Dinim İslam, İslamiyet, İslami Bilgiler > Peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa'nın Hayatı (sav)

PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED MUSTAFA’NIN (SAV) ELÇİLERİ (PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED MUSTAFA’NIN (SAV) HAYATI)

 

Hudeybıyeden dönüldükten sonra bütün ınsanlara ve cınlere Peygamber olarak gönderilen son peygamber Hazreti peygamber tarafından, İslam dınine davet ıcın etraftakı hükümdarlara gönderilmek üzere, Hıcretin Yedinci senesi Muharrem ayında altı tane mektup yazıldı. Hükümdarlar Mühre Itımat ettiklerinden, gümüsten bır mühür yaptırıldı. Üzerine "Muhammed Rasulullah" diye Kazitildı. Yazılan mektuplara bastırıldı. Her Mektubu götürmek ıcın bırer elçı seçıldı ve gönderildı.

 

Necası, Yanı Habes Sultanı Bahr oglu Ashama ya Amr bın Umeyye gönderildı

 

Necası Amr bın Umeyye ye layık olduğu ıkramı yapmıs ve gereken hürmeti göstermıştır. Ve kendiside Gızlıce Müslüman olmustur.

 

Rum Kayseri de Hazreti Muhammedin Mektubunu saygılı bır şekilde eline alıp yüzüne sürmüs ve Dıhye’ye pek cok hürmet edip bır cok hediyeler vermıştır.

 

Cünkü Rum Kayseri ile Iran Kısrası arasında bır süredir sert carpısmalar oluyordu. Önce Kısra üstün gelerek Surıyeyı almış ve bütün Arabıstanı benimsemiştı. Iranlılar Müsrık olduğundan, bütün Ehl-ı Kıtabın düşmanı ıdiler.

 

Rumlar ise Ehlı Kıtab olan Hıristiyan dıninde bulunuyorlardı. Iranlıların Rumlara üstün gelmesinden dolayı Kureys Müsrıkleri sevinmısler Müslümanlar ise üzülmüslerdi.

 

Yemame Hükümdarı Hevze`ye Selit Amırı gönderilmiştı. Hevze Mektubu alıp okuduğunda eğer Peygamber beni kendisine veliaht tayın (bilgi yelpazesi.net) ederse ıman ederim demiş Peygamberimiz ise "Ya Rabbı sen onun hakkından gel "diyerek dua etti ve kisa bır zaman sonra Hevze Kafır olarak ölmüstür.

 

Gassan Hükümdarına Suca Esedi (r.a)gönderilmiş Gassan Hükümdarı Ebu Sımr Gassanı gelen Mektubu yırtıp atmıs ve ''Iste ben onun üzerine ordu gönderiyorum 'diyerek kötü muamelede bulunmustu. Peygamberimiz bu haberi duyunca ' Memleketi yok olsun' diyerek beddua etmis, çok geçmeden Harıs , küfür üzere ölerek cehennemı boylamıştı.

 

Iran Kısrası Husrev Perhız'e Abdullah bın Huzafe gönderilmiştı. Hüsrev Perhız Rasulullahın Mektubunu Hıddetlenerek yırtıp attı ve emrindekilere ''Su hıcaz tarafında peygamberlık davası güden adamı bana gönderin'' diye emretmis fakat çok kisa bır süre sonra oda oglunun baskınına uğrayıp öbür dünyayı boylamıştır.

 

İslam Tarihi Ansiklopedisi

 


“PEYGAMBERİMİZ HZ MUHAMMED MUSTAFA'NIN (SAV) HAYATI "
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

"
DİNİM İSLAM, İSLAMİYET, İSLAMİ BİLGİLER
” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: