Dinim İslam, İslamiyet, İslami Bilgiler > Peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa'nın Hayatı (sav)

PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED MUSTAFA’NIN (SAV) DOĞUMU, MEYDANA GELEN OLAYLAR (PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED MUSTAFA’NIN (SAV) HAYATI)

 

Yeryüzünü manevi bir karanlık kaplamıştı.

 

Mevcudat, beşerin zulüm ve vahşetinden adeta mateme bürünmüştü. Gözyaşı döken gözler değil, ruh ve kalbler idi. Kalb ve ruhların keder, elem ve gözyaşına alem de iştirak etmiş, sanki umumi yas ilan edilmişti!

 

Yeryüzü, saadetin, sevincin ve huzurun kaynağı olan "tevhid" inancından mahrumdu. Küfür ve şirk fırtınası, ruhları ve kalbleri kasıp kavurmuştu. Gönüllerde tek mabud yerine, birçok batıl ilah yer almıştı! Hakiki sahibini arayan ruhların feryadı ortalığı çınlatıyordu.

 

İnsanlar, birbirini yiyen canavarlar misali vahşileşmiş, küfür, şirk, cehalet ve zulüm bataklığında boğulmaya yüz tutmuşlardı. Zalimin zulüm kamçısı altında mazlum inim inim inler hale gelmişti.

 

Alem mahzun, varlıklar mahzun, gönüller mahzun ve simalar mahzundu.

 

Akıl, ruh ve kalbleri manevi kiskacı altına alıp olanca kuvvetiyle sıkan bu küfür ve şirke, bu dalalet ve cehalete, bu hüzün ve sıkıntıya beşerin daha fazla katlanmasına Allah'ın sonsuz merhameti elbette müsaade edemezdi! Bütün bunlara son verecek bir zatı, şefkat ve merhametinin bir eseri olarak elbette gönderecekti!

 

Hz. Peygamber Arap yarımadasının batısındaki Hicaz bölgesinde yer alan Mekke şehrinde dünyaya geldi. Doğum tarihi kesin olarak (bilgi yelpazesi.net) bilinmemektedir. Bunun sebebi o sırada Araplar arasında belirli bir takvimin kullanılmamasıdır. Genel kabul gören kanaate göre Fil Vak‘ası’ndan 50-55 gün sonra Rebiülevvel ayında Pazartesi günü dünyaya gelmiştir.

 

Farklı hesaplamalara göre Hz. Peygamber’in doğum tarihi 20 Nisan (9 Rebiülevvel) 571 veya 17 Haziran (12 Rebiülevvel) 569 Pazartesi şeklinde belirlenmektedir. Bu tarihlerden birincisi Mısırlı astronomi alimi Muhmut Paşa el-Feleki’ye (ö. 1302/1885), ikincisi ise çağımızın meşhur İslam alimi Muhammed Hamidullah’a (ö. 2002) aittir.

 

Peygamberimizin Doğumunda Meydana Gelen Olaylar:

 

Peygamberimiz dogduğunda bazı hadiseler meydana geldı, bunlardan bazılarını söyle sıralayabılırız: Peygamberimiz ,Anadan Sünnetlı ve göbeği kesik olarak dogdu. Peygamberimiz dogarken, çocukların yere düştükleri gibi düşmeyıp ellerini, yere dayamıs basını semaya kaldırmıs olarak dogdu. Peygamberimiz dogduğu zaman ,bır yıldız dogmus ve bılgınler, bu yıldızın dogduğu gece,Ahmet dogmustur Dediler.Bır çok Yahudi Alımı Tevrattan ınceleme ile peygamberimızın bu gecede dogduğunu yakınlarına bildirmıslerdir.

 

Peygamberimiz dogduğu gece Kısranın sarayından on dört serefe yikildı. Iranlıların, bın yıldan beri hiç sönmeden yanan Atesgedeleri sönüverdi. Save Gölünün suyu çekildı. Sema ve Vadisinı su bastı.Iran Sahı, Arapların, ülkesini ıstıla edeceğini rüyasında gördü,ve telasa düştü.

 

1. Teşrif Ettikleri Gece Bir Yıldız Doğdu

 

2. Medayin 'deki Kisra Sarayından 14 Burç Çatırdayarak Yikildı

 

3. Kabe 'nin İçini Karanlık ve Kirlere Boğan Putların Pek Çoğu Başaşağı Yikildı

 

4. Takdis Edilen Meşhur Save (Taberiyye) Gölü Bir Anda Kuruyuverdi

 

5. Semave Vadisi, Taşarı Seller Altında Kalıp Gömüldü

 

6. Gök Kubbeden Salkım Salkım Yıldızlar Döküldü

 


“PEYGAMBERİMİZ HZ MUHAMMED MUSTAFA'NIN (SAV) HAYATI "
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

"
DİNİM İSLAM, İSLAMİYET, İSLAMİ BİLGİLER
” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

.

5. **Yorum**
->Yorumu: ben tüm ödevimi yazılı soruları bu siteden bakıyorum teşekkurler bilgi yelpazesi
->Yazan: sena.

->Yazan   : BERFİN SEDANUR
->Yorumu: ÖNCELİKLE SİZE TEŞEKÜR EDERİZ ÖDEVİMİZDE,BİZE VARDIMCI OLABİLECEK BİLGİLERİ VERDİNİZ İÇİN MİNETTARIZ. SEVGİLERİM İZLE:).

->Yazan   : dinimm
->Yorumu: çok güzel bir siteniz var emeği geçen herkese teşekkür ederim.

->Yazan : clawdeen
->Yorumu: ödevime çok yardimci oldu emegi geçen herkese ellerine saglik.

>Yazan: esma
>Yorum:
çok güzel muhtesem bir siteniz var.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: