Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

YOLPALAS CİNAYETİ ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Halide Edip Adıvar

 

Kitabın Sayfası: 88

 

 Kitap Tanıtım Yazısı: Yolpalas Cinayeti,İstanbul’un zengin semtlerinden birinde Yolpalas isimli apartmanda geçer.Roman,sosyetik bir ailenin hastalıklı oğluna bakmakta olan Akkız’ın hikayesidir.Evin hanımı sonradan görme olduğu için bir zamanlar kendinin de dahil olduğu yoksul kesimi aşağılar ve sosyete partilerinden vakit ayırıp oğluna bakamaz.Akkız’ın ise tek tesellisi bu çocuktur,çocuğun üzerine titrer adeta.Ailenin bir de Mükerrem isimli şoförü vardır.Bir gün Akkız Mükerrem’i öldürür.Suçunu kabul eder fakat nedenini açıklamaz.Roman bu cinayetin oluşunu ve nedenlerini inceliyor, farklı bir bakış açısıyla aktarıyor.

 

Kitabın Özellikleri: Halide Edip bu romanında bir cinayet olayını,İstanbul sosyetesinin ve dolayısıyla devrin yaşantısından bir kesitin eleştirisini yapmak için kullanmıştır. Cinayet olayı,İstanbul’un şahane apartmanlarından birisi olan ‘Yolpalas ‘ apartmanında geçtiğinden,roman adını buradan almıştır. Aslında bu romanda Nadire ve Sacide’nin hikayesi anlatılmaktadır.

 

 

Kitabın Özeti: Nadire ve annesi Sivrihisar’da oturmaktadırlar. Nadire’ye köyünde ‘Kaz Akkız’derler. Çok sessiz ve sakin bir kızdır. Annesiyle beraber yaşamaktadırlar. Babası o küçükken öldüğü için evin geçimini annesi sağlamaktadır. Annenin tek amacı,iki öküz satın alıp bir daha dışarıya hizmetçiliğe gitmemektir. Nadire’nin annesi evine aldığı ve kızına emmioğlu olduklarını söylediği erkeklerden dolayı köylüler ona iyi gözle bakmazlar.

 

Köye gelen Mükerrem de emmioğullarındandır. Nadire’ye iyi davranmaz. Bir gün,Nadire’nin annesinin öküz almak için biriktirdiği paraları alarak ortadan kaybolur. Yine başka bir gün,Nadire’nin çok sevdiği,hep onunla ilgilendiği ve ‘Sırma’adını verdiği kazını çizmeleriyle ezmiş, onu öldürmüştür. İşte Nadire’nin Mükerrem’e olan kini burada başlamıştır.

 

Annesi ölünce Abidinler Nadire’yi yanlarına alırlar. Onu gece gündüz çalıştırırlar. Bir gün Nadire buradan besleme olarak Bursa’ya Refika ve Nuri çiftinin yanına gider.

 

Refika ile Sacide Bursa’da kaplıcalarda tanışırlar. Nadire Refika’nın vasıtasıyla bu sefer de Sallabaş ailesinin oğlu Bülent’e dadılık yapmak için İstanbul’a Yolpalas apartmanına dadı olarak gelir. Nadire burada Murat ve Sacide Sallabaş çiftinin oğlu Bülent’e dadılık yapmaya başlar.

 

Aslen Karagümrüklü olan Sacide ise fakir düşmüş Agah Efendi’nin kızıdır. On yedi yaşına kadar Karagümrük’te kardeşlerine dadılık etmiştir. Babası Agah Efendi onun dışarı çıkmasına izin vermez. Onu hiçbir yere göndermez. Adeta onu eve hapseder.

 

Bir gün,komşu kızları Sacide ‘yi Bebek Bahçesi’ne götürürler. Sacide burada Murat Sallabaş’ın dikkatini çeker ve bir süre sonra Yolpalas adını taşıyan apartmana bayan olur. Sacide,bir sonradan görme olarak sosyeteye karışmıştır.

 

Bir süre sonra Mükerrem, Yolpalas apartmanına şoför olarak gelir. Nadire onu hemen tanır ama ona belli etmez. Hep ondan kaçmaya çalışır.

 

Bir gün Sallabaş ailesi sosyetenin önde gelen şahsiyetlerine bir ziyafet verir. Ziyafet akşamı Mükerrem Nadire’nin odasına gelir. Nadire’ye çirkin tekliflerde bulunur. Nadire onu hemen orada öldürmek ister ama Bülent uyumaktadır. Mükerrem Nadire’ye onu hemen yarın Bayan Sallabaş’a (Sacide’ye)söyleyip kovduracağını ve yerine yeni dadı aldıracağını söyler. Daha sonra da Bülent’i öldüreceğini söyler.

 

Sabah olur ve Sallabaş ailesinin hizmetçisi Eienette Nadire’nin odasına gelir. Ona hemen eşyalarını toplayıp gitmesini artık Bülent’e kendisinin bakacağını söyler. Artık Nadire’nin aklı başından gitmiştir. Hemen Bayan Sallabaş’ın odasına gidip ayaklarına kapanmak ister. Çünkü biliyordur ki,o gidince,Mükerrem Bülent’i mutlaka öldürecektir.

 

Hemen bayanın odasına gider. Bayan tırnaklarını parlatmakta Mükerrem de diz çökmüş Bayan’ın yüzüne bakmaktadır. Her ikisi de dalgındırlar. Nadire masanın üstündeki bıçağı alır ve Mükerrem’in boynuna saplar. Mükerrem ölür. Nadire Bayan Sallabaş’ı (Sacide’yi) de yaralar. Ardından Nadire tutuklanır ve mahkemeye çıkarılır. Mahkemede savunmasını yapmak istemez. Suçunu kabul eder.

 

‘Mükerrem’i anamın emmisi oğlu olduğu için vurdum’der.

 

Nadire ‘nin avukatlığını Rıfkı üstlenir. Rıfkı Murat Sallabaş’ın yeğenidir. Bu onun ilk davasıdır. Onun için başarılı olmak (bilgi yelpazesi.net) ister. Rıfkı, Nadire’yi önceden Bursa’dan tanımaktadır. Onu uzun zamandan beri ilk defa ziyafet gecesi Murat Sallabaş’ın evinde görmüştür.

 

Nadire mahkemede bildiklerini anlatmayınca Rıfkı,mahkemenin uzatılmasını ve Nadire’nin müşahede altında tutulmasını ister. Bu sırada araştırma yapmak için Nadire’nin köyüne gider. Onun ve Mükerrem’in hakkında bilgi toplar. Daha sonra Nadire’yi de hastanede konuşturur ve onun bildiklerini söylemesini sağlar. Cinayeti neden işlediğini öğrenir.

 

Rıfkı bunu bir sonraki mahkemede dile getirir. Aslında bu yaşananların hepsi mahkemede Rıfkı tarafından dile getirilmektedir. Rıfkı Nadire’nin anlattıklarını bir sonraki mahkemede dile getirir. İşlenen cinayet hakkında tanıklar ve Mükerrem ‘i tanıyanlar dinlendikten sonra hakim,doktorların verdiği rapor doğrultusunda Nadire’nin tımarhanede kalmak şartıyla suçsuz olduğuna karar verir. Bunun üzerine Nadire çılgına döner. ’Yanılıyorsunuz,ben deli değilim. Ben bilerek öldürdüm. Canını alanın canını vermeli,beni öldürün. Ben anama,Sırma’ya gitmek istiyorum. Burada kalırsam,yemin ediyorum Sırma’nın bağırsaklarını deşeni,topal Bülent’e el uzatanı, Şakire’yi ana kucağından kahpeliğe salanı yine öldürürüm. ’diyerek isyanını dile getirir.

 

İşte bütün bu hikayeyi mahkemede anlatır. Mahkeme heyeti kızın akli durumunun bozuk olduğunu görüp onu tımarhaneye gönderir.

 

Kitabın Ana Fikri Ana Düşüncesi: İntikam duygusu en uysal kişileri bile etkileyebilir.

 

Kitabın Kahramanları: AkkızBay ve Bayan Sallabaş, Mükerrem, Akkız"ın annesi Ümmühan, Nuri Bey ve karısı Bülent

 

Kitabın Geçtiği Yer: Yolpalas Apartmanı, Akkız"ın köyü

 

Kitabın Geçtiği Zaman: Kurtuluş Savaşı"nı sonlarına doğru bir zaman “ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: çok işime yaradı teşekkür ederim hazırlayanlara ve halide edip adıvara
->Yazan: mehveş.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):


EĞİTİM ÖĞRETİM KONULARI Atasözleri Hikayeleri Özellikleri Belirli Gün ve Haftalar Çocuk Şarkıları - Şarkı Sözleri Hikayelerden Seçmeler İlginç Bilgiler Eğlenceli Bilgiler İllerimiz Ve İlçelerimiz Türkiye Kitap Özetleri Roman Özetleri Konu Anlatımlı Dersler Maniler Manilerden Seçmeler Masal Masallardan Seçmeler Meslek Tanıtımları Meslekler Rehberlik Köşesi Soru Bankası, Test Soruları Şiirler Seçme Güzel Şiirler Tekerleme Tekerlemeler Tiyatro Oyunları, Skeç, Piyes Türküler Türkü Sözleri Yazar Ve Şairlerin Hayatı Yazılı Soruları Arşivi ***Devamını Göster*** KONU ANLATIMLI DERSLER Beden Eğitimi Dersi Konu Anlatımı Bilgi Ve İletişim Teknolojileri Dersi Konu Anlatımı Biyoloji Dersi Konu Anlatımı Coğrafya Dersi Konu Anlatımı Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersi Konu Anlatımı Edebiyat Dersi Konu Anlatımı Eğitim Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Felsefe Dersi Konu Anlatımı Fen Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Gelişim Ve Öğrenme Dersi Konu Anlatımı Hazreti Muhammed'in Hayatı Dersi Konu Anlatımı İngilizce Dersi Konu Anlatımı Matematik Dersi Konu Anlatımı Muhasebe Dersi Konu Anlatımı Sosyal Bilgiler Konu Anlatımı Tarih Dersi Konu Anlatımı Türkçe Dersi Konu Anlatımı Uluslar Arası İlişkiler Dersi Konu Anlatımı Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Dersi Konu Anlatımı ***Devamını Göster*** YAZILI SORULARI YAZILILAR Bilişim Teknolojileri Yazılı Soruları Biyoloji Yazılı Soruları Coğrafya Yazılı Soruları Dil Ve Anlatım Yazılı Soruları Din Kültürü Yazılı Soruları Edebiyat Yazılı Soruları Fen Bilimleri Yazılı Soruları Fizik Yazılı Soruları İngilizce Yazılı Soruları İnsan Hakları Yurttaşlık Ve Demokrasi Yazılı Soruları Kimya Yazılı Soruları İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Matematik Yazılı Soruları Sosyal Bilgiler Yazılı Soruları Tarih Yazılı Soruları TC İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Trafik Güvenliği Trafik Ve İlk Yardım Yazılı Soruları Türk Edebiyatı Yazılı Soruları Türkçe Yazılı Soruları Vatandaşlık Ve Demokrasi Eğitimi Yazılı Soruları ***Devamını Göster*** SORU BANKASI TEST SORULARI Coğrafya Test Soruları Soru Bankası Din Kültürü Test Soruları Soru Bankası Edebiyat Test Soruları Soru Bankası Fen Bilimleri Test Soruları Soru Bankası İngilizce Test Soruları Soru Bankası İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Matematik Test Soruları Soru Bankası Osmanlı Tarihi Test Soruları Soru Bankası Sosyal Bilgiler Test Soruları Soru Bankası Tarih Test Soruları Soru Bankası TC İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Türkçe Test Soruları Soru Bankası Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Test Soruları Soru Bankası ***Devamını Göster*** REHBERLİK KÖŞESİ Ders Çalışma Ödev Yapma İş Hayatı Başarısını Arttırma Kişisel Bedensel Gelişim Meslek Tanıtımları Okul Başarısını Arttırma Okuma Alışkanlığı Kazandırma Öğretmenlik Mesleği Sınavlara Hazırlanma Sinirini Engelle ***Devamını Göster*** HAYATIN İÇİNDEN BİLGİLER Cep Telefonu Mesajları İsimler Sözlüğü Pratik Bilgiler Yazıklar Olsun Zararları Sakıncaları ***Devamını Göster*** BİLGİSAYAR OYUNLARI Akıl Zeka Eğitici Oyunlar Araba Yarışı Oyunları Ateş Etme Hedef Vurma Oyunları Beceri Yetenek Oyunları Birleştirme Patlatma Oyunları Boyama Oyunları Dövüş Oyunları Futbol Oyunları Giysi Giydirme Oyunları Komik Eğlenceli Oyunlar Macera Oyunları Mario Oyunları Motosiklet Oyunları Savaş Oyunları Tasarlama Oyunları Yemek Yapma Oyunları ***Devamını Göster*** YEMEK TARİFLERİ MUTFAK Aperatifler Atıştırmalıklar Balık Yemekleri Tarifleri Tarifleri Börek Çörek Tarifleri Çorba Tarifleri Tarifleri Dolma Sarma Tarifleri Diyet Yemekleri Tarifleri Et Yemekleri Kebap Köfte Tarifleri Kek Tarifleri Komposto Tarifleri Kurabiye Tarifleri Pasta Tarifleri Pilav Tarifleri Reçel Tarifleri Salata Garnitür Tarifleri Sebze Yemeği Tarifleri Tatlı Turta Tart Tarifleri Tavuk Yemekleri Tarifleri ***Devamını Göster*** SAĞLIKLI YAŞAM REHBERİ Hastalıklar Çeşitleri Özellikleri Sağlık İçin Minik Notlar Sigaranın Zararları Sigarayı Bırakma Yolları Şifalı Bitkiler Listesi Şifalı Bitki Karışımları ***Devamını Göster***