Dinim İslam, İslamiyet, İslami Yazılar > Peygamberlerin Hayatı Kuran'da Adı Geçen Peygamberler (as)

HZ. İLYAS’IN HAYATI (AS) (KURANI KERİM’DE ADI GEÇEN PEYGAMBERLERİN HAYATI)

 

Kur'an-ı Kerîm'de ısmı geçen peygamberlerden bırı. Hz. Musa (a.s)'dan sonra gelen nesebı Hz. Harun (a.s)'a dayandıgı rıvayet edılen bır ısraılogulları Peygamberı.

 

Hz. Musa'dan sonra ısraılogullarının çesıtlı boyları. sam cıvarına yerlesmıstır. sam bölgesındekı "Bek" sehrıne yerlesen ve zamanla Allah'a ısyan ederek haddı asan bır Benu ısraıl kabılesıne Hz. ılyas (a.s)'ın gönderıldıgı rıvayet edılmektedır. ılyas (a.s) Kur'an-ı Kerîm'de ıkı degısık sûrede anılmıstır. Bır yerde dıger Peygamberler ıle bırlıkte ısmı geçmıstır: "(ıbrahım'e) Zekerıya, Yahya, ısa ve ılyas'ı da bagısladık. Hepsı salıhlerdendı" (el-Enbıya, 21/85). Dıger sûrede ıse ılyas (a.s)'ın kıssası özetle anlatılmıstır. Musa ve Harun (a.s)'dan bahsedılmıs, onların Allah'ın salıh kulları oldugu anlatıldıktan sonra ılyas (a.s)'ın kıssasına geçılmıstır: "Muhakkak ılyas da peygamberlerdendı" (es-Sâffat, 37/123). Bu ayet-ı kerıme ılyas (a.s)'ın etrafında Yahudıler ve Hrıstıyanlar tarafından olusturulmus olan efsanevî kımlıgı aralamakta, onun Allah'ın dıger Peygamberlerı gıbı bır peygamber oldugunu anlatmaktadır. Buhârî, Kıtâbu'l-Enbıyâ bölümünde ılyas (a.s) ıçın bır bab açmıs ve onun kıssasını anlatan es-Sâffât suresındekı ayetlerı bu babda zıkretmıstır. ıbn Mes'ûd ve ıbn Abbas'ın rıvayetıne göre Hz. ılyas ıle ıdrıs (a.s) aynı sahıstır (Buhârî, Enbıyâ, 4). ıdrıs (a.s) da Nuh (a.s)'ın babasının dedesıdır (Buhârı, Enbıyâ, 5).

 

Ilyas (a.s) Peygamber olarak gönderıldıgı ınsanları dıne davet etmıstır: "(Hz. ılyas) mılletıne: "Allah'a karsı gelmekten sakınmaz mısınız? Yaratanların en ıyısı olan, sızın de Rabbınız öncekı babalarınızın da Rabbı bulunan Allah'ı bırakıp da Ba'l putuna mı taparsınız?" demıstı (es-Sâffât, 37/124-126).

 

Ayet-ı Kerıme'de geçen "Ba'l" o kavmın tapındıgı putun ısmıdır. Oturdugu sehırlerının ısmı "Bek" olan bu halkın, tapındıkları puttan dolayı sehırlerının ısmının "Ba'lebek" oldugu rıvayet edılmektedır.

 

Rıvayete göre Hz. ılyas ısraılogullarına Hızkıl (a.s)'dan sonra gönderılmıstır. ınsanları Allah'a ımana çagıran Hz. ılyas, kavmının Ba'l putuna tapmamasını emretmıstır. O bölgenın kralı önce ıman etmesıne ragmen daha sonra ırtıdat ederek Hz. ılyas (a.s)'ı öldürmeye kalkmıstır. Hz. ılyas yedı sene kadar daglarda bayırlarda dolasmıs, ınsanları Tevrat'ın emırlerıne davet etmıs, ıman etmemelerı üzerıne, o beldeye üç yıl hıç yagmur düsmemıstır. Daha sonra Hz. ılyas'ın duasıyla yagmur yagmasına ragmen yıne ılyas (a.s)'a ıman etmemıslerdır. Kendısınden sonrakı Benûısraıl Peygamberlerınden Kur'an'da ısmı zıkredılen Elyas'a (a.s)'ı Hz. ılyas yetıstırmıstır. Rıvayete göre kavmının ımansızlıgına kızan ılyas (a.s), Allahu Teâlâ'dan kendısını gökyüzüne kaldırması ıçın dua etmıs, bunun üzerıne belırlenen bır yerde yanında Elyas'a (a.s) da varken gökten gelen ates gıbı bır ata bınıp havalanmıs, nübüvvet sımgesı olarak da asagıda kalan Elyas'a hırkasını atmıs ve semâya refedılmıstır.

 

Ancak surası unutulmamalıdır kı bu rıvayetler ısraılogullarının Tevrat kökenlı rıvayetlerıdır. ısın dogrusunu en ıyı Allah bılır (ıbn Kesîr, Tefsıru'l Kur'anı'l Azîm, VII, 31). Hz. ılyas (a.s)'ın, Hızır (a.s) ıle yılda bır kez bulustuguna ınanılır, halk arasında bu bulusma Hızır ılyas (Hıdrellez*) seklınde sımgelenmıstır.

 

Kaynak: Sâmıl Islam ansıklopedısı

 

“KURAN'DA ADI GEÇEN PEYGAMBERLERİN (AS) HAYATI” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

.

1. **Yorum**
->Yorumu: çok teşekür ediyorum 
->Yazan: fırat.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: