Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

ÇÖLDE BİR İSTANBUL KIZI ÖZET (3) KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Esat Mahmut Karakurt

 

 

Kitabın Konusu, Açıklaması:

 

Kitap, Sermin adlı bir paşa kızının Fikret adında çöl çetesi liderine olan öfkesinin nasıl bir ölümsüz aşka dönüştüğünü ve çölde aralarında geçen olayları konu alıyor.

 

 

Kitabın Özeti:

 

 

Romanın kahramanı Sermin hanım henüz yirmidört yaşındadır. Uzun kirpiklerinin çevrelediği koyu kestane renkli gözleri ve gözlerinin rengine benzeyen saçları, bilhassa şöhret almıştır. Uzun ve mütenasip bir boy …Ve iddia edilebilir ki, daha hiç kimseyi sevmemiştir. Gençler Sermin hanıma (yabani gül) namını takmışlardır. Fakat bu genç kadın kendisini çılıdırasıya seven Yüzbaşı Afif beyle nişanlıdır. Afif bey yakışıklı bir delikanlı olup Sermin’in babası Nazım Paşanın sağ koludur.

 

Romanın geçtiği sahra çölüne gelmelerinin nedeni ise Nazım Paşanın görev icabı Şam Valisi Abdullah Paşanın kerimesi Fahrünnisa Hanım’ın bir çöl çetesi tarafından kaçırılması ve kaç gündür hiçbir haberin alınamaması. Gazetelerin verdiği habere göre ise çöl çetesi tarafından öldürülmüş olması.

 

Bu çöl çetesinin reisi ise Fikret adında iri cüsseli, yakışıklı ve parlak gözlü bir kimsedir. Bu çete kaçırdığı kızları, namusları pek feci bir tarzda kirletildikten sonra büyük bir para mukabilinde tekrar iade etmek usulünü kabul etmiş bulunmaktadır.

 

Sermin hanım paşa babasının yanında gelerek öç almak ister. Fakat pekde umduğu ortamı bulamaz. Çünkü o küçüklükten beri erkek gibi büyümüş ve erkeksi tavırları ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Bir ordu ile birlikte yirmiüç gündür çöldedirler ama hiçbir ize rastlamamışlardır. Sermin bir çadırın içinde kalmaktan sıkılmıştır artık. Ve babasına bu konuyu açmıştır. Bu sırada askerlerden biri paşaya çölde bir meyhanenin olduğunu ve geceleri eğlencenin devam ettiğini söylemiştir. Serminin ısrarı üzerine babası ona bir geceliğine izin verir. Ama yanında nişanlısı Afif bey ve bir dizi askerlerle gönderir. O gece meyhaneye giderler. Meyhanede Afif bey çok içmiş ve ayakta zor duruma gelmiştir.

 

Eğlence devam ederken içeriye ansızın büyük bir gürültü ile Fikret ve çetesi dalmıştır. Tabii ki Sermin Fikreti tanımıyordur. İkiside birbirlerine dikkatlice bakarlar.

 

Fikretin adamları her zaman ki gibi eğlencenin dozunu kaçırmışlardır. Sermin buna daha fazla dayanamaz ve sinirlenerek Fikret ve adamlarına bağırır. Tabii bu arada Afif bey de iyice sarhoş olmuş ve dengesizce hareket eder hale gelmiştir. Adamlardan biri direk Sermine saldırmaya kalkar tam bu sırada Fikret bağırarak adamını geri çeker ve Sermini korumuş olur. Fikret ilk defa bir kadını koruyordur. bu olaydan sonra Sermin gururuna yediremez ve yüzü kızarmış bir jjşekilde meyhaneyi terkederler.

 

O gece boyunca Sermin Fikret’in gözlerini ve aralarında geçen olayları asla unutmaz. Gece babasını uyandırarak olayı ve öç almak istediğini anlatır. Babası yine kızını kıramaz ve bu sefer koca bir ordu ile başlarına Yüzbaşı Afif beyi vererek çöle gönderir. Birkaç gece meyhanede gelmelerini beklerler. Geceleri Sermin meyhane sahibi amca sohbet ederler. Ve Fikretin babasınında aradığı adam olduğuna karar verir. Sermin şimdi daha sinirli ve öç alma isteği daha da artmıştır. Her gece ordu meyhaneyi çevirir ve beklerler. Beklenen an gelmiştir. Fikret ve çetesi beşinci gece meyhaneyi basmışlardır. Çetin ve uzun süreli bir muharebeden sonra çete Sermini esir almıştır. Orduda büyük zahiyatlar vardır. Afif bey ise kurtulmuştur.

