eğitim öğretim ile ilgili belgeler > konu anlatımlı dersler > tarih dersi ile ilgili konu anlatımlar > tc inkılap tarihi ve Atatürkçülük dersi ile ilgili konu anlatımlar

SALTANATIN KALDIRILMASI, SALTANATIN KALDIRILMASININ NEDENLERİ, SONUÇLARI (İNKILAP TARİHİ KONU ANLATIM)

 

(1 KASIM 1922)

 

1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla Osmanlı saltanatı sona ermiş, Cumhuriyete geçiş hızlanmıştır. Halifelik makamı, sembol durumuna düşmüştür. Refet Paşa, TBMM adına İstanbul’daki idareye el koyduğunu itilaf devletlerine bildirmiştir. 4 Kasım 1922’de İstanbul hükümetinde Teyfik Paşanın istifası ile Anadolu hükümeti İstanbul’a tamamen hakim olmuştur.

 

Saltanatın kaldırılmasının nedenleri:

 

1. 20 Ocak 1921 'de kabul edilen anayasada “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.”  ilkesi benimsenmişti. Buna göre, saltanatın milli egemenlik İlkesine ters düşmesi,

 

2. İtilaf Devletlerinin Lozan Barış Konferansı'na TBMM ile birlikte Osmanlı Hükümetini de davet etmişlerdi. TBMM'nin Anadolu halkının tek temsilcisi olmasından dolayı iki başlılığın ortadan kaldırılmak istenmesi.

 

3. Padişah ve İstanbul Hükümetinin Milli Mücadelenin aleyhinde çalışmalar,

 

 

Bu nedenlerle 1 Kasım 1922'de kabul edilen bir kanunla Saltanat ve halifelik birbirinden ayrılarak saltanat kaldırıldı. Son Osmanlı Padişahı Sultan Vahdettin bu kararın ardından İstanbul'dan ayrıldı.

 

Halkın henüz büyük değişikliklere hazır olmaması ve İngilizlerin kendilerine sığınan Vahdettin'in halifelik gücünü kullanmaması için saltanatın (bilgi yelpazesi.com) kaldırılmasına rağmen halifelik kaldırılmamıştır.

 

 

Saltanatın kaldırılmasının sonuçları:

 

1. Osmanlı Hükümeti ortadan kaldırılarak ülkede iki Hükümetin bulunmasından doğan çift başlılık sorunu sona erdirildi. TBMM ülkede yönetimi eline aldı.

 

2. Milli egemenliğin gerçekleşmesi için büyük bir adım daha atılmış oldu.

 

3. Laikliğe geçiş için önemli bir adım atıldı.

 

4. Cumhuriyetin ilanı kolaylaştı.

 


“TC İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ İLE İLGİLİ KONU ANLATIMLAR ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“TC İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ İLE İLGİLİ TEST SORULARI, SORU BANKASI ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<


“TC İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ İLE İLGİLİ YAZILI SORULARI ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar (1)

.

>Yazan: Elifcik
>Yorum:
Sagolun varolun isime yaradi harbiden :) .

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: