Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Yazılı Soruları, Yazılı Arşivi > Coğrafya Yazılı Soruları > Coğrafya Dersi 12. Sınıf 1. Dönem 2. Yazılı Soruları

COĞRAFYA DERSİ 12. SINIF 1. DÖNEM 2. YAZILI SORULARI (2) (CEVAP ANAHTARLI)

 

… – …  EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI ………..……………..… OKULU 12/… SINIFI

COĞRAFYA DERSİ 1. DÖNEM 2. YAZILISI

 

Tarih: …/…/……

ADI SOYADI:………………………… NU:………….. PUAN:………

 

1. Aşağıdaki grafiklerde Afganistan’ın 2000 yılındaki nüfusunun kadın erkek dağılımı ile 2020 ve 2040 yılındaki tahmini nüfus değişimi gösterilmiştir. (Male: Erkek, Female: Kadın).

Bu nüfus piramitlerine göre Afganistan’ın nasıl bir politika izlemesi gerekmektedir. Nedenini kısaca açıklayınız. (10 puan)

 

 

 

 

 

 

 

 

2.  Biyolojik çeşitlilik ile aşağıda yazılan unsurlar arasındaki ilişkiyi kısaca açıklayınız. (10 puan)

 

a) Çevrenin Kirlenmesi:

 

 

 

 

 

 

 

a)    Yapılaşma:

 

 

 

 

 

 

 

3. Aşağıdaki kavramları nüfus artış hızının yüksek olduğu bir ülkeyi düşünerek yanıtlayınız. (15 puan)

 

a) Aile planlaması:

 

 

 

 

 

b) Genç nüfus oranı:

 

 

 

 

 

 

c) Kalifiye eleman:

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

 

Aşağıdaki soruları yukarıdaki tablodan yararlanarak yanıtlayınız. (10 puan)

 

a)  Aktif nüfus ile aktif olmayan nüfus arasındaki farkın en az ve en fazla olduğu yıllar:

 

 

b) Aktif nüfusun (bilgi yelpazesi.net) azalması ülkeyi nasıl etkiler:

 

 

 

 

 

 

5. Nüfus artış hızının artması aşağıdaki ülkelerden hangisinde bir sorun oluşturmaz? (10 puan)

a) Türkiye                   b) Suriye                 c) Meksika

d) Almanya                 e) Çin

 

6.   Su biyomlarında olan canlılar denizlerde daha çok nerede yaşamaktadırlar? (10 puan)

a) Hemen deniz kıyısında                        b) denizin en derin yerlerinde

c) suyun soğuk olduğu yerlerde             d) tuzluluğun az olduğu yerlerde

e) ilk 200 metrelik derinlikte

 

7.  Üretimi etkileyen beşeri faktörlerden aşağıda verilenleri kısaca açıklayınız. (10 puan)

 

a) Sermaye birikimi:

 

 

 

 

 

 

b) Teknolojik gelişme:

 

 

 

 

 

 

 

8.

Hangi grafik doğum oranının az olduğu bir ülkeyi göstermektedir. Yazınız ve grafikten nasıl bulduğunuzu açıklayınız. (10 puan)

 

 

 

 

 

 

9. Aşağıdaki verilen şehirlerin gelişmesinde etkili olan faktörleri yazınız. (15 puan)

 

a) Mekke:

 

b) Hamburg:

 

c) Bayburt:

 

d) Şam:

 

e) Tokyo:

 

 

BAŞARILAR DİLERİM...

 

 

CEVAP ANAHTARI

 

1.

a) Çevrenin kirlenmesi: Biyolojik çeşitliliği tehdit eden bir unsurdur. Çevre kirliliği arttıkça canlıların yaşaması zorlaşacaktır. Canlıların yaşaması için gerekli ortam azalır. Özellikle suların kirlenmesi ve havanın kirlenmesi zaman içerisinde canlıların azalmasına hatta yok olmasına neden olacaktır.

 

b) Yapılaşma: İnsanların bir yerde yerleşmeye başlaması orada yaşayan tüm canlıları olumsuz anlamda etkiler. Çünkü doğal ortam da evler, binalar , fabrikalar …..vb şeylerin yapılması doğal ortamı canlıların terk etmesine neden olur. Yapılaşma sonucunda ya canlılar yeni ortama uyum sağlar ya da nesli tükenir.

 

2. Nüfus piramitleri incelendiğinde şu önemli özellik ortaya çıkmaktadır. Afganistan’da yıllara göre çocuk ve genç nüfus miktarında artışlar yaşanmaktadır. Yaşlı nüfusta azalmaktadır. Bu nedenle burada uygulanması gereken öncelikli politika nüfusun azalması yönünde bir çalışma yapılmasıdır. Nüfus artış hızının azaltılması içinde aile planlamasının yaygınlaştırılması gerekmektedir.

 

3.

a) Aile planlaması: Nüfus artış hızının yüksek olduğu bir ülkede aile planlamasının mutlaka yapılması gerekir. Çünkü nüfusu kontrol altına alınması ülkenin gelişmişlik seviyesini olumlu yönde etkiler. İnsanların çok çocuk sahibi olmamaları yönünde uygulama teşvik edilmelidir

 

b)    Genç nüfus oranı: bu tür ülkelerde genç nüfusun fazla olması hem iyi hem de kötü yönde ülkeyi etkiler. İyi yönde etkiler tüketici nüfusun (bilgi yelpazesi.net) fazla olması ülkede üretimi olumlu yönde etkiler. Ayrıca genç nüfus fazla olduğu için yeni ekonomik yatırımlar için hazır işgücü teminini kolaylaştırır.

 

c)    Kalifiye eleman: genel olarak nüfus artış hızının yüksek olduğu ülkelerde yetişmiş insan gücü ihtiyacı fazladır. Bu nedenle eğitim yatırımlarının artması gerekir. Ayrıca yetişmiş olan elemanları da mutlaka ülke içinde değerlendirmek gerekir.

 

4.

a) Aktif nüfus ile aktif olmayan nüfus arasındaki farkın en az olduğu yıl 1990 en fazla olduğu yıl ise 1955 yılıdır.

 

b) Aktif nüfusun azalması:  Aktif nüfus çalışan nüfus anlamına gelmektedir. Bir ülkede aktif nüfusun azalması o ülkede çalışan insan sayısının azalmasına neden olur. Bu durumda ülkeyi ekonomik anlamda etkiler. Ekonomik açıdan daha geri bir duruma gelmesine neden olur.

 

5. yanıt  “ D “ olacak.

 

6. Yanıt “ E “ olacak

 

7.

a) Sermaye birikimi: Sermaye birikiminin fazla olması o ülkede üretimi olumlu yönde etkiler. Sermaye fazla olduğu için her türlü üretimi yapmak için kolaylık sağlar. Rahatlıkla yatırım yapılabilir.

 

b) Teknolojik gelişme: ülkenin teknolojik anlamda gelişmiş olması o ülkede her türlü üretim için kolaylık sağlar. Teknoloji ne kadar gelişirse üretim de o kadar artar. Teknolojinin iyi olması üretimde maliyetinde azalmasına neden olur.

 

8. I numaralı grafik doğum oranının az olduğu ülkeyi göstermektedir. Bu tür grafiklerde taban bölümünde daralmanın görülmesi o ülkede doğumun az olduğunu yani genç nüfusun az olduğunun göstermektedir.

 

9.

a) Mekke: DİN

b) Hamburg: LiMAN

c) Bayburt: TARIM

d) Şam: ULAŞIM

e)  Tokyo: SANAYİ“COĞRAFYA DERSİ 12. SINIF 1. DÖNEM 2. YAZILI SORULARI ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“COĞRAFYA DERSİ YAZILI SORULARI ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“YAZILI SORULARI, YAZILI ARŞİVİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“COĞRAFYA KONU ANLATIMLAR ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“COĞRAFYA SORU BANKASI, TEST SORULARI ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