 

Sermin şimdi o vahşi arapların elindedir. Çetenin kurallarına göre sermin kura çekilişinden kim çıkarsa o geceyi onunla geçirecektir. Fikret aslında Serminin böyle bir duruma mahruz kalmasını istemiyordur. Fakat çete kurallarını çete lideri bile değiştiremezdir. Sermin bu kararı kabul etmez. Onu dinlemezler bile. ve çekilşiten Gaffar adında vahşi bir arap erkeği çıkmıştır. Sermini kucaklayarak onu odaya götürür. Saldırmaya başlamıştır. Fakat Sermin öyle (bilgi yelpazesi.net) kolay kolay teslim olmamıştır. Ve bir müdahale ile onu tabancasıyla öldürür. Tabanca sesini duyan araplar odaya girer ve Sermin döve döve odadan çıkartırlar. Sermin’in Gaffarı öldürmesinin cezası idamdır. İdamıda Fikret yapacaktır. Fikret ilk başta istememiştir. Ama çete kurallarına göre idamı çete liderinin yapması gerekir.

 

Çete İhtiyar heyetinin tam kararı Sermin’in sabah güneş doğuncaya kadar Fikret tarafından öldürülmüş olmasıdır.

 

Fikret istemeyerek bunu kabul eder. Ve odaya götürür. Sermin aslında Fikretin iyi birisi olduğuna yavaş yavaş inanmaya başlamıştır. Sabaha kadar sohbet ederler ve artık iyice birbirlerinden hoşlandıklarına karar verirler. Sabah olunca kapıya araplar gelmiştit. Sermin’in cesedini isterler. Fikret artık hayatına yeni bir yön vermek ister ve Sermini aldığı gibi pencereden kaçarlar.

 

Sermini babasına teslim eder ama kendiside polisler tarafından tutuklanır. Fikret’i çok istemesine rağmen Sermin ve babasıda kurtaramaz. Mahkemeden karar çıkmıştır bile. O artık idamlık bir mahkumdur. İdam olamadan son gece Sermin Fikretle görüşür. Birbirlerine duygularını açarlar ve sevdiklerini söylerler. İdam vakti gelmiştir. Vedalaşırlar ve Sermin’în gözyaşları içinde Fikreti asarlar.

 

 

Kitabın Ana Fikri, Ana Düşüncesi:

 

Kitapta, sevginin sonsuz olduğunda ve umulmadık anlarda zıt şahsiyetlerin bile birbirlerini sevebileceğini ve hiç bir zaman insanlara önyargıyla yaklaşmanın iyi olmadığı savunulmuştur.

 

 

Kitabın Kahramanları, Kişileri, Şahıs Kadrosu:

 

SERMİN: Yirmidört yaşında güzel, cesaretli, erkeksi tavırlara sahip, gururlu, biraz şımarık, gayet güzel tenis oynayan, ata binen, sinirli ve yaşamaktan zevk alan birisidir.

 

FİKRET: Çete lideri, hayatta kadınlardan nefret eden, yalnızca bir kadını seven, iri cüsseli, yakışıklı, parlak ve büyük gözlü ayrıca idamı hak eden bir mahkumdur.

 

AFİF: Paşanın sağ kolu, yakışıklı, Sermini deliler gibi seven ama kadınlara karşı zayıfı olan bir erkek ayrıca iyi bir komutan.

 

NAZIM PAŞA: Kızını çok seven bir baba, bunun yanında tecribeli bir yönetici.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):


EĞİTİM ÖĞRETİM KONULARI Atasözleri Hikayeleri Özellikleri Belirli Gün ve Haftalar Çocuk Şarkıları - Şarkı Sözleri Hikayelerden Seçmeler İlginç Bilgiler Eğlenceli Bilgiler İllerimiz Ve İlçelerimiz Türkiye Kitap Özetleri Roman Özetleri Konu Anlatımlı Dersler Maniler Manilerden Seçmeler Masal Masallardan Seçmeler Meslek Tanıtımları Meslekler Rehberlik Köşesi Soru Bankası, Test Soruları Şiirler Seçme Güzel Şiirler Tekerleme Tekerlemeler Tiyatro Oyunları, Skeç, Piyes Türküler Türkü Sözleri Yazar Ve Şairlerin Hayatı Yazılı Soruları Arşivi ***Devamını Göster*** KONU ANLATIMLI DERSLER Beden Eğitimi Dersi Konu Anlatımı Bilgi Ve İletişim Teknolojileri Dersi Konu Anlatımı Biyoloji Dersi Konu Anlatımı Coğrafya Dersi Konu Anlatımı Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersi Konu Anlatımı Edebiyat Dersi Konu Anlatımı Eğitim Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Felsefe Dersi Konu Anlatımı Fen Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Gelişim Ve Öğrenme Dersi Konu Anlatımı Hazreti Muhammed'in Hayatı Dersi Konu Anlatımı İngilizce Dersi Konu Anlatımı Matematik Dersi Konu Anlatımı Muhasebe Dersi Konu Anlatımı Sosyal Bilgiler Konu Anlatımı Tarih Dersi Konu Anlatımı Türkçe Dersi Konu Anlatımı Uluslar Arası İlişkiler Dersi Konu Anlatımı Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Dersi Konu Anlatımı ***Devamını Göster*** YAZILI SORULARI YAZILILAR Bilişim Teknolojileri Yazılı Soruları Biyoloji Yazılı Soruları Coğrafya Yazılı Soruları Dil Ve Anlatım Yazılı Soruları Din Kültürü Yazılı Soruları Edebiyat Yazılı Soruları Fen Bilimleri Yazılı Soruları Fizik Yazılı Soruları İngilizce Yazılı Soruları İnsan Hakları Yurttaşlık Ve Demokrasi Yazılı Soruları Kimya Yazılı Soruları İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Matematik Yazılı Soruları Sosyal Bilgiler Yazılı Soruları Tarih Yazılı Soruları TC İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Trafik Güvenliği Trafik Ve İlk Yardım Yazılı Soruları Türk Edebiyatı Yazılı Soruları Türkçe Yazılı Soruları Vatandaşlık Ve Demokrasi Eğitimi Yazılı Soruları ***Devamını Göster*** SORU BANKASI TEST SORULARI Coğrafya Test Soruları Soru Bankası Din Kültürü Test Soruları Soru BankasıEdebiyat Test Soruları Soru Bankası Fen Bilimleri Test Soruları Soru Bankası İngilizce Test Soruları Soru Bankası İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Matematik Test Soruları Soru Bankası Osmanlı Tarihi Test Soruları Soru Bankası Sosyal Bilgiler Test Soruları Soru Bankası Tarih Test Soruları Soru Bankası TC İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Türkçe Test Soruları Soru Bankası Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Test Soruları Soru Bankası ***Devamını Göster*** REHBERLİK KÖŞESİ Ders Çalışma Ödev Yapma İş Hayatı Başarısını Arttırma Kişisel Bedensel Gelişim Meslek Tanıtımları Okul Başarısını Arttırma Okuma Alışkanlığı Kazandırma Öğretmenlik Mesleği Sınavlara Hazırlanma Sinirini Engelle ***Devamını Göster*** HAYATIN İÇİNDEN BİLGİLER Cep Telefonu Mesajları İsimler Sözlüğü Pratik Bilgiler Yazıklar Olsun Zararları Sakıncaları ***Devamını Göster*** BİLGİSAYAR OYUNLARI Akıl Zeka Eğitici Oyunlar Araba Yarışı Oyunları Ateş Etme Hedef Vurma Oyunları Beceri Yetenek Oyunları Birleştirme Patlatma Oyunları Boyama Oyunları Dövüş Oyunları Futbol Oyunları Giysi Giydirme Oyunları Komik Eğlenceli Oyunlar Macera Oyunları Mario Oyunları Motosiklet Oyunları Savaş Oyunları Tasarlama Oyunları Yemek Yapma Oyunları ***Devamını Göster*** YEMEK TARİFLERİ MUTFAK Aperatifler Atıştırmalıklar Balık Yemekleri Tarifleri Tarifleri Börek Çörek Tarifleri Çorba Tarifleri Tarifleri Dolma Sarma Tarifleri Diyet Yemekleri Tarifleri Et Yemekleri Kebap Köfte Tarifleri Kek Tarifleri Komposto Tarifleri Kurabiye Tarifleri Pasta Tarifleri Pilav Tarifleri Reçel Tarifleri Salata Garnitür Tarifleri Sebze Yemeği Tarifleri Tatlı Turta Tart Tarifleri Tavuk Yemekleri Tarifleri ***Devamını Göster*** SAĞLIKLI YAŞAM REHBERİ Hastalıklar Çeşitleri Özellikleri Sağlık İçin Minik Notlar Sigaranın Zararları Sigarayı Bırakma Yolları Şifalı Bitkiler Listesi Şifalı Bitki Karışımları ***Devamını Göster***