Dinim İslam, İslamiyet, İslami Bilgiler > Peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa'nın Hayatı (sav)

PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED MUSTAFA’NIN (SAV) HILFUL-FÜDUL ANLAŞMASINA KATILMASI (PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED MUSTAFA’NIN (SAV) HAYATI)

 

Uzun süren Ficar savaşı esnasında Mekke'de asayiş bozulmuş, can ve mal güvenliği kalmamıştı. Özellikle dışarıdan mal getiren yabancıların malları yağmalanıyordu.

 

Vail oğlu As, Mekke'ye gelen Yemen'li bir tacirin bütün malını gasbetmiş, haksız olarak elinden almıştı. Yemen'li, Ebu Kubeys dağına çıkarak uğradığı haksızlığa karşı, bütün kabileleri yardıma çağirdi.

 

Yemenlinin bu feryadı üzerine Peygamberimiz (s.a.s.)'in amcası Zübeyr, Kureyşin bütün ileri gelenlerini çağirdi. Haşimoğulları, Zühreoğulları, Esedoğulları, Temimoğulları, Abdülluzzaoğulları, Zübeyrin davetine icabet ederek, Beni Temim'den Cüd'an oğlu Abdullah'ın evinde toplandılar."Mekke'de zulmü önlemeğe yerli-yabancı hiç kimseye karşı haksızlık ettirmemeğe" karar verdiler.

 

Haksızlığa uğrayan kimselere yardım edeceklerine yemin ettiler. Yemenlinin hakkını As'tan alıp geri verdiler. Mekke'de asayişi yoluna koydular.

 

Vaktiyle, Cürhümiler zamanında Fadl b. Haris,, Fudayl b. Vedaa ve Mufaddal b. Fedale isimlerinde üç kabile başkanı, kabileleri ile (bilgi yelpazesi.net) toplanarak,"Mekke'de zulme meydan vermeyeceğiz, zayıfların hakkını adalet üzere alacağız..."(38) diye yemin etmişlerdi. Onların bu yeminlerine "Hılfu'l-fudul" (Fadılllar yemini) denilmişti. Cüd'an oğlu Abdullah'ın evinde aynı konuda yapılan yemine de bu sebeple "Hılfu'l-fudul" denildi.

 

Peygamberimiz (s.a.s.) 20 yaşında iken bu toplantıda amcaları ile beraber üye olarak bulundu. Bu cemiyetin çalışmalarından son derece memnun kaldığını Peygamberliğinden sonra: "İslam'da da böyle bir cemiyete cağrılsam, yine icabet ederim", sözleriyle ifade etmiştir.

 

İrfan YÜCEL

 


“PEYGAMBERİMİZ HZ MUHAMMED MUSTAFA'NIN (SAV) HAYATI "
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

"DİNİM İSLAM, İSLAMİYET, İSLAMİ BİLGİLER
” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

...

5. **Yorum**
->Yorumu: gerçekten çok güzel helal olsun İNŞALLAH hoca ödevimi kabul edrer.
->Yazan: ömer

4. **Yorum**
->Yorumu: bu siteyi çok sevdim her akşam buraya girerim...
->Yazan: talha

3. **Yorum**
->Yorumu: hz muhamedin henüz peygamber olmadan hılfu fıdul a katılması onun hangi özelliğini yansıtır
->Yazan: melisa.
->Yazan : .......................................
->Yorumu: size çok tesekür ederim.siz bu yaziyi bigilendimesediniz  ben din dersinden 100 almazdim.
>Yazan: belfinta biramko
>Yorum: çok tesekkürler... sizin sayenizde 100 aldimmmmmmmmmmmmmmmmm...

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: