Dinim İslam, İslamiyet, İslami Bilgiler > Peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa'nın Hayatı (sav)

MEUNE KUYUSU OLAYI, ÖNEMİ, ÖZELLİKLERİ (PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED MUSTAFA’NIN (SAV) HAYATI)

 

Hıcretin 4.cü yılında Amıroğullarından Cafer Oglu Malık Oglu Ebu Bera Medineye geldı ve Resulullahile görüşüp "Ey Allahın Resulu !Eger Necıd Halkına ashabından bıır kismını gönderirsen , umarım ki İslam olurlar" dedi.

 

Resulu Ekrem, Necıd bölgesi halkına güvenemeyıp "Korkarım ki ashabıma bır kötülükte bulunurlar" dedi. Ebu Bera` "Onlar, Necıdè geldiklerinde benim emanım altına gırmıs olur.Onlara kimse bır sey yapamaz "diye teminat verdi.

 

Bunun üzerine Resul-ü Ekrem de Ebu Bera`nın kardeşi oglu olan (Malık Oglu Tufeyl oglu Amırè bır mektup yazdirdi ve Necıd halkına Kur an öğretmek için 70 Kuràn okuyucusunu gönderdi. Kılavuzları Muttalıp Süleymı ıdı.

 

Münzır bın Amr Kuràn okuyucuları ile Meune kuyusu denilen yere varıp Resulü Ekrem`ın mektubunu Amr bın Tufeyle gönderdi.

 

Lanetlenmıs olan Amr bın Tufeyl ise mektubu okumadan Haram bın Mılhan`ı öldürdü. Sonra Kur`an okuyucuları olan kurra cemeatı üzerine saldırmak için kendi kavmı olan Amır Ogullarını çagirdi. Onlar ise'' Bız Ebu Beranın verdiği sözü ayaklar altına atamayız '' diye çekindiler. Bunun üzerine Amr bın Tufeyl Usayye, Rı'l ve Zekvan kabilelerini toplayıp (bilgi yelpazesi.net) Meune Kuyusuna gıttı ve ansızın kurra topluluğu üzerine saldırarak hepsını şehit etti. Yalnız Neccar oğullarından Kab bın Zeyd' ı öldü sanarak şehitler arasında bırakmıslar oda bu durumu peygamber efendımız (S.A.V) bildirmiştir.

 

Resulü Ekrem bu durumu haber alınca son derece üzüldü ve ''Bu hal, Ebu Bera'nın ısıdır.Ben ,bunu ancak onun ısrarı ile istemeyerek yapmıştım'' buyurdu.Ebu Bera da Peygamberimizın bu sözünü ısıttıkten sonra çok üzülerek kederinden hastalanıp öldü. Fakat verdiği sözün bu şekilde ayaklar altına alınması, arap adeti üzere kendi soyunda bır leke üzere kaldı.

 

Resulü Ekrem ise onlara beddua etti ve kisa bır süre sonra bu kabileler veba, humma ve kitlik yüzünden telef oldular.

 

İslam Tarihi Ansiklopedisi

 


“PEYGAMBERİMİZ HZ MUHAMMED MUSTAFA'NIN (SAV) HAYATI "
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

"
DİNİM İSLAM, İSLAMİYET, İSLAMİ BİLGİLER
” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: