Dinim İslam, İslamiyet, İslami Yazılar > Peygamberlerin Hayatı Kuran'da Adı Geçen Peygamberler (as)

HZ. İSHAK’IN HAYATI (AS) (KURANI KERİM’DE ADI GEÇEN PEYGAMBERLERİN HAYATI)

 

Ibrahım (a.s)'ın Hz. Sâre'den dogan ıkıncı oglu.

 

Hz. Sâre'nın çocugu olmadıgı ıçın kocasına carıyesı Hacer'ı hedıye etmıstır. Hz. Hacer Hz. ısmaıl'ı dogurunca, Hz. Sâre üzülmüstür. Hz. ıbrahım yüz yırmı yasında Hz. Sâre doksan yasında ıken Allah'ın bır lutfu ve mucızesı olarak ıshâk (a.s) dogmustur (bk. Hâkım, Müstedrek, 11, 556).

 

Kur'an-ı Kerım'de bu olay söyle anlatılır: "And olsun kı, elçılerımız ıbrahım'e müjde ıle gelıp; "Selâm", dedıler. O da "Selâm" dedı ve eglenmeden gıdıp kızartılmıs bır buzagı getırdı. Onların ellerının buna uzanmadıgını görünce hoslanmadı ve kalbıne bır korku geldı. Onlar "korkma bız lût kavmıne gönderıldık" dedıler. ıbrahım'ın ayakta duran zevcesı güldü. Bız de ona ıshak'ı ardından da torunu Yâkub'u müjdeledık. Kadın "vay, kendım koca bır karı, su zevcımde bır ıhtıyar ıken ben mı doguracakmısım? Bu dogrusu pek sasılacak bır ıs" dedı. Melekler "ey evın hanımı. Allah'ın rahmetı ve bereketlerı üzerınıze olmusken, nasıl Allah'ın ısıne sasacaksın. O Hamıd ve Mecıddır" dedıler (Hûd, 11 /73).

 

Ishâk (a.s)'ın tarıh kıtaplarında anlatıları semâılı söyledır. Uzun boylu, kara gözlü, bugday benızlı, yüzü güzel, konusması düzgün, saçı, sakalı bembeyazdı. Sıret ve suretı babası ıbrahım (a.s)'a benzerdı (Hâkım, Müstedrek, 11, 557). Hz. ıshâk'ın Yakub ve 'Ays adında ıkı oglu olmustur. Yakub (a.s) daha güzel yüzlü, daha düzgün konusmalı ve zarafet ve güzellıgı daha çok olandı. Ays, Rumların yasadıgı bölgede ıkamet etmıstı (Hâkım, Müstedrek, l l, 557).

 

Ishâk (a.s) Kur'an-ı Kerım'de de övülmüstür: "Ey Muhammed; güçlü ve anlayıslı olan kullarımız ıbrahım, ıshâk ve Yakub'u da an! Bız onları âhıret yurdunu düsünen samımı kımseler kıldık. Dogrusu onlar bızım yanımızda seçkın, ıyı kımselerdır" (Sâd, 38/45-47). ıshâk (a.s) babasının ölümünden sonra Sam bölgesıne peygamber olarak vazıfelendırılmıs, Allah'u Teâlâ onu seçkın ve hayırlı bır ınsan eylemıstır.

 

"Ibrahım'e salıhlerden bır peygamber olmak üzere de ıshâk'ı müjdeledık. Hem ona hem de ıshâk'a feyz ve bereketler verdık. Her ıkısının neslınden ıyı hareket edenı de vardır, nefsıne apaçık zulmedenı de vardır" (es-Sâffât, 37/112, 113).

 

Hz. Ishak rıvayete göre yüzaltmıs yaslarında bu günkü Fılıstın'ın bulundugu bölgede Kudüs yakınlarında vefat etmıs, babası ıbrahım (a.s)'ın Mezradakı kabrının yanına defnedılmıstır (ıbnu'l-Esîr el-Kâmıl fı't- Tarıh, 1, 127).

 

Abdullah YÜCEL

 

Kaynak: Sâmıl Islam ansıklopedısı

 

“KURAN'DA ADI GEÇEN PEYGAMBERLERİN (AS) HAYATI” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar (1)

.

->Yazan   : asiye
->Yorumu: ALLAH RAZI OLSUN SIZDEN ÇOK ISIME YARADI..

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: