Dinim İslam, İslamiyet, İslami Bilgiler > Peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa'nın Hayatı (sav)

HAYBER SAVAŞI, TARİHİ, ÖNEMİ, ÖZELLİKLERİ (PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED MUSTAFA’NIN (SAV) HAYATI)

 

Hz. Peygamber'ın hicretin 7. yılında fethettiği, Sam-Medine yolu üzerinde Medine'nın 15I km. kuzeyinde Yahudilerin oturduğu bır yerlesim merkezı. Hayber Yahudi dılinde kale demek olup burası aynı zamanda hurma ve tahıl merkezıdır. Kalesinin yedi burcu vardır. Bunlar Naım, Kamus, Sık, Netah, Sülafım, Vatıh ve Ketibe'dır (Ibn Sa'd et-Tabakatü'l-Kübra II,106)

 

Hz. Peygamber Hayber Yahudilerinin Medine'ye karsı müsrıklerle ıttıfak halinde olmaları ve pek çok Yahudi kabilesi'nın burada toplanmasından dolayı Hudeybıye musalahasından sonra Hayber'ı fethetmek üze re hazırlıklara basladı (Vakidi, Kıtabü'l Megazi, II, 441-442, Ibn Hısam, es-Sıretü'n-Nebeviyye, III, 201)

 

Hz. Peygamber, bu cihad hareketi için sadece cihada ragbet edenlerin katılmasını emretti. Medine'de Sıba' b. Urfuta'yı vekil bıraktı. Esi Ümmü Seleme'yı yanına alarak 1400 yaya, 200 süvarı ile yola çıkarken; "Bız buranın hayrını isteriz" buyurmustur. Rasulullah Medine'den hareket ettikten sonra Hayber ile Gatafan kabilesi arasına karargahım kurdu. Sabaha kadar burada bekledi (Ibn Hısam, es-Sire, III/343). Gatafanlıların Hayber'e yardımını engellemek için burada konaklamıs bulunuyordu. Hayberliler sabaha kadar, Müslümanların gelisinden haberdar olmamıslardı.

 

Sabahleyın kalelerinin kapısını açtıklarında; "Muhammed gelmış ve günlerden de cumartesidir" diyerek kalelerine tekrar döndüler. Yahudiler mukaddes günleri olduğu için cumartesi günü muharebe etmezlerdi. Rasulullah bunu görünce (bilgi yelpazesi.net) ; "Allahu Ekber, Hayber harab oldu" buyurdu (Ibn Sa'd, et-Tabakat, II,106). Müslümanların bu muharebede beyaz renklı sancağını da Hz. Alı taşıyordu. Bu gazvede Müslümanların kullandıkları parola; "Ya Mansür, Emıt, Emıt" "Ey Allah'ın galıp kildığı Müslüman asker öldür öldür' ıdı (Ibn Sa ıt, II,1I6, Ibn Hısam, III, 347).

 

Hayber'ın fethı, Naım kalesi ile basladı. Burada Mahmud b. Mesleme atılan tasla şehit oldu. Sonra Kamus kalesi ele geçırıldı. Daha sonra, Vatih, Sülalım, Sık, Netah ve Ketiba kaleleri alindi. Bu kalelerin ele geçırılmesinde şiddetlı çarpısmalar oldu. Müslümanlardan yırmı bes kisi şehit olurken, Yahudilerin kaybı doksan üç kisi oldu. Hayber'ın ileri gelenlerinden Useyr, Yasır, Emır ve Kınane b. Ebı'l-Hukayk ve kardeşi öldürüldü (Ibn Sa'd, II, 1I7).

 

Müslümanlar bu gazvede pek çok esir aldılar. Ancak Hayber halkı esirlerinin ıadesini, kendilerinin de affedilmesini istediler. Rasulullah da bunu kabul etti. Yahudilerin ileri gelenlerinden Huyey Ahtab'ın kizı Safıyye de esirler arasında ıdı. Rasulullah Hz. Safıyye'ye ailesinin yanına dönmeyı teklıf ettiği halde Safıyye, Müslüman olarak Hz. Peygamber'e es olmayı tercıh etti.

 

Hz. Safıyye Hayber gazvesinden önce Kınane b. Rabıa ile evlenmişti. Ilk gece, gördügü bır rüyayı Kınane'ye anlatmıs O da; "Sen ancak Muhammed'ı istiyorsun" diyerek yüzüne bır tokat vurmustu da, gözü morarmıştı. Safıyye'nın Hz. Peygamber ile evlendığı zaman hala bu morluğun ızı vardı. Nıtekim Rasulullah'ın bunu sorması üzerine esi de bu hadiseyı ona anlatmıştır (Ibnü'l-Esir, el-Kamıl, II, 221)

 

Bu muharebe sonunda Zeynep bınt el-Harıs, Rasulüllah'a zehırlı bır koyun ıkram etti. Rasulullah ondan bır parça aldı, ancak yutmadan koyunun zehırlı olduğunu bildirdi. Kadın çagirildı, suçunu ıtıraf etti ve söyle dedi:

 

"Gerçekten Peygamber isen, sana bundan haber verilır, eğer hükümdar isen senden kurtulmus oluruz." Ancak Bısr b. Bera bundan aldığı lokma ile zehırlenerek vefat etti. Bunun üzerine kadın Bısr'e kisas olarak öldürüldü. Rasulullah son hastalığında dahı Hayber'de aldığı bu lokmanın tesirını hıssettiğinı beyan buyurmustur (Ibnü'l-Esir, el-Kamıl, II, 222).

 

Bu gazve sonunda Hayberlilerin hayatlarının korunması, çoluk ve çocuklarının serbest bırakılması sartıyla Hayber'den çekilıp gitmeyı ve topraklarını, altın ve gümüslerini, üzerindekiler harıç, elbise ve silahlarını teslım etmeyı, hiç bır sey saklamayacaklarını kabul etmek sartıyla Hz. Peygamber ile sulh andlasması yaptılar. Rasulullah da Hayber arazısını, ashabı arasında taksım etmislerdi. Ancak Yahudilerin; "Bız topragı ıslemeyı ve hurma yetistırmeyı bılırız, bizı yerimızde bırak" demeleri üzerine Hz. Peygamber, onları kendi mülklerinde yarıcı olarak çalışmalarına ve orada kalmalarına ızın vermıştır (el-Belazüri, Fütuhu'l-Büldan, Çev: Mustafa Fayda, Ankara 1987, s. 88).

 

Bu duruma göre çoluk ve çocukları bağıslanmıs, araziler elde edilen mahsulün ikiye ayrılması suretiyle onlara bırakılmıştı. Buna mukabıl hiç bır mal saklanmaksızın teslım edilecektı. Iste Kınane b. Rabı' bu andlasma hükümlerine uymadığı, ıadesi gereken malları sakladığı ve Mahmud b. Mesleme'nın ölümüne sebep olduğu için öldürülmüstür (Ibn Hısam III, 351). Ayrica yapılan bu andlasmaya göre Rasulullah onları Hayber'den istediği zaman çıkaracaktı (Ebu Davud, Harac, 24).

 

Hayberliler, Hz. Peygamber'ın ırtıhalinden sonra da Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer zamanına kadar belirlenen usul ile yancı olarak orada kalmaya devam ettiler. Bu arazilerin gelirlerin toplamak ısı ile, Hz. Abdullah b. Ravaha görevlendırılmıştı. Ancak Hz. Ömer zamanında aralarında zınanın çogalması, Müslümanlara karsı iyi davranmamaları, Hz. Ömer'ın oglu Abdullah'a suıkast girisiminde bulunmaları ve Müslümanların Hayber topragını ısletecek duruma gelmeleri üzerine yahudiler Hayber'den Sam'a sürülmüslerdir (el-Belazüri, a.g.e, s. 38-40; Yakut el-Hamevi, Mu'cemü'l-Büldan, Hayber mad.)

 

Yahudilerin Hayber'den çıkarılmalarına Rasulullah'ın "Arabıstan'da iki dının bır arada olmayacağına daır" hadisinın de sebep olduğu rıvayet edilmektedir (Imam Malık, Muvatta', Medine 17-19; Ibn Hanbel, Müsned VI, 275). Hz. Ömer, Yahudileri Hayber'den çıkardıktan sonra Hayber arazısını daha önce Rasulullah'ın taksım ettiği ashaba ve ailelerine dağıtmıştır.

 

İslam Tarihi Ansiklopedisi

 


“PEYGAMBERİMİZ HZ MUHAMMED MUSTAFA'NIN (SAV) HAYATI "
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

"
DİNİM İSLAM, İSLAMİYET, İSLAMİ BİLGİLER
” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


 
EĞİTİM ÖĞRETİM KONULARI Atasözleri Hikayeleri Özellikleri Belirli Gün ve Haftalar Çocuk Şarkıları - Şarkı Sözleri Hikayelerden Seçmeler İlginç Bilgiler Eğlenceli Bilgiler İllerimiz Ve İlçelerimiz Türkiye Kitap Özetleri Roman Özetleri Konu Anlatımlı Dersler Maniler Manilerden Seçmeler Masal Masallardan Seçmeler Meslek Tanıtımları Meslekler Rehberlik Köşesi Soru Bankası, Test Soruları Şiirler Seçme Güzel Şiirler Tekerleme Tekerlemeler Tiyatro Oyunları, Skeç, Piyes Türküler Türkü Sözleri Yazar Ve Şairlerin Hayatı Yazılı Soruları Arşivi ***Devamını Göster*** KONU ANLATIMLI DERSLER Beden Eğitimi Dersi Konu Anlatımı Bilgi Ve İletişim Teknolojileri Dersi Konu Anlatımı Biyoloji Dersi Konu Anlatımı Coğrafya Dersi Konu Anlatımı Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersi Konu Anlatımı Edebiyat Dersi Konu Anlatımı Eğitim Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Felsefe Dersi Konu Anlatımı Fen Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Gelişim Ve Öğrenme Dersi Konu Anlatımı Hazreti Muhammed'in Hayatı Dersi Konu Anlatımı İngilizce Dersi Konu Anlatımı Matematik Dersi Konu Anlatımı Muhasebe Dersi Konu Anlatımı Sosyal Bilgiler Konu Anlatımı Tarih Dersi Konu Anlatımı Türkçe Dersi Konu Anlatımı Uluslar Arası İlişkiler Dersi Konu Anlatımı Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Dersi Konu Anlatımı ***Devamını Göster*** YAZILI SORULARI YAZILILAR Bilişim Teknolojileri Yazılı Soruları Biyoloji Yazılı Soruları Coğrafya Yazılı Soruları Dil Ve Anlatım Yazılı Soruları Din Kültürü Yazılı Soruları Edebiyat Yazılı Soruları Fen Bilimleri Yazılı Soruları Fizik Yazılı Soruları İngilizce Yazılı Soruları İnsan Hakları Yurttaşlık Ve Demokrasi Yazılı Soruları Kimya Yazılı Soruları İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Matematik Yazılı Soruları Sosyal Bilgiler Yazılı Soruları Tarih Yazılı Soruları TC İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Trafik Güvenliği Trafik Ve İlk Yardım Yazılı Soruları Türk Edebiyatı Yazılı Soruları Türkçe Yazılı Soruları Vatandaşlık Ve Demokrasi Eğitimi Yazılı Soruları ***Devamını Göster*** SORU BANKASI TEST SORULARI Coğrafya Test Soruları Soru Bankası Din Kültürü Test Soruları Soru BankasıEdebiyat Test Soruları Soru Bankası Fen Bilimleri Test Soruları Soru Bankası İngilizce Test Soruları Soru Bankası İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Matematik Test Soruları Soru Bankası Osmanlı Tarihi Test Soruları Soru Bankası Sosyal Bilgiler Test Soruları Soru Bankası Tarih Test Soruları Soru Bankası TC İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Türkçe Test Soruları Soru Bankası Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Test Soruları Soru Bankası ***Devamını Göster*** REHBERLİK KÖŞESİ Ders Çalışma Ödev Yapma İş Hayatı Başarısını Arttırma Kişisel Bedensel Gelişim Meslek Tanıtımları Okul Başarısını Arttırma Okuma Alışkanlığı Kazandırma Öğretmenlik Mesleği Sınavlara Hazırlanma Sinirini Engelle ***Devamını Göster*** HAYATIN İÇİNDEN BİLGİLER Cep Telefonu Mesajları İsimler Sözlüğü Pratik Bilgiler Yazıklar Olsun Zararları Sakıncaları ***Devamını Göster*** BİLGİSAYAR OYUNLARI Akıl Zeka Eğitici Oyunlar Araba Yarışı Oyunları Ateş Etme Hedef Vurma Oyunları Beceri Yetenek Oyunları Birleştirme Patlatma Oyunları Boyama Oyunları Dövüş Oyunları Futbol Oyunları Giysi Giydirme Oyunları Komik Eğlenceli Oyunlar Macera Oyunları Mario Oyunları Motosiklet Oyunları Savaş Oyunları Tasarlama Oyunları Yemek Yapma Oyunları ***Devamını Göster*** YEMEK TARİFLERİ MUTFAK Aperatifler Atıştırmalıklar Balık Yemekleri Tarifleri Tarifleri Börek Çörek Tarifleri Çorba Tarifleri Tarifleri Dolma Sarma Tarifleri Diyet Yemekleri Tarifleri Et Yemekleri Kebap Köfte Tarifleri Kek Tarifleri Komposto Tarifleri Kurabiye Tarifleri Pasta Tarifleri Pilav Tarifleri Reçel Tarifleri Salata Garnitür Tarifleri Sebze Yemeği Tarifleri Tatlı Turta Tart Tarifleri Tavuk Yemekleri Tarifleri ***Devamını Göster*** SAĞLIKLI YAŞAM REHBERİ Hastalıklar Çeşitleri Özellikleri Sağlık İçin Minik Notlar Sigaranın Zararları Sigarayı Bırakma Yolları Şifalı Bitkiler Listesi Şifalı Bitki Karışımları ***Devamını Göster***