Dinim İslam, İslamiyet, İslami Yazılar > allah dostlarının hayatı

YUSUF HAMEDANİ HAZRETLERİ’NİN HAYATI (ALLAH DOSTLARININ HAYATI)

 

Lakabı: Ebu Yakup. Babasının adı: Eyyub.

 

Hicri 440 yılında Hemedan' da dünyaya geldi.

 

On sekiz yaşında Bağdat'a gelip, Ebu İshak-ı Şirazî' den okudu. Hanefi fıkıh ve münazara alimi oldu. Ebu Ali Farmedî hazretlerinden feyz alıp, kemale geldi.

 

 

Muhyiddin-i Arabî bir kitabında diyor ki: 602 (m.1205) senesinde Şeyh Evhadüddin-i Hamid Kezmanî, Konya'ya geldi ve şöyle dedi: "Hemedan'da Yusuf-i Hemedanî, altmış yıldan ziyade irşad etmişdir. Bir gün bir yere gitmek istedi. Hayvanın yularını serbest bıraktı. Hayvan bunu, şehir dışında bir mescide götürdü. Mescitte bir genç bir şey sordu. 0 da cevabını verdi" dedi. Muhyiddin-i Arabi burada buyuruyor ki: "Sadık olan mürit, mürşidi kendi yanına çeker."

 

Horasan ilinde eşsiz. Onun kadar müritlerin terbiye işini başaran olmamış.

 

Meclisi birçok ulema ve sulaha ile dolup taşardı. Bir bir gelip feyz alıp giderlerdi. Bir gün Gavs'ı Geylanî (Şeyh Abdülkadir), İbni Saka ve İbni Asrun, üçü birden Yusuf'u ziyarete karar verirler. İbni Saka der ki: "Ona öyle sorular hazırladım ki bilmesi bir yana hayatında duymamış bile.."

 

îbni Asrun: "Ben de öyle sorular hazırladım ki, cevabını ya bilir veya bilmez."

 

Şeyh   Abdülkadir  Geylani   de:   "Ben   sizin  gibi düşünmüyorum. 0 zatı ziyaretim, elini Öpüp dua ve feyzini almak isteğimdendir" der.. Ve Bağdat'da Nizamiye medresesinde büyük topluluk önünde ibni Saka sorularını sormadan cevabını alır ve kendisine denir: "Senin gözünde küfür kıvılcımları görüyorum, korkanm ki sen, küfür üzere ölesin." İbni Asrun da cevabını alır ve: "Senin sonun tehlikelidir,-imanını ya kurtarır veya belli olmaz" der.

 

Abdülkadir Geylanî'ye de: "Senin zamanında ayağın, o zamanın bütün velilerinin omuzları üzerinde olacaktır." denir.

 

Gidiş... ibni Saka, bir müddet sonra Bizanslılarca kandırılıp, hıristiyanlığı kabul eder ve Hafız Kur'an olduğu halde bir tek ayet haricinde tüm Kur'an'ı unutarak küfür üzere ölür. Unutmadığı ayet; Kafirlere ve Müslümanlıktan dönenlere aittir. îbni Asrun da fıska dalarak dünyayı satın alır. Gavs'i Geylanî de ma'lum... Büyük Gavs..!

 

 

Abdülhalık Gücdevanî ve Hace AHMET Yesevî gibi büyük veliler yetiştirmiştir. (Zinet-ül Hayat), (Menazil-üs-Sayirin) ve (Menazil-üs-salikin) kitapları meşhurdur.

 

Yusuf-i Hemedanî hazretlerinin talebesi dörttür: Hace Abdullah Berkî, Hace Hasan Endakî, Hace AHMET Yesevî ve Hace Abdulhalık Gücdevanî (kaddesallahü esrarehüm). Hace Yusuf' dan bu dördün her biri yüksek makamlara erişmişlerdir. Bunlardan başka edep yolunda ve hizmetinde daha başka halifeleri de vardır. Bütün dostlarına, Hace Abdulhalık hazretlerine tabi olmalannı irade etti. Hace Ahmet Yesevî Türkistan tarafına göçetti.

 

İbrahim-i Hüfî anlatır: Yusuf-i Hemedanî insanlara dinden vaaz veriyordu. 0 mecliste bulunan iki fıkıh alimi, Şeyhe: "Sus sen bidat sahibisin!" dediler. Şeyh onlara dönüp: "Siz ikiniz susun, size diri denmez" buyurdu. 0 anda her ikisi bulundukları yerde ölüverdiler.

 

Hemedan'dan bir kadın ağlayarak huzuruna geldi ve:

 

"Oğlumu Bizanslılar esir etmişler" dedi. Sabredin buyurdu.Sabredecek halim kalmadı dedi. Bunun üzerine şeyh: "Ya Rabbi, esirini kurtar, üzüntüsünü neşeye çevir" diye dua edip, o kadına: "Evine dön, oğlunu evde bulursun" buyurdu. Kadın eve gelince, bir de ne görsün, oğlu evde oturur. Şaşakaldı. "Anlat evladım!" dedi. Oğlu şöyle anlattı: "Biraz evvel Konstantiniyye'de (İstanbul'da) idim. Ayaklarım bağlı, başımda muhafız vardı. Birden bir kimse geldi. Beni kaptığı gibi bir anda buraya getirdi."

 

Cemaatinden biri, hazreti Haceden ayrılıp, Hacede bulunmayan bir kötü işle Haceyi kötülemeğe başladı. Şeyh Hazretleri: "Bu adam öldürülür" buyurdu. Gerçekten öldürüldü. Hicri 535 yılında vefat etti. Merv' de defnedildi. Mübarek; vücutça zayıf ve küçüktü, buğday benizli, siyah sakallı, tek tük beyazı vardı. Züht ve takvası İmam-ı Azam gibiydi.

 

“ALLAH DOSTLARININ HAYATI ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: