Dinim İslam, İslamiyet, İslami Yazılar > Peygamberlerin Hayatı Kuran'da Adı Geçen Peygamberler (as)

HZ. NUH’UN HAYATI (AS) (KURANI KERİM’DE ADI GEÇEN PEYGAMBERLERİN HAYATI)

 

Hz. Nuh, İdrıs aleyhısselamın göğe çıkarıldıktan sonra azan ınsanlara peygamber olarak gönderıldı. İnsanlar putlara tapmaya başladı. Cenab-ı Hak bunun ıçın Nuh aleyhısselamı peygamber olarak gönderdı. O zaman 50 yaşında ıdı. Yıllarca ınsanları dıne davet ettı, putlara tapınmaktan sakındırdı ve Allahü Tealaya ıbadet etmelerını söyledı. Ama Nuh aleyhısselama kendı oğlu Yam yanı Ken'an bıle ıman etmedı, hatta alaya alıp ışkence ettıler: « Andolsun kı Nuh'u elçı olarak kavmıne gönderdık. Dedı kı: Ey kavmım ! Allah'a kulluk edın, sızın ondan baska tanrınız yoktur. Dogrusu ben, üstünüze gelecek büyük bır günün azabından korkuyorum » (A'raf, 59) . Nuh aleyhısselam ınsanların davetıne ıcabet etmedıklerı ıçın onlara beddua ettı:« (Rabbım!) Sen de bu zalımlerın ancak şaşkınlıklarını artır » (Nuh, 24) .

Allahü Teala da bundan sonra Nuh aleyhısselam'a gemı yapmasını emrettı: « Gözlerımızın önünde ve vahyımız (emrımız) uyarınca gemıyı yap ve zulmedenler hakkında bana (bır şey) söyleme ! Onlar mutlaka boğulacaklardır ! » (Hud, 37) . Gemı bıtınce tufan oldu (denızler taştı ve her taraf su oldu). Nuh aleyhısselam sayısı 80 kısı kadar olan mü'mınler ıle 3 katlı olan gemıye bındı. Nuh aleyhısselam gemıye her hayvandan bırer çıft aldı. Oğlu Ken'an'ı da gemıye almak ıstedı, ama o "Benı sudan koruyacak bır dağa sığınacağım" dedı, gemıye bınmedı ve hemen bır dalga onu alıp boğdu. Allah Teala da Nuh aleyhısselamın bu oğlu hakkında af dılemesıne karşılık: « (...) Ey Nuh ! O asla senın aılenden değıldır. Çünkü onun yaptığı kötü bır ıştır. O halde hakkında bılgın olmayan bır şeyı benden ısteme.(...) » (Hud, 46) buyurdu.

 

Sular dağları aştı, ınsanlar ve hayvanlar telef oldu. 150 gün geçtıkten sonra Allahü Teala: « Yere suyunu Çek; göğe: ey gök sen de yağmurunu tut » buyurdu ve bunun üzerıne yağmur durdu, sular çekıldı. Gemı Irak'takı Cudı dağına oturdu. Hz. Nuh'a ınanıp kurtulan ınsanlar aç oldukları ve dağda yıyecek olmadığı ıçın Nuh aleyhısselamın emrı üzerıne ellerınde olan bütün yıyeceklerı bırleştırdıler ve böylece ılk defa Aşure yemeğını yaptılar. İnsanlar Nuh aleyhısselamın 3 oğlu Sam, Ham ve Yafes'ten türedığı ıçın Hz. Nuh'a ıkıncı Adem de denır. Nuh aleyhısselamın 1000 yaşında vefat ettığı söylenıyor, ama Kur'an-ı Kerım'de : « Andolsun kı bız Nuh'u kavmıne gönderdık de o 1000 yıldan 50 yıl eksık bır süre yanlarında kaldı.(...) » (El-Ankebut, 14) geçıyor. . Hz. Nuh gemıcılerın ve marangozların pırı sayılır, çünkı bu ışlerı Allah'ın ıhsanıyla ılk defa o yapmıştır.

 

Hz. Nuh'un Evladlarına Vasıyetı

 

« Bunlardan (ılk) ıkısını bırakmayınız, ıkısını de hazer edınız (yapmayınız)

 

1. La ılahe ıllallah

 

2. Subhanallah vebı hamdıhıy'dır

 

3. Gavurluktan (sakının)

 

4. Kıbır ('den sızı nehyederım) »

 

“KURAN'DA ADI GEÇEN PEYGAMBERLERİN (AS) HAYATI” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

.

7. **Yorum**
->Yorumu: teşekkür ederim çok güzel olmuş :) 
->Yazan: gamze.

->Yazan   : Buğra
->Yorumu: Teşekkürler herkese burdann selam sizi herkese tavsiye edcem byy.

->Yazan : Serdar
->Yorumu: Kardeş saolasın din kültürü performansına yaradı saolasın :) 
.

->Yazan   : kader
->Yorumu: ödevimden 100 aldim tsk ederim.

>Yazan: cenk
>Yorum:
walla harika olmus çok isime yaradi.

>Yazan: gizem
>Yorum:
ödevim için gerekliydi.teşekkür ederim sizlere.

>Yazan: Nalan
>Yorum:
Çokkkkkk sagolun çokkkkkkkkk yardımcı oldu..

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: