eğitim öğretim ile ilgili belgeler > İl İl Türkiyemiz Ve Özellikleri > Kocaeli'nin Özellikleri, Kocaeli İle İlgili Bilgiler, Tanıtımlar

KOCAELİ’NİN COĞRAFİ ÖZELLİKLERİ, İKLİMİ (KOCAELİ’NİN ÖZELLİKLERİ, KOCAELİ İLE İLGİLİ BİLGİLER, TANITIMLAR)

 

Kocaeli, kuzeyde Karadeniz, güneyde Bursa, batı ve kuzeybatıda İstanbul, doğuda Sakarya illeriyle çevrilidir. Kuzeyde Kocaeli Platosu, üzerinde az sayıda tepe vardır. Dağlar Kocaeli ili topraklarının yüzde 18.8'ini kaplar. İlin kuzey kesiminde tek tek kütleler (bilgi yelpazesi.net) halinde tepeler, güney kesiminde ise Samanlı Dağları yer alır.

 

Kocaeli sınırları içinde bulunan tek önemli göl, Sapanca'dır. Ancak Sapanca Gölünün büyük bölümü Sakarya ili sınırları içinde kalır.

 

Genel anlamda Karadeniz ile Akdeniz ikliminin kesiştiği bir iklim tipi bölgede egemendir. Yazlar sıcak ve az yağışlı, kışlar yağışlı ve Türkiye'nin pek çok yöresine oranla ılık geçer. İlin kuzey kesimlerinde Karadeniz kıyılarında yaşanan yaz mevsimi, ilin güney bölümlerinde yaşanan yaza oranla daha serindir.

 


“KOCAELİ'NİN ÖZELLİKLERİ, KOCAELİ İLE İLGİLİ BİLGİLER, TANITIMLAR ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“İL İLİ TÜRKİYEMİZ VE ÖZELLİKLERİ ” SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<


“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar (1)

.

>Yazan: HISVR
>Yorum:
ÇOK GÜZEL BIR SITE TESEKKÜR EDERIM ISIME ÇOK YARADI ÖDEVLERIMI ÇOK IYI BIR SEKILDE YAPIYORUM BU SITEYI KURANLARDAN ALLAH RAZI OLSUN .

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: