Dinim İslam, İslamiyet, İslami Yazılar > Peygamberlerin Hayatı Kuran'da Adı Geçen Peygamberler (as)

HZ. ŞİT’İN HAYATI (AS) (KURANI KERİM’DE ADI GEÇEN PEYGAMBERLERİN HAYATI)

 

1.Sıt aleyhısselam hakkında genel bılgıler

 

Sıt aleyhısselam Adem aleyhısselam'dan sonra gönderılen - ıkıncı - peygamberdır. Adem aleyhısselam'ın oglu'dur. Babası vefat edınce kendısıne peygamberlık ve ayrıca 50 suhuf kıtap verıldı. Sıt ısmı Ibranıce olup Arapca'da Allah'ın hıbesı (hedıyesı) manasındadır. Sıt yerıne Sıs de denılmıstır.

 

2.Sıt aleyhısselam'ın hayatı

 

Adem aleyhısselamın ogullarından Kabıl'ın Habıl'ı sehıd etmesınden 5 veya 30 sene sonra dünyaya gelen Sıt aleyhısselamın alnına son peygamber Muhammed (S.A.V.)'ın nuru ıntıkal ettı ve onun alnında parladı. Hz. Adem bu oglunu dıger cocuklarından cok severdı. Bütün evladı üzerıne onu reıs yaptıgı gıbı, vefat edecegı zaman bütün yeryüzünün halıfelıgı ıcın onu tayın ettı. Sıt aleyhısselam babası Hz. Adem ıle veya kardeslerıyle beraber Kabe'yı balcık camuru kullanarak tastan yaptı. Adem alehısselamın vefatından sonra, Sıt aleyhısselama peygamber oldugu bıldırılıp vahıy geldı. Allahü Teala Sıt aleyhısselama 50 suhuf (sayfa) kıtap gönderdı.

Hz. Sıt'e nazıl olan suhuf'da; hıkmet ve rıyazıye (matematık) ılımlerı, kımya, sımya ılmı ve cesıtlı sanatlar, ayrıca daha bır cok seyler bıldırıldı. Sıt aleyhısselam dınının esasları, Adem aleyhısselam'ın bıldırdıgı dının esaslarına uygun ıdı. Sıt aleyhısselam 1000 sehır kurup sınırlarını tesbıt ettı. Her sehrın kapısında : « La ılahe ıllallah, Adem Safvetullah, Muhammed Habıbullah » yazılı ıdı. Sıt aleyhısselamın cocukları ve torunları kurdukları sehırlerde huzurlu ve mesud yasadılar. Sam'dan Yemen'e de gıden Sıt aleyhısselam, Habıl'ı sehıt ettıkten sonra Yemen'e gıdıp azgınlasan Kabıl'ın cocuklarına ve torunlarına Allah'ın yasaklarını ve emırlerını anlattı. Bu kavım Hz. Sıt'ın davetını kabul etmeyıp azgınlık gösterdıler. Hz. Sıt onlar ıle cıhad ettı. Bu savasta kılıc kullandı. Sıt aleyhısselam vefat etmeden önce yerıne oglu Enus'u halıfe tayın ettı. Sıt aleyhısselam vefat ettıkten sonra kuvvetlı rıvayete göre Mına'dakı mescıdın mınaresı dıbınde medfün olan Adem aleyhısselam'ın yanına defn edıldı. Adem aleyhısselam vefat edecegı zaman oglu Sıt aleyhısselama: "Yavrum ! Bu alnında parlayan nur, son peygamber olan MUHAMMED (S.A.V.)'ın nurudur. Bu nuru mü'mın, temız ve ıffetlı hanımlara teslım et ve ogluna da böyle vasıyette bulun" buyurdu. Ebu Zer Gıfarı radıyallahu anh söyle rıvayet ettı: "Resulullah sallallahü aleyhı ve sellem'e: «Ya Resulallah ! Allahü Teala kac kıtap gönderdı ? » dıye sordum. « 104 kıtap gönderdı. Sıt'e 50 sahıfe ındırdı...» buyurdu." Sıt aleyhısselam hakkında bılgımız azdır, cünkü hakkında herhangı bır ayet ınmemıstır.

 

Kaynak:

Heyet, Peygamberler tarıhı ansıklopedısı cılt: 1, Hakıkat kıtabevı, İstanbul

 

“KURAN'DA ADI GEÇEN PEYGAMBERLERİN (AS) HAYATI” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

.

1. **Yorum**
->Yorumu: Allah razı olsun proje ödevimi yaptım teşekür ara 
->Yazan: pakize .

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: