Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

GORİOT BABA ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Honore de Balzac

 

Kitabın Konusu: Romanda,hayatını kızlarına adamış olan eski bir makarna ve ekmek fabrikatörü Mösyö Goriot’un Madam Vauquer Pansiyonu’na yerleşmesinden sonra meydana gelen olaylar anlatılmaktadır.

 

Kitabın Özeti:

 

 

İş yaşamında oldukça başarı elde etmiş ve yüksek düzeyde paralar kazanmayı başarmış eski bir tüccar olan Mösyö Goriot, Paris’te bir pansiyonda yaşamını sürdürmektedir. Pansiyonda bulunan diğer insanlar ise Mösyö Goriot’un kimliği hakkında bilgi sahibi olmamakla birlikte, O’nunla alakalı çeşitli tahminlerde bulunarak çeşitli söylentiler üretmekle meşguldürler. M. Goriot’un kızları Delphine ve Anastasie, zaman zaman bu pansiyona gelerek babalarını ziyaret etmektedirler. Etraftaki insanlar ise, bu kızların Goriot’un metresleri olduğunu düşünmektedirler. Asıl olan ise, Goriot Baba’nın bu sıradan pansiyona çekilerek  yaşamına devam etmeyi seçmiş ve sahip olduğu her şeyi iki kızının huzuru ve mutluluğu için seferber etmiş iyi bir baba olmasıdır.

 

Ne var ki, Goriot Baba’nın kızları babalarının aksine bir hayli lüks ve vurdumduymaz bir yaşam sürmektedirler. Yüksek düzeyde masraf yaratan kızları, yalnızca paraya ihtiyaç duydukları zamanlarda babalarından para almak için pansiyonuna gelmektedirler. Gün geçtikçe babalarının kötüye giden sağlık durumu ile hiç ilgilenmeyen kızların tek umurlarında olan, kendi bireysel yaşamları ve lükse olan düşkünlükleridir.

 

İlgiden ve sevgisizlikten ruhsal olarak tükenmiş olan Goriot Baba, nihayetinde tüm kuvvetini kaybeder ve hastalanır. Git gide vaziyetinin kötüye gitmesi üzerine iki kızına durumla ilgili olarak haber gönderilir. Ne var ki, babaları Goriot’un durumun vehametini bildiren haberi almalarına rağmen, kızları babalarını görmeye gitme konusunda bir arzu duymamaktadırlar. Bunun yerine ise, daha iyi bir seçim olduğunu düşündükleri sosyetik bir baloya gitmeye karar vermişlerdir.

 

Son nefesini vermeden evvel kızlarını son bir kere daha görmeyi isteyen Goriot Baba’nın bu dileğini, pansiyonda yaşayan bir öğrenci, kızlarına ulaştırır. Bu çağrıya Delphine yine ilgi göstermezken,  Anastasia cevap verir ve babasını görmeye gider.  Lakin, artık çok geçtir ve daha öncesinde komaya girmiş olan Goriot Baba kısa bir süre sonra da yaşama veda eder. Pansiyon dahilinde tanıdığı bir iki kişi haricinde Goriot Baba’nın cenaze töreninde kimse bulunmaz.

 

Kitaptaki Karakterler ve Özellikleri

 

Goriot Baba

Eski bir makarna ve un fabrikatörüdür.Bu işten oldukça para elde etmiş olan Mösyö Goriot,servetinin büyük kısmını kızları için harcamıştır.Oldukça fedakar bir adam olan Goriot Baba için en önemli şey,kızlarının mutluluğudur.Damatları tarafından istenmeyen Goriot Baba,kaderine boyun eğmiş ve Vauquer Pansiyonu’na yerleşmiştir.

 

Eugene de Rastignac

Fakir düşmüş soylu Rastignac ailesinin son fertlerinden olan babası Baron Rastignac’ın en büyük oğludur.Paris’e hukuk tahsili için gelen Rastignac,burada eğitimin dışında asilzadeler arasına girmenin de (bilgi yelpazesi. com) önemini fark ederek,Paris salonlarına adım atmıştır.Goriot Baba ile aynı pansiyonda yaşamaktadır.

 

Madam Anastasie de Restaud

Mösyö Goriot’un büyük kızıdır.Güzel,bencil ve gururlu olan Anastasie,bir tefeciye olan borcunu,babası Mösyö Goriot’a mektup yazarak,babasının parasıyla kapatmıştır.Kızkardeşi Delphine’in aksine,Paris salonlarında hızlıca yükselmiştir.

 

Madam Delphine de Nucingen

Mösyö Goriot’un küçük kızıdır.Kendisinin yüksek asilzade sınıfından dostları olmadığı için,ablasıyla sürekli rekabet halindedir.Kocasının onu terk etmek üzere olduğu bir zamanda tiyatro locasında Mösyö d’Ajuda’nın aracılığıyla Rastignac’la tanışmıştır.

 

Vautrin

Pansiyonun en gizemli adamıdır.Kötü ahlaklı bir adam olan Vautrin,pansiyonda alaycı sözleri ve kaba davranışlarıyla tanınmaktadır.Cömert olduğu için Madam Vauquer’in oldukça hoşlandığı Vautrin,Rastignac’ı etkili sözleriyle yönlendirmeye ve onu kendi çıkarlarına alet etmeye çalışacaktır.Azrail-çatlatan lakabıyla anılır.

 

Madam Vauquer

Oldukça paragöz ve cimri,dul bir kadındır.Vauquer Pansiyonu’nu işleten Madam Vauquer,Mösyö Goriot’un pansiyona yerleştiği ilk yıllarda onu etkileyerek servetinden faydalanmak istemiş,ancak beceremeyince ona diş bilemiştir.Basit bir kişiliğe sahiptir.

 

Victorine Taillefer

Zengin babasının tek varisi olarak oğlunu görmesinden dolayı reddedilmiş ve Vauquer Pansiyonu’na yerleşmiştir.Şükretmeyi ve duayı öğrenen Victorine,zaman içinde saf ve kanaatkar bir kişilik geliştirmiştir.Rastignac’tan hoşlanmaktadır.

 

Madam Couture

Victorine’in uzaktan akrabası ve koruyucusudur.Victorine’in babasını defalarca insafa davet etmiş olmasına rağmen,karşılık alamamıştır.Madam Vauquer’in en sadık olduğu müşterisidir.Victorine’le pansiyonun en pahalı dairesinde kalmaktadır.

 

Kont de Restaud

Madam Anastasie de Restaud’un kocasıdır.Oldukça otoriter ve sert bir adam olan Kont de Restaud,kendisine karısının tanıttığı Rastignac’a önce saygı gösterdiyse de,Rastignac,Mösyö Goriot’un adını telaffuz etmekle bu saygıyı yitirmiş ve Kont de Restaud,evinin kapılarını Rastignac’a kapatmıştır.

 

Baron de Nucingen

Madam Delphine de Nucingen’in kocasıdır.Kilolu bir Alman kökenli banker olan Baron de Nucingen,evliliğinde eksik olan duyguları başka kadınlarda aramış ve Madam Delphin de Nucingen’le ayrılık aşamasına gelmiştir.

 

Mileydi Michonneau

Pansiyonun yaşlı bir müşterisidir.Mösyö Poiret’e aşıktır.Görünüşündeki saflık ve asalete rağmen oldukça paragözdür.Pansiyonun en ucuz dairelerinden birinde kalmaktadır.

 

Mösyö Poiret

Emekli bir katiptir.Mileydi Michonneau’ya aşık olan Poiret,kanaatkar ve söylenen her şeyi kendi görüşünü katmadan tekrar eden bir adamdır.

 

Madam de Beausent

Rastignac’ın kuzenidir.Paris’e yeni gelen Rastignac’a yükselmenin yollarını öğretmiş ve onu Paris salonlarına sokmuştur.Rastignac’a adını kullanma yetkisi veren vikontes,Mösyö d’Ajuda’ya aşıktır.

 

Mösyö d’Ajuda

Madam de Beausent’in Portekizli bir asilzade olan sevgilisidir.Oldukça zengin olan Mösyö d’Ajuda,Mösyö de Beausent’in bu ilişkiyi kabullenmesinin ardından,tiyatro localarında Madam de Beausent’in yanında oturma hakkına sahip olacaktır.

 

Horace de Bianchon

Rastignac’ın bir tıp öğrencisi olan arkadaşıdır.Pansiyona yalnızca sabah kahvaltısı ve öğle yemeği için gelen Bianchon,gelecekte parlak hekimlerden biri olacaktır.

 

Maxime de Trailles

Madam Anastasie de Restaud’un sevgilisidir.Kumarbaz ve ahlaksız bir adamdır.

 

Slyvie

Pansiyonun aşçısıdır.

 

Christophe

Pansiyonun uşağıdır.

 

Kitap Ve Yazar İle İligili Şahsi Görüşler:

 

Goriot Baba, Fransız Edebiyatı’nın önde gelen yapıtlarından birisi olmasının yanında, realist akım içinde de oldukça başarılı bir roman olarak öne çıkmaktadır. Kızlarına karşı yüksek düzeyde sevgi besleyen bir babanın dramatik öyküsünün ele alınmış olduğu Goriot Baba adlı eserini Balzac, “karakter romanı” nitelikleri ile donatmıştır. Çocukları tarafından babalık sevgisinin kötüye kullanılmasını konu edinen roman, bu yönü ile dikkat çekmektedir. Goriot Baba, iyilik ile saflığın bir yansıması iken; çocukları ise kötülüğün ve de nankörlüğün birer temsilcileri olarak öne çıkmaktadırlar.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

.....

10. **Yorum**
->Yorumu: Kitap özetinin hakkını vermiş olup hatta daha iyisini yapmiş olduğunuzu düşünüyorum...
->Yazan: BAYAN MARDİNLİ

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


 
EĞİTİM ÖĞRETİM KONULARI Atasözleri Hikayeleri Özellikleri Belirli Gün ve Haftalar Çocuk Şarkıları - Şarkı Sözleri Hikayelerden Seçmeler İlginç Bilgiler Eğlenceli Bilgiler İllerimiz Ve İlçelerimiz Türkiye Kitap Özetleri Roman Özetleri Konu Anlatımlı Dersler Maniler Manilerden Seçmeler Masal Masallardan Seçmeler Meslek Tanıtımları Meslekler Rehberlik Köşesi Soru Bankası, Test Soruları Şiirler Seçme Güzel Şiirler Tekerleme Tekerlemeler Tiyatro Oyunları, Skeç, Piyes Türküler Türkü Sözleri Yazar Ve Şairlerin Hayatı Yazılı Soruları Arşivi ***Devamını Göster*** KONU ANLATIMLI DERSLER Beden Eğitimi Dersi Konu Anlatımı Bilgi Ve İletişim Teknolojileri Dersi Konu Anlatımı Biyoloji Dersi Konu Anlatımı Coğrafya Dersi Konu Anlatımı Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersi Konu Anlatımı Edebiyat Dersi Konu Anlatımı Eğitim Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Felsefe Dersi Konu Anlatımı Fen Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Gelişim Ve Öğrenme Dersi Konu Anlatımı Hazreti Muhammed'in Hayatı Dersi Konu Anlatımı İngilizce Dersi Konu Anlatımı Matematik Dersi Konu Anlatımı Muhasebe Dersi Konu Anlatımı Sosyal Bilgiler Konu Anlatımı Tarih Dersi Konu Anlatımı Türkçe Dersi Konu Anlatımı Uluslar Arası İlişkiler Dersi Konu Anlatımı Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Dersi Konu Anlatımı ***Devamını Göster*** YAZILI SORULARI YAZILILAR Bilişim Teknolojileri Yazılı Soruları Biyoloji Yazılı Soruları Coğrafya Yazılı Soruları Dil Ve Anlatım Yazılı Soruları Din Kültürü Yazılı Soruları Edebiyat Yazılı Soruları Fen Bilimleri Yazılı Soruları Fizik Yazılı Soruları İngilizce Yazılı Soruları İnsan Hakları Yurttaşlık Ve Demokrasi Yazılı Soruları Kimya Yazılı Soruları İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Matematik Yazılı Soruları Sosyal Bilgiler Yazılı Soruları Tarih Yazılı Soruları TC İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Trafik Güvenliği Trafik Ve İlk Yardım Yazılı Soruları Türk Edebiyatı Yazılı Soruları Türkçe Yazılı Soruları Vatandaşlık Ve Demokrasi Eğitimi Yazılı Soruları ***Devamını Göster*** SORU BANKASI TEST SORULARI Coğrafya Test Soruları Soru Bankası Din Kültürü Test Soruları Soru Bankası Edebiyat Test Soruları Soru Bankası Fen Bilimleri Test Soruları Soru Bankası İngilizce Test Soruları Soru Bankası İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Matematik Test Soruları Soru Bankası Osmanlı Tarihi Test Soruları Soru Bankası Sosyal Bilgiler Test Soruları Soru Bankası Tarih Test Soruları Soru Bankası TC İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Türkçe Test Soruları Soru Bankası Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Test Soruları Soru Bankası ***Devamını Göster*** REHBERLİK KÖŞESİ Ders Çalışma Ödev Yapma İş Hayatı Başarısını Arttırma Kişisel Bedensel Gelişim Meslek Tanıtımları Okul Başarısını Arttırma Okuma Alışkanlığı Kazandırma Öğretmenlik Mesleği Sınavlara Hazırlanma Sinirini Engelle ***Devamını Göster*** HAYATIN İÇİNDEN BİLGİLER Cep Telefonu Mesajları İsimler Sözlüğü Pratik Bilgiler Yazıklar Olsun Zararları Sakıncaları ***Devamını Göster*** BİLGİSAYAR OYUNLARI Akıl Zeka Eğitici Oyunlar Araba Yarışı Oyunları Ateş Etme Hedef Vurma Oyunları Beceri Yetenek Oyunları Birleştirme Patlatma Oyunları Boyama Oyunları Dövüş Oyunları Futbol Oyunları Giysi Giydirme Oyunları Komik Eğlenceli Oyunlar Macera Oyunları Mario Oyunları Motosiklet Oyunları Savaş Oyunları Tasarlama Oyunları Yemek Yapma Oyunları ***Devamını Göster*** YEMEK TARİFLERİ MUTFAK Aperatifler Atıştırmalıklar Balık Yemekleri Tarifleri Tarifleri Börek Çörek Tarifleri Çorba Tarifleri Tarifleri Dolma Sarma Tarifleri Diyet Yemekleri Tarifleri Et Yemekleri Kebap Köfte Tarifleri Kek Tarifleri Komposto Tarifleri Kurabiye Tarifleri Pasta Tarifleri Pilav Tarifleri Reçel Tarifleri Salata Garnitür Tarifleri Sebze Yemeği Tarifleri Tatlı Turta Tart Tarifleri Tavuk Yemekleri Tarifleri ***Devamını Göster*** SAĞLIKLI YAŞAM REHBERİ Hastalıklar Çeşitleri Özellikleri Sağlık İçin Minik Notlar Sigaranın Zararları Sigarayı Bırakma Yolları Şifalı Bitkiler Listesi Şifalı Bitki Karışımları ***Devamını Göster***