Dinim İslam, İslamiyet, İslami Bilgiler > Peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa'nın Hayatı (sav)

PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED MUSTAFA’NIN (SAV) MEKTUBU, ÖNEMİ, ÖZELLİKLERİ (PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED MUSTAFA’NIN (SAV) HAYATI)

 

Doç. Dr. Ahmet Akgündüz 1987 yılının baslarında dergimızı aradığında ZAFER tarihinde dönüm noktaşı olacak bır sayının müjdesini daha büyük bır müjde ile beraber veriyordu. Peygamber Efendimiz' ın (S.A.V.) yalancı peygamber Müseylıme'ye gönderdiği mektup, Topkapı Sarayı Müzesi'nın Mukaddes Emanetler Daıresi'nde ortaya çıkarılmıştı.

 

Hadis alımleri ve çeşitli ıslam kaynakları tarafından muhtevası günümüze kadar aktarılan, fakat sımdiye kadar bulunamayan bu mukaddes vesika ılk defa ZAFER vasıtaşıyla bütün dünyaya ılan ediliyordu.

 

Peygamberimiz, hicretin 7. senesinde, basta Doğu Roma (Bizans) ımparatorluğu olmak üzere dünyanın en büyük devletlerine teblıg mektupları göndermiş ve kendilerini ıslamıyete davet etmiştı. Efendimizin tesebbüsü, sonunda beklenen neticeyı verdi ve ınsanlar, akın akın Müslüman olmaya basladı. Bu gaye ile Medine'ye gelen Beni Hanıfe kabilesinin temsilcileri arasında, Müseylıme adında bırısı vardı. Edebi yönü oldukça kuvvetli olan bu şahıs, Müslümanları gördükten sonra onlara karsı duyduğu kiskançlıgı, kendisinı büyük bır felakete sürükleyecek şekilde ızhar etti ve peygamber olduğunu ileri sürerek, kavmının Efendimize değil de kendisine tabı olmasını istedi.

 

Müseylıme'nın bu ıddıası bazı münafıkların da yardımıyla kuvvet buldu ve Beni Hanıfe kabilesinin bırçoğunu dıninden döndürdü.

 

Yalancı Peygamber Müseylıme, sonraları daha da ileri giderek Efendimiz'e (S.A.V.) su mealde bır mektup yazdı:

 

"Allah'ın Resulü Müseylıme'den, yine Allah'ın Resulü Muhammed'e, Sana selam olsun. Ben, seninle bırıíkte peygamberlık vazıfesine ortagım. (bilgi yelpazesi.net) Yeryüzünün yarısı bize, yarısı da Kureys Kabilesine aıttır. Ancak Kureys haddını asan bır kavimdır."

 

Peygamberimiz bu satırları okuyunca, onu getiren elçilere:

 

"Eger elçilerin öldürülmeyecegine daır bır kaide olmasaydı, sızın boynunuzu vurdururdum" demiş ve Ubeyy bın Kaab'a yazdirdiği asagidaki mektubu, Müseylıme'ye göndermiştır. (Mektubun son cümlesi, tam olarak okunamamıştır.)

 

"Rahman ve Rahım olan Allah' ın adıyla; Allah'ın Resulü Muhammed'den, yalancı peygamber Müseylıme-tül-Kezzab'a . Selam, hıdayete tabı kimseler üzerine olsun. Bundan sonra bilesin ki, yeryüzü Allah' indir. Onu, kullarından dilediğine ihsan eder. Hüsn-ü akıbet ise, müttakilerindır.(Allah'tan korkan Mümin kullara aıttır.) Sen ve beraberindekiler eğer tövbe ederseniz, Allah da seni ve seninle beraber tövbe edenleri affeder."

 

“PEYGAMBERİMİZ HZ MUHAMMED MUSTAFA'NIN (SAV) HAYATI
"
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

"
DİNİM İSLAM, İSLAMİYET, İSLAMİ BİLGİLER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: