Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

GORİOT BABA ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Honore de Balzac

 

Kitabın Konusu: Romanda,hayatını kızlarına adamış olan eski bir makarna ve ekmek fabrikatörü Mösyö Goriot’un Madam Vauquer Pansiyonu’na yerleşmesinden sonra meydana gelen olaylar anlatılmaktadır.

 

Kitabın Özeti:

 

 

İş yaşamında oldukça başarı elde etmiş ve yüksek düzeyde paralar kazanmayı başarmış eski bir tüccar olan Mösyö Goriot, Paris’te bir pansiyonda yaşamını sürdürmektedir. Pansiyonda bulunan diğer insanlar ise Mösyö Goriot’un kimliği hakkında bilgi sahibi olmamakla birlikte, O’nunla alakalı çeşitli tahminlerde bulunarak çeşitli söylentiler üretmekle meşguldürler. M. Goriot’un kızları Delphine ve Anastasie, zaman zaman bu pansiyona gelerek babalarını ziyaret etmektedirler. Etraftaki insanlar ise, bu kızların Goriot’un metresleri olduğunu düşünmektedirler. Asıl olan ise, Goriot Baba’nın bu sıradan pansiyona çekilerek  yaşamına devam etmeyi seçmiş ve sahip olduğu her şeyi iki kızının huzuru ve mutluluğu için seferber etmiş iyi bir baba olmasıdır.

 

Ne var ki, Goriot Baba’nın kızları babalarının aksine bir hayli lüks ve vurdumduymaz bir yaşam sürmektedirler. Yüksek düzeyde masraf yaratan kızları, yalnızca paraya ihtiyaç duydukları zamanlarda babalarından para almak için pansiyonuna gelmektedirler. Gün geçtikçe babalarının kötüye giden sağlık durumu ile hiç ilgilenmeyen kızların tek umurlarında olan, kendi bireysel yaşamları ve lükse olan düşkünlükleridir.

 

İlgiden ve sevgisizlikten ruhsal olarak tükenmiş olan Goriot Baba, nihayetinde tüm kuvvetini kaybeder ve hastalanır. Git gide vaziyetinin kötüye gitmesi üzerine iki kızına durumla ilgili olarak haber gönderilir. Ne var ki, babaları Goriot’un durumun vehametini bildiren haberi almalarına rağmen, kızları babalarını görmeye gitme konusunda bir arzu duymamaktadırlar. Bunun yerine ise, daha iyi bir seçim olduğunu düşündükleri sosyetik bir baloya gitmeye karar vermişlerdir.

 

Son nefesini vermeden evvel kızlarını son bir kere daha görmeyi isteyen Goriot Baba’nın bu dileğini, pansiyonda yaşayan bir öğrenci, kızlarına ulaştırır. Bu çağrıya Delphine yine ilgi göstermezken,  Anastasia cevap verir ve babasını görmeye gider.  Lakin, artık çok geçtir ve daha öncesinde komaya girmiş olan Goriot Baba kısa bir süre sonra da yaşama veda eder. Pansiyon dahilinde tanıdığı bir iki kişi haricinde Goriot Baba’nın cenaze töreninde kimse bulunmaz.

 

Kitaptaki Karakterler ve Özellikleri

 

Goriot Baba

Eski bir makarna ve un fabrikatörüdür.Bu işten oldukça para elde etmiş olan Mösyö Goriot,servetinin büyük kısmını kızları için harcamıştır.Oldukça fedakar bir adam olan Goriot Baba için en önemli şey,kızlarının mutluluğudur.Damatları tarafından istenmeyen Goriot Baba,kaderine boyun eğmiş ve Vauquer Pansiyonu’na yerleşmiştir.

 

Eugene de Rastignac

Fakir düşmüş soylu Rastignac ailesinin son fertlerinden olan babası Baron Rastignac’ın en büyük oğludur.Paris’e hukuk tahsili için gelen Rastignac,burada eğitimin dışında asilzadeler arasına girmenin de (bilgi yelpazesi. com) önemini fark ederek,Paris salonlarına adım atmıştır.Goriot Baba ile aynı pansiyonda yaşamaktadır.

 

Madam Anastasie de Restaud

Mösyö Goriot’un büyük kızıdır.Güzel,bencil ve gururlu olan Anastasie,bir tefeciye olan borcunu,babası Mösyö Goriot’a mektup yazarak,babasının parasıyla kapatmıştır.Kızkardeşi Delphine’in aksine,Paris salonlarında hızlıca yükselmiştir.

 

Madam Delphine de Nucingen

Mösyö Goriot’un küçük kızıdır.Kendisinin yüksek asilzade sınıfından dostları olmadığı için,ablasıyla sürekli rekabet halindedir.Kocasının onu terk etmek üzere olduğu bir zamanda tiyatro locasında Mösyö d’Ajuda’nın aracılığıyla Rastignac’la tanışmıştır.

 

Vautrin

Pansiyonun en gizemli adamıdır.Kötü ahlaklı bir adam olan Vautrin,pansiyonda alaycı sözleri ve kaba davranışlarıyla tanınmaktadır.Cömert olduğu için Madam Vauquer’in oldukça hoşlandığı Vautrin,Rastignac’ı etkili sözleriyle yönlendirmeye ve onu kendi çıkarlarına alet etmeye çalışacaktır.Azrail-çatlatan lakabıyla anılır.

 

Madam Vauquer

Oldukça paragöz ve cimri,dul bir kadındır.Vauquer Pansiyonu’nu işleten Madam Vauquer,Mösyö Goriot’un pansiyona yerleştiği ilk yıllarda onu etkileyerek servetinden faydalanmak istemiş,ancak beceremeyince ona diş bilemiştir.Basit bir kişiliğe sahiptir.

 

Victorine Taillefer

Zengin babasının tek varisi olarak oğlunu görmesinden dolayı reddedilmiş ve Vauquer Pansiyonu’na yerleşmiştir.Şükretmeyi ve duayı öğrenen Victorine,zaman içinde saf ve kanaatkar bir kişilik geliştirmiştir.Rastignac’tan hoşlanmaktadır.

 

Madam Couture

Victorine’in uzaktan akrabası ve koruyucusudur.Victorine’in babasını defalarca insafa davet etmiş olmasına rağmen,karşılık alamamıştır.Madam Vauquer’in en sadık olduğu müşterisidir.Victorine’le pansiyonun en pahalı dairesinde kalmaktadır.

 

Kont de Restaud

Madam Anastasie de Restaud’un kocasıdır.Oldukça otoriter ve sert bir adam olan Kont de Restaud,kendisine karısının tanıttığı Rastignac’a önce saygı gösterdiyse de,Rastignac,Mösyö Goriot’un adını telaffuz etmekle bu saygıyı yitirmiş ve Kont de Restaud,evinin kapılarını Rastignac’a kapatmıştır.

 

Baron de Nucingen

Madam Delphine de Nucingen’in kocasıdır.Kilolu bir Alman kökenli banker olan Baron de Nucingen,evliliğinde eksik olan duyguları başka kadınlarda aramış ve Madam Delphin de Nucingen’le ayrılık aşamasına gelmiştir.

 

Mileydi Michonneau

Pansiyonun yaşlı bir müşterisidir.Mösyö Poiret’e aşıktır.Görünüşündeki saflık ve asalete rağmen oldukça paragözdür.Pansiyonun en ucuz dairelerinden birinde kalmaktadır.

 

Mösyö Poiret

Emekli bir katiptir.Mileydi Michonneau’ya aşık olan Poiret,kanaatkar ve söylenen her şeyi kendi görüşünü katmadan tekrar eden bir adamdır.

 

Madam de Beausent

Rastignac’ın kuzenidir.Paris’e yeni gelen Rastignac’a yükselmenin yollarını öğretmiş ve onu Paris salonlarına sokmuştur.Rastignac’a adını kullanma yetkisi veren vikontes,Mösyö d’Ajuda’ya aşıktır.

 

Mösyö d’Ajuda

Madam de Beausent’in Portekizli bir asilzade olan sevgilisidir.Oldukça zengin olan Mösyö d’Ajuda,Mösyö de Beausent’in bu ilişkiyi kabullenmesinin ardından,tiyatro localarında Madam de Beausent’in yanında oturma hakkına sahip olacaktır.

 

Horace de Bianchon

Rastignac’ın bir tıp öğrencisi olan arkadaşıdır.Pansiyona yalnızca sabah kahvaltısı ve öğle yemeği için gelen Bianchon,gelecekte parlak hekimlerden biri olacaktır.

 

Maxime de Trailles

Madam Anastasie de Restaud’un sevgilisidir.Kumarbaz ve ahlaksız bir adamdır.

 

Slyvie

Pansiyonun aşçısıdır.

 

Christophe

Pansiyonun uşağıdır.

 

Kitap Ve Yazar İle İligili Şahsi Görüşler:

 

Goriot Baba, Fransız Edebiyatı’nın önde gelen yapıtlarından birisi olmasının yanında, realist akım içinde de oldukça başarılı bir roman olarak öne çıkmaktadır. Kızlarına karşı yüksek düzeyde sevgi besleyen bir babanın dramatik öyküsünün ele alınmış olduğu Goriot Baba adlı eserini Balzac, “karakter romanı” nitelikleri ile donatmıştır. Çocukları tarafından babalık sevgisinin kötüye kullanılmasını konu edinen roman, bu yönü ile dikkat çekmektedir. Goriot Baba, iyilik ile saflığın bir yansıması iken; çocukları ise kötülüğün ve de nankörlüğün birer temsilcileri olarak öne çıkmaktadırlar.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar (HenüzYorumYapılmamış)

.

>Yazan: ...
>Yorum:
... .

>>>YORUM YAZ<<<
Not: Yorum Yaz Bölümünden Yazılar Da Gönderebilirsiniz. Yazıyı belgenizden kopyalayıp
aşağıdaki
Yorumunuz Kutucuğu'na yapıştırmanız yeterli...

 Adınız:
 Yorumunuz :


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


Eklediğiniz yorumlar/yazılar onaylandıktan sonra siteye eklenecektir.

 E Mail
(Zorunlu Değil):


OOO! BU YAZILAR DA ÇOK BEĞENİLMİŞ BİR GÖZ AT!!!


 
 

<<<TELİF HAKKI KONUSU (ALTTAKİ KAYAN YAZI) LÜTFEN OKUYUNUZ !.>>>

...Degerli Ziyaretçilerimiz... Sitemizde sizler için hazirladigimiz binlerce yazi bulunmaktadir... Hassas davranmamiza karsin gözümüzden kaçan bazi yazilar telif hakkiyla korunuyor olabilir... Telif Hakkiyla korunan yazilarla karsilasirsaniz (KAYNAK GÖSTERMENIZ SARTIYLA) yazilarin altindaki YORUM YAZ kismina bildirmenizi rica ederiz... Bu tür yazilar derhal siteden kaldirilacaktir... Saygilarimizla ... Bilgiyelpazesi Ekibi...

Eğitim Öğretim Tüm Konular
Tiyatro Oyunları, Skeçler, Piyesler
Çocuk Şarkıları - Şarkı Sözleri
Kitap Özetleri
Belirli Gün ve Haftalar Tüm Belgeler
Konu Anlatımlı Dersler
İlahiler, İlahi Sözleri
Rehberlik Köşesi Belgeler, Araştırmalar, Yazılar
Roman Özetleri
Soru Bankası, Test Soruları
Yazarların, Şairlerin Hayatı, Eserleri / Kitapları, Edebi Kişilikleri
Yazılı Soruları - Yazılı Arşivi
Atasözleri ve Özellikleri
Belirli Gün ve Haftalar Tüm Belgeler
Coğrafya Dersi Konu Anlatımlar - Testler - Yazılılar
Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersi Yazılılar, Testler
Çeşitli Yazılar, Oradan Buradan
Çocuk Eğitimi
Çocuk Oyunları, Oyunlar
Çocuk Şarkıları - Şarkı Sözleri
Dede Korkut Hikayeleri, Özetleri, Özellikleri
Destan, Destanlarımız Ve Özellikleri
Dil İle Kültür Arasındaki İlişki, Dil Nedir, Kültür Nedir
Edebiyat Dersi Konu Anlatımlar - Test - Yazılı Soruları
Eğitim Bilimleri Dersi Konu Anlatımlar - Test Soruları
Enler Bölüm Bölüm
Fen Bilimleri Dersi Konu Anlatımlar - Testler - Yazılılar
Gelişim Ve Öğrenme Psikolojisi Dersi Konu Anlatımlar, Testler
Güzel Sözlerden Seçmeler, Özdeyişler, Vecizeler
Hazır Cevaplar
Hikayelerden Seçmeler
İllerimiz Ve İlçelerimiz Özellikleri Türkiye Tanıtımı
İlginç Ve Eğlenceli Bilgiler
İlkler Bölüm Bölüm
İngilizce Dersi Konu Anlatımlar - Test - Yazılı Soruları
İnkılap Tarihi Dersi Konu Anlatımlar - Testler - Yazılılar
İsimler Ve Anlamları
Karne Bilgileri Öğretmen Görüşü Örnekleri
Kitap Özetleri
Konu Anlatımlı Dersler
Maniler, Manilerimiz
Masallardan Seçmeler
Matematik Dersi Konu Anlatımlar - Test - Yazılı Soruları
Meslek Tanıtımları, Meslek Seçimi, Özellikleri
Mesnevi'den Hikayeler
Muhasebe Dersi Konu Anlatımlar - Test - Yazılı Soruları
Ninni Ninni Ninniler, Ninnilerden Seçmeler
Pratik Bilgiler
Rehberlik Köşesi Belgeler, Araştırmalar, Yazılar
Roman Özetleri
Sayışmaca - Sayışmacalar, Sayışmacalardan Seçmeler
Sizin Gönderdikleriniz
Soru Bankası, Test Soruları
Sözlük Türkçe - İngilizce - Almanca
Şiir Koleksiyonu - Seçme Güzel Şiirler
Tarih Dersi Konu Anlatımlar - Test - Yazılı Soruları
TC İnkılap Tarihi Dersi Konu Anlatımlar - Testler - Yazılılar
Tekerleme - Tekerlemeler, Tekerlemelerden Seçmeler
Tiyatro Oyunları, Skeçler , Piyesler
Türkçe Dersi Konu Anlatımlar - Test Soruları
Türküler, Türkü Sözleri, Türkülerimiz
Uluslararası İlişkiler Ve Politika Konu Anlatımlar
Vatandaşlık, Anayasa, İnsan Hakları Konu Anlatımlar - Testler - Yazılılar
Yazarların, Şairlerin Hayatı, Eserleri / Kitapları, Edebi Kişilikleri
Yazılı Soruları - Yazılı Arşivi 
Devamını Göster >>>
 

EĞİTİM ÖĞRETİM BİLGİLER

KONU ANLATIMLI DERS

YAZILI SORU ARŞİVİ

SORU BANKALARI TESTLER

REHBERLİK KÖŞEMİZ

EĞLENCELİ PAYLAŞIMLAR

BİLGİSAYAR OYUNLARI

YEMEK TARİFİ TARİFLER

DİNİM İSLAM İSLAMİYET

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN

ROMAN HİKAYE ŞİİR KİTAP