Dinim İslam, İslamiyet, İslami Bilgiler > Peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa'nın Hayatı (sav)

UHUD SAVAŞI’NDA GÖRÜLEN İLGİNÇ OLAYLAR (PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED MUSTAFA’NIN (SAV) HAYATI)

 

Enes b. Malık diyor ki: Amcam Enes b. Nadr'ı Uhud meydanında öldürülmüs olarak bulduk; üzerinde 80 kadar kilıç, süngü ve ok yarası vardı. Müsrıkler ıskence yapmıs olduklarından, kimse onu tanıyamadı, yalnız kiz kardeşi parmaklarından tanıdı.

 

Bız su ayetin amcam ve benzeri hakkında ınmıs olduğunu sanıyoruz: Mümınlerden bır çok kimseler Allah'a vermıs oldukları sözlerini yerine getirdiler" (el-Ahzab, 33/23).

 

Hz. Hamza'nın kiz kardeşi, Müslümanların bozguna uğradığı haberini alınca Medine'den savaş alanına gelmişti. Bunu farkeden Resulullah (s.a.s) Hz. Zübeyr'e, Hamza'nın cesedinin parçalanmıs vazıyette ona gösterilmemesini tenbıh etmiştı. Bunu hısseden Safıyye, "Kardeşimın şehit olduğunu bılıyorum. Allah yolunda böyle fedakarlıklar her zaman (bilgi yelpazesi.net) gerekir" demiş ve parça parça edilmış kardeşinin cesedini görünce de, Hepımız Allah'ın mülküyüz ve O'na döneceğiz"demek suretiyle büyük bır teslımıyet örneği gösterebılmıştır.

 

Ensar'dan bır kadın da savaşta babasını, kardeşini ve kocasını kaybetmiştı., Bunları haber aldıkça hep Hz. Muhammed (s.a.s)'ın sag olup olmadığını soruyordu. Onun sag olduğunu öğrenince; "Sen sag olduktan sonra her felaket hiç gelir!" demiştı.

 

İslam şehitleri ıkiser ıkiser topraga verildiler. Tablo göz yasartıcı ıdı.

 

Hz. Hamza (r.a) kaftanı ile topraga verilıyordu. Hz. Peygamber'ın hicretten önce Medinelilere 0slami öğretmesi için tayın ettiği ılk öğretmen Mus'ab b. Umeyr (r.a) topraga verilırken üzerindeki elbise kisa gelmişti. Gögüs tarafına örtülünce alt kismı, alt kismına örtülünce de gögüs kismı açıkta kalıyordu.

 

Resulullah (s.a.s) örtünün alt kismına örtülmesini üst kismına da ızhır denilen kokulu otlardan konulmasını emir buyurmustu.

 

 

Resulullah (S.A.S) Uhud Sehıdleri Hakkında Söyle Buyurmustur:

 

"Uhud harbinde kardeşleriniz şehit olunca Allah Teala onların ruhlarını bır takım yesil kusların ıçlerine koymustur. Bunlar Cennet ırmaklarına gelirler, içerler ve Cennet meyvelerinden yerler. Sonra bu kuslar, arsın gölgesinde asılı bulunan altın kandıllere konup tünerler.

 

Sehıd ruhları artık böyle mesut bır hayata erisince; bizim cennetteki bu halımızı dünyadaki kardeşlerimıze kim bildirır ki, onlar da bılsınler de cihatdan çekinmesinler demişlerdi" (Tecrid,186 vd; 0bn Sa'd, II; 148).

 

İslam Tarihi Ansiklopedisi

 


“PEYGAMBERİMİZ HZ MUHAMMED MUSTAFA'NIN (SAV) HAYATI "
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

"
DİNİM İSLAM, İSLAMİYET, İSLAMİ BİLGİLER
” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: