Dinim İslam, İslamiyet, İslami Bilgiler > Peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa'nın Hayatı (sav)

RECİ OLAYI, ÖNEMİ, ÖZELLİKLERİ (PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED MUSTAFA’NIN (SAV) HAYATI)

 

On kişilik bır Müslüman öğreticı grubunun müsrıkler tarafından hile ile pusuya düşürülerek şehit edildikleri olay.

 

Hıcri 4/Mıladi 626 yılında gerçekleşen ve basta Hz. Muhammed (s.a.s) olmak üzere bütün Müslümanları üzüntüye sevkeden bu olayın cereyan tarzı, kaynaklarda söyle anlatılır:

 

Medine cıvarında yerlesik Adal ve Karra adlarında iki kabile vardı. Bu kabilelerin ileri gelenleri, Hz. Peygamber (s.a.s)'e müracaat ederek Müslüman olmak istediklerini, kendilerine Kur'an-ı Kerim'ı ve İslam dınını öğretecek muallım ve mürsıdler göndermesini istediler. Resulullah (s.a.s), İslam'ın yayılması için hiç bır fedakarlıktan kaçınmadığının bır göstergesi olarak, öğretmen isteyen kabilelere, Asım b. Sabıt başkanlığında on kisi gönderdi.

 

Bu on kisi, baslarına gelecek seylerden habersız olarak İslam'ı öğretme heyecanı ile yola çıkmıslardı. Sözü edilen heyet Mekke ile Usfan arasında Hüzeyl kabilesine aıt "Recı" adı verilen yere ulastıklarında, bırdenbıre, yüz'ü okçu olmak üzere ikiyüz kişilik bır çetenin hücumuna uğramıslar ve henüz ne olduğunu anlayamadan kendilerini savunmak amacıyla bır daga ıltıca etmislerdi. Gerçekten de, mürsıd ve muallım isteyenlerle Hüzeyl kabilesi gızlıce anlasmıs ve yakalayacakları Müslümanları Mekkeli müsrıklere para karsılığında satma konuşunda aralarında karara varmıslardı.

 

Köseye sıkıstırılan Müslümanlara okçular, teslım olmaları halinde hayatlarını bağıslayacaklarını söyleyerek kendilerine sığınmalarını istemislerdi. Ancak kafile başkanı Asım, Müminlerin müsrıklere ıltıca edemeyeceklerini ve teslım olmayacaklarını karsı tarafa bildirdi. Hemen akabinde de, durumun Hz. Peygamber (s.a.s)'e malum olması için Allah Teala'ya nıyazda bulundu.

 

Çıkan çarpısmada, Asım'ın da içinde bulunduğu sekiz kisi şehit oldu. Olayı daha önceden haber alan Kureys, Asım'ın kafataşını getirmeleri için bazı kişileri özel olarak görevlendırmıştı. Fakat arıların şehitin cesedine üsüsmesi sebebıyle, Asım'a (bilgi yelpazesi.net) düşündüklerini yapma ımkanı ortadan kalktı. Bununla birlikte Asım'ın arkadaşlarından Zeyd ve Hubeyb, çetenin, "Teslım olursanız sızı öldürmeyeceğiz" sözlerine ınanarak teslım oldular. Müsrıkler de, bu iki Müslüman teslım olur olmaz, bağlayarak Mekkelilere sattılar.

 

Mekke'nın önde gelenlerinden Safvan b. Umeyye tarafından satın alınan Zeydin, Kureyslilerin katılımıyla meydanda öldürülmesine karar verildı. Mekke'nın ileri gelenlerinden Ebu Süfyan, Kureyslı müsrıklerin huzurunda Zeyd'e, "Hayatının bağıslanması karsılığında Muhammed'ın öldürülmesini ister mıydın? Söyle bakalım!" dediğinde Zeyd'ın cevabı su olmustu: "Kesinlıkle böyle bır sey istemem! Benim canım O'nun yoluna feda olsun! Değil burada öldürülmesine, Medine'de ayagına bır dıken batmasına bile razı olmam". Zeyd'ın bu cevabı karsısında Ebu Süfyan, "Muhammed kadar, arkadaşları tarafından sevilen başka bırı yoktur" demekten kendini alamadı. Zeyd'ın bu cevabından hemen sonra, Safvan'ın kölesi Kıstas tarafından acımasız bır bıçımde şehit edildı.

 

Diğer Müslüman Hubeyb, Uhud'da öldürdügü Harıs b. Amır'ın oğulları tarafından satın alınmıs ve birkaç gün sonra öldürülmek üzere Harem-ı Serif'ın sınırına gönderilmiştı. Idam edileceği için, iki rekat namaz kilmak üzere ızın istedi ve verilen ızın doğrultusunda namazı kildı. Bu arada ona, dıninden dönmesi halinde ıdam edilmeyeceği söylendıginde su beytı okuduğu nakledilmektedir:

 

Ben Allah yolunda Müslüman olarak öldürülürken,

 

Canıma ne suretle kiyilacağına ehemmıyet vermem;

 

Benim ölümüm Hak Teala ugrunadır ve O dilerse,

 

Benim tarumar olan vücudumu mübarek kilar.

 

Hubeyb'ın ıdamdan önce kildığı iki rekat namaz, o zamandan beri ıdam edilecek olan Müslümanların kildıkları geleneksel bır namaz halını aldı: Hubeyb de acımasızca, müsrık caniler tarafından şehit edildı. Hz. Peygamber (s.a.s) ve diğer (bilgi yelpazesi.net) Müslümanlar bu olaya çok üzüldüler. Saır sahabilerden Hassan b. Sabıt de yanık mersıyeler söyleyerek olaydan duyduğu acıları dile getirmişti.

 

(Bu konuda daha geniş bılgı için bkz. Ibnül-Esir, el-Kamıl fı't-Tarıh Tercümesi, çev. M. Besir Eryarsoy, Istanbul 1985, II, 156 v.d; Ibn Hısam es-Sıretü'n-Nebeviyye, çev. Hasan Ege, Istanbul 1985, III, 240 vd; Mevlana Sıblı, Asr-ı Saadet, çev. Ö.R. Doğrul, sad. Ö.Z. Mollamehmedoglu, Istanbul 1977, I, 270-271; Hüseyın Algül, İslam Tarihi Ansiklopedisi, Istanbul 1986, I, 389-390).

 

Mefaıl HIZLI

 


“PEYGAMBERİMİZ HZ MUHAMMED MUSTAFA'NIN (SAV) HAYATI "
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

"
DİNİM İSLAM, İSLAMİYET, İSLAMİ BİLGİLER
” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: