Allah'a verdıklerı sözde sadakat ettıler. Kımı adagını ödedı sehıd oldu. Kımı de (sehıd olmayı) beklıyor. Onlar verdıklerı sözü asla degıstırmedıler" (el-Ahzab 33/23). Sonra Hz. Peygamber dıger sahabılere, sehıdlere yaklasıp selam vermelerını söyledı ve verılen selamların sehıdler tarafından alınacagını ıfade ettı (Ibn Sa'd, a.g.e., III, 121).

 

Hz. Mus'ab sehıd edıldıgınde kırk yaslarında ıdı. Bır zamanlar zengınlık ve refah ıçınde yasayan bu degerlı ınsanı kefenleyecek bır örtü dahı bulunamamıstı. Hz. Peygamber, yanına geldıgınde Mus'ab b. Umeyr eskı bır hırkanın ıçınde saçları dagılmıs, vücudu ıse kılıç ve mızrak darbelerıyle parçalanmıs bır durumda yatıyordu. Hz. Peygamber üzüntülü bır halde sunları söyledı: "Senı Mekke'de gördügümde, senden daha güzel gıyınen, senden daha yakısıklı kımse yoktu. Þımdı ıse, kefen olarak sarılmıs hırkadan basın dısarıda kalıyor." Sonra onun ıçın de bır kabır açtılar ve o mübarek sahabıyı de Uhud sehıdlerı arasına defnettıler.

 

Allah yolunda canını feda eden bu azız sehıd sahabı ıçın Ashab-ı Kıram'dan Habbab (r.a) sunları anlatıyor: "Bız Hz. Peygamberle bırlıkte Medıne'ye yalnız Allah rızası ıçın hıcret ettık. Artık mükâfatını Allah'tan beklerız. Arkadaslarımız arasında bu nımetlerden tatmadan âhırete gıdenler vardır kı Mus'ab b. Umeyr bunlardan bırıdır. O Uhud günü sehıd olmustu da, kendısını saracak bır kefen dahı bulamamıstık. Yalnız sehıdın bır kaftanını bulmus ve bu azız sehıdı ona sarmaya çalısmıstık. Ancak basını örterken ayakları açılıyor, ayaklarını kapatırken de bası açıga çıkıyordu. Bu yoksulluk karsısında Hz. Peygamber bıze sehıdın basını örtmemızı ve ayaklarının üstüne de ızhîr denılen kokulu ottan koymamızı emrettı" (Buharî, Cenâız 27; Ibn Sa'd, a.g.e., III, 121).

 

Mehmet Emın AY

Kaynak: Sâmıl Islam ansıklopedısı

 


“ASHABI KİRAMIN HAYATI - HAYATÜS SAHABE ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar (1)

.

>Yazan: demet
>Yorum:
Allah katındaki değeri yüksek bir sahabe...HZ. MUSAB BİN UMEYR RADIYALLAHU ANH'.....

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


 
OOO! BU YAZILAR DA ÇOK BEĞENİLMİŞ BİR GÖZ AT!!!


<<<TELİF HAKKI KONUSU (ALTTAKİ KAYAN YAZI) LÜTFEN OKUYUNUZ !.>>>

...Degerli Ziyaretçilerimiz... Sitemizde sizler için hazirladigimiz binlerce yazi bulunmaktadir... Hassas davranmamiza karsin gözümüzden kaçan bazi yazilar telif hakkiyla korunuyor olabilir... Telif Hakkiyla korunan yazilarla karsilasirsaniz (KAYNAK GÖSTERMENIZ SARTIYLA) yazilarin altindaki YORUM YAZ kismina bildirmenizi rica ederiz... Bu tür yazilar derhal siteden kaldirilacaktir... Saygilarimizla ... Bilgiyelpazesi Ekibi...

Eğitim Öğretim Tüm Konular
Tiyatro Oyunları, Skeçler, Piyesler
Çocuk Şarkıları - Şarkı Sözleri
Kitap Özetleri
Belirli Gün ve Haftalar Tüm Belgeler
Konu Anlatımlı Dersler
İlahiler, İlahi Sözleri
Türküler, Türkü Sözleri, Türkülerimiz
Rehberlik Köşesi Belgeler, Araştırmalar, Yazılar
Roman Özetleri
Soru Bankası, Test Soruları
Yazarların, Şairlerin Hayatı, Eserleri / Kitapları, Edebi Kişilikleri
Yazılı Soruları - Yazılı Arşivi
Atasözleri ve Özellikleri
Belirli Gün ve Haftalar Tüm Belgeler
Coğrafya Dersi Konu Anlatımlar - Testler - Yazılılar
Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersi Yazılılar, Testler
Çeşitli Yazılar, Oradan Buradan
Çocuk Eğitimi
Çocuk Oyunları, Oyunlar
Çocuk Şarkıları - Şarkı Sözleri
Dede Korkut Hikayeleri, Özetleri, Özellikleri
Destan, Destanlarımız Ve Özellikleri
Dil İle Kültür Arasındaki İlişki, Dil Nedir, Kültür Nedir
Edebiyat Dersi Konu Anlatımlar - Test - Yazılı Soruları
Eğitim Bilimleri Dersi Konu Anlatımlar - Test Soruları
Enler Bölüm Bölüm
Fen Bilimleri Dersi Konu Anlatımlar - Testler - Yazılılar
Gelişim Ve Öğrenme Psikolojisi Dersi Konu Anlatımlar, Testler
Güzel Sözlerden Seçmeler, Özdeyişler, Vecizeler
Hazır Cevaplar
Hikayelerden Seçmeler
İllerimiz Ve İlçelerimiz Özellikleri Türkiye Tanıtımı
İlginç Ve Eğlenceli Bilgiler
İlkler Bölüm Bölüm
İngilizce Dersi Konu Anlatımlar - Test - Yazılı Soruları
İnkılap Tarihi Dersi Konu Anlatımlar - Testler - Yazılılar
İsimler Ve Anlamları
Karne Bilgileri Öğretmen Görüşü Örnekleri
Kitap Özetleri
Konu Anlatımlı Dersler
Maniler, Manilerimiz
Masallardan Seçmeler
Matematik Dersi Konu Anlatımlar - Test - Yazılı Soruları
Meslek Tanıtımları, Meslek Seçimi, Özellikleri
Mesnevi'den Hikayeler
Muhasebe Dersi Konu Anlatımlar - Test - Yazılı Soruları
Ninni Ninni Ninniler, Ninnilerden Seçmeler
Pratik Bilgiler
Rehberlik Köşesi Belgeler, Araştırmalar, Yazılar
Roman Özetleri
Sayışmaca - Sayışmacalar, Sayışmacalardan Seçmeler
Sizin Gönderdikleriniz
Soru Bankası, Test Soruları
Sözlük Türkçe - İngilizce - Almanca
Şiir Koleksiyonu - Seçme Güzel Şiirler
Tarih Dersi Konu Anlatımlar - Test - Yazılı Soruları
TC İnkılap Tarihi Dersi Konu Anlatımlar - Testler - Yazılılar
Tekerleme - Tekerlemeler, Tekerlemelerden Seçmeler
Tiyatro Oyunları, Skeçler , Piyesler
Türkçe Dersi Konu Anlatımlar - Test Soruları
Türküler, Türkü Sözleri, Türkülerimiz
Uluslararası İlişkiler Ve Politika Konu Anlatımlar
Vatandaşlık, Anayasa, İnsan Hakları Konu Anlatımlar - Testler - Yazılılar
Yazarların, Şairlerin Hayatı, Eserleri / Kitapları, Edebi Kişilikleri
Yazılı Soruları - Yazılı Arşivi  
Devamını Göster >>>

EĞİTİM ÖĞRETİM TÜM BİLGİLER

Konu Anlatımlı Dersler
Soru Bankası Testler
Yazılı Soruları Arşiv
Tiyatrolar,Skeç,Piyesler
Roman - Kitap Özetleri
Belirli Gün ve Haftalar
Çocuk Şarkıları, Şarkı Sözleri
İlahiler, İlahi Sözleri
Atasözleri Hikayeleri Özellikleri
Yazar ve Şairlerin Hayatı
Destanlar Ve Özellikleri
Dil İle Kültür İlişkisi
Enler Bölüm Bölüm
Güzel Sözler, Özdeyişler
Hayatın İçinden Bilgiler
Hikayelerden Seçmeler
İl İlçe Türkiye Tanıtımı
İlginç Eğlenceli Bilgiler
İlkler Bölüm Bölüm
İsimler Ve Anlamları
Maniler Manilerimiz
Masallardan Seçmeler
Meslek Tanıtımları
Mesnevi'den Hikayeler
Ninni Ninni Ninniler
Pratik Bilgiler
Sayışmaca Sayışmacalar
Şiirler, Şiir Koleksiyonu
Tekerleme Tekerlemeler
Devamını Göster>>>
 

KONU ANLATIMLI DERS

Beden Eğit Konu Anlatım
Bilgi İletişim Konu Anlat.
Biyoloji Konu Anlatım
Coğrafya Konu Anlatım
Din Kültürü Anlatım
Edebiyat Konu Anlatım
Eğitim Bilimleri Anlatım
Felsefe Konu Anlatım
Fen Ve Tekno. Anlat
Gelişim Ve Öğrenme
İngilizce Konu Anlatım
İnkılap Tarihi Konu Anlat.
Matematik Konu Anlatım
Muhasebe Konu Anlatım
Osmanlı Tarihi Anlat.
Tarih Dersi Konu Anlatım
Türkçe Dersi Anlatım
Uluslararası İlişkiler
Vatandaşlık Ve Anayasa
  

YAZILI SORULARI ARŞİVİ

Biyoloji Dersi Yazılıları
Coğrafya Dersi Yazılıları
Dil Ve Anlatım Yazılıları
Din Kültürü Yazılıları
Edebiyat Dersi Yazılıları
Fen Bilimleri Yazılıları
Fizik Yazılıları
İngilizce Yazılıları
İnkılap Tarihi Yazılıları
Kimya Yazılıları
Matematik Dersi Yazılıları
Sosyal Bilgiler Yazılıları
Trafik Dersi Yazılıları
Türkçe Dersi Yazılıları
Vatandaşlık Yazılıları
  

SORU BANKALARI TESTLER

Coğrafya Soru Bankası
Din Kültür. Soru Bankası
Edebiyat Soru Bankası
Fen Ve Tek Soru Bankası
İngilizce Soru Bankası
İnkılap Tarihi Soru Bank
KPSS Soru Bankası
Matematik Soru Bankası
Sosyal Bil. Soru Bankası
Tarih Dersi Soru Bankası
Türkçe Soru Bankası
Vatandaşlık Soru Bankası
  

REHBERLİK KÖŞESİ

Ders Çalışma, Ödev Yap
İş Hayatı Başarısı
Kişisel Bedensel Gelişim
Meslek Tanıtımları
Okul Başarısı, Uyum
Okuma Alışkanlığı Kazan.
Öğretmenlik Mesleği
Sınavlara Hazırlık Rehber
Sinirini Engelle
  

BİLGİSAYAR OYUNLARI

Akıl Zeka Eğitici Oyunlar
Araba, Yarış Oyunları
Ateş Etme Oyunları
Beceri Yetenek Oyunları
Birleştirme Patlatma
Boyama Oyunları
Dövüş Oyunları
Futbol Oyunları
Giysi Giydirme Oyunları
Hedef Vurma
Komik Eğlenceli Oyunlar
Macera Oyunları
Mario Oyunları
Motosiklet Yarışı
Resim Yapma Oyunları
Savaş Oyunları
Silah Oyunlar
Tasarlama Oyunları
Yemek Yapma Oyunları
Devamını Göster>>>
  

YEMEK TARİFLERİ MUTFAK

Aperatifler Atıştırmalar
Balık Yemeği Tarifleri
Börekler Çörekler
Çorba Tarifleri
Dolma Tarifleri
Deniz Ürünü Tarifleri
Diyet Yemeği Tarifleri
Et Yemeği Tarifleri
Kebaplar Köfte Tarifleri
Kek Tarifleri
Komposto Tarifleri
Kurabiye Tarifleri
Pasta Tarifleri
Pilav Tarifleri
Reçel Tarifleri
Salatalar, Garnitürler
Salçalar, Soslar
Sarma Tarifleri
Sebze Yemeği Tarifleri
Tatlılar, Tartlar, Turta
Tavuk Yemeği Tarifleri
Devamını Göster>>>
  

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN BİLGİLER

Hastalıklar, Çeşitleri
Sağlık Kısa Notlar
Sigara Zararları, Bırakma
Şifalı Bitkiler, Özellikleri
Şifalı Bitki Karışımları