 
EĞİTİM ÖĞRETİM KONULARI Atasözleri Hikayeleri Özellikleri Belirli Gün ve Haftalar Çocuk Şarkıları - Şarkı Sözleri Hikayelerden Seçmeler İlginç Bilgiler Eğlenceli Bilgiler İllerimiz Ve İlçelerimiz Türkiye Kitap Özetleri Roman Özetleri Konu Anlatımlı Dersler Maniler Manilerden Seçmeler Masal Masallardan Seçmeler Meslek Tanıtımları Meslekler Rehberlik Köşesi Soru Bankası, Test Soruları Şiirler Seçme Güzel Şiirler Tekerleme Tekerlemeler Tiyatro Oyunları, Skeç, Piyes Türküler Türkü Sözleri Yazar Ve Şairlerin Hayatı Yazılı Soruları Arşivi ***Devamını Göster*** KONU ANLATIMLI DERSLER Beden Eğitimi Dersi Konu Anlatımı Bilgi Ve İletişim Teknolojileri Dersi Konu Anlatımı Biyoloji Dersi Konu Anlatımı Coğrafya Dersi Konu Anlatımı Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersi Konu Anlatımı Edebiyat Dersi Konu Anlatımı Eğitim Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Felsefe Dersi Konu Anlatımı Fen Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Gelişim Ve Öğrenme Dersi Konu Anlatımı Hazreti Muhammed'in Hayatı Dersi Konu Anlatımı İngilizce Dersi Konu Anlatımı Matematik Dersi Konu Anlatımı Muhasebe Dersi Konu Anlatımı Sosyal Bilgiler Konu Anlatımı Tarih Dersi Konu Anlatımı Türkçe Dersi Konu Anlatımı Uluslar Arası İlişkiler Dersi Konu Anlatımı Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Dersi Konu Anlatımı ***Devamını Göster*** YAZILI SORULARI YAZILILAR Bilişim Teknolojileri Yazılı Soruları Biyoloji Yazılı Soruları Coğrafya Yazılı Soruları Dil Ve Anlatım Yazılı Soruları Din Kültürü Yazılı Soruları Edebiyat Yazılı Soruları Fen Bilimleri Yazılı Soruları Fizik Yazılı Soruları İngilizce Yazılı Soruları İnsan Hakları Yurttaşlık Ve Demokrasi Yazılı Soruları Kimya Yazılı Soruları İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Matematik Yazılı Soruları Sosyal Bilgiler Yazılı Soruları Tarih Yazılı Soruları TC İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Trafik Güvenliği Trafik Ve İlk Yardım Yazılı Soruları Türk Edebiyatı Yazılı Soruları Türkçe Yazılı Soruları Vatandaşlık Ve Demokrasi Eğitimi Yazılı Soruları ***Devamını Göster*** SORU BANKASI TEST SORULARI Coğrafya Test Soruları Soru Bankası Din Kültürü Test Soruları Soru Bankası Edebiyat Test Soruları Soru Bankası Fen Bilimleri Test Soruları Soru Bankası İngilizce Test Soruları Soru Bankası İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Matematik Test Soruları Soru Bankası Osmanlı Tarihi Test Soruları Soru Bankası Sosyal Bilgiler Test Soruları Soru Bankası Tarih Test Soruları Soru Bankası TC İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Türkçe Test Soruları Soru Bankası Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Test Soruları Soru Bankası ***Devamını Göster*** REHBERLİK KÖŞESİ Ders Çalışma Ödev Yapma İş Hayatı Başarısını Arttırma Kişisel Bedensel Gelişim Meslek Tanıtımları Okul Başarısını Arttırma Okuma Alışkanlığı Kazandırma Öğretmenlik Mesleği Sınavlara Hazırlanma Sinirini Engelle ***Devamını Göster*** HAYATIN İÇİNDEN BİLGİLER Cep Telefonu Mesajları İsimler Sözlüğü Pratik Bilgiler Yazıklar Olsun Zararları Sakıncaları ***Devamını Göster*** BİLGİSAYAR OYUNLARI Akıl Zeka Eğitici Oyunlar Araba Yarışı Oyunları Ateş Etme Hedef Vurma Oyunları Beceri Yetenek Oyunları Birleştirme Patlatma Oyunları Boyama Oyunları Dövüş Oyunları Futbol Oyunları Giysi Giydirme Oyunları Komik Eğlenceli Oyunlar Macera Oyunları Mario Oyunları Motosiklet Oyunları Savaş Oyunları Tasarlama Oyunları Yemek Yapma Oyunları ***Devamını Göster*** YEMEK TARİFLERİ MUTFAK Aperatifler Atıştırmalıklar Balık Yemekleri Tarifleri Tarifleri Börek Çörek Tarifleri Çorba Tarifleri Tarifleri Dolma Sarma Tarifleri Diyet Yemekleri Tarifleri Et Yemekleri Kebap Köfte Tarifleri Kek Tarifleri Komposto Tarifleri Kurabiye Tarifleri Pasta Tarifleri Pilav Tarifleri Reçel Tarifleri Salata Garnitür Tarifleri Sebze Yemeği Tarifleri Tatlı Turta Tart Tarifleri Tavuk Yemekleri Tarifleri ***Devamını Göster*** SAĞLIKLI YAŞAM REHBERİ Hastalıklar Çeşitleri Özellikleri Sağlık İçin Minik Notlar Sigaranın Zararları Sigarayı Bırakma Yolları Şifalı Bitkiler Listesi Şifalı Bitki Karışımları ***Devamını Göster***