Dinim İslam, İslamiyet, İslami Bilgiler > Peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa'nın Hayatı (sav)

KABE’NİN KUREYŞLİLERCE YENİDEN YAPILIŞI, PEYGAMBERİMİZ’İN (SAV) HAKEMLİĞİ (PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED MUSTAFA’NIN (SAV) HAYATI)

 

Bır Kadın, Kabe Hareminde buhurdanlıkta Öd agacı yaktıgı sırada, buhurdanlıktan sıçrayan bır kivılcımdan Kabenin kat kat olan örtüsü tutusup tamamı ile yanmıs, bu yüzden duvarlar da her taraftan gevseyıp çatlamıs bulunuyordu. Zaman, zaman sahılden gelen sel baskınları ilede Kabenin tabanı ve duvarları da iyice yikilacak duruma gelmişti.

 

Bunun ıcın, Kureysliler Kabenin duvarlarını onarıp saglamlastırmak ve üzerinede, tavan çatmak istiyorlar,fakat, yıkmaga kalkarlarsa azaba uğrayabileceklerinden korkuyorlar,aralarında mesvere ediyorlardı.

 

Am bu sırada Rum tüccarlarından bırısine Aıt olan ınsaat malzemesi yüklü bır gemı Cüdde sahıllerinde parcalandı, bunu fırsat bilen Kureysliler aralarında yardımlasarak bu batan gemiden Kabe ınsaası için gereklı malzemeleri almış oldular. Ve Kabenin ınsaatına basladılar.

 

Hacerül Esved taşı yerine konulacağı zaman kabileler, bırbırleriyle anlasamadılar. Hatta ısı okadar ilerlettiler ki aralarında kavga (bilgi yelpazesi.net) yapmaya çok az bır zaman kaldı. Kureysiler, Bu ıs üzerinde, dört veya bes gece durdular. Sonra Kureysın yaslılarından Ebu Ümeyye b. Mugıre bır teklıfte bulundu;

 

Teklıfine göre, mescitın kapısından gıren ılk kisi bu taşı koymak için hakem olacaktı. Bütün kavmın uluları bu teklıfı kabul ettiler.

 

Tam bu sırada peygamberimız içeri girdi, bütün kureysliler el çırparak El-Emın'ın hakemlığine raziyiz dediler.

 

Peygamberimiz de hakemlık yaparken bütün kabilelerden bırer kisi alarak Hacerul Esved-ı bır beze koydurdu ve onu konulacak yere getirttıkten sonra besmele çekerek kendi elleriyle Hacerul-Esvedi yerine koymus oldu.

 

İslam Tarihi Ansiklopedisi

 

“PEYGAMBERİMİZ HZ MUHAMMED MUSTAFA'NIN (SAV) HAYATI
"
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

"
DİNİM İSLAM, İSLAMİYET, İSLAMİ BİLGİLER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: