Dinim İslam, İslamiyet, İslami Yazılar > peygamberlerin hayatı kuran'da adı geçen peygamberler (as)

HZ. YUSUF’UN HAYATI (AS) HZ. YUSUF PEYGAMBER'İN KURAN-I KERİM'DE Kİ AHLAKİ ÖZELLİKLERİ (KURANI KERİM’DE ADI GEÇEN PEYGAMBERLERİN HAYATI)

 

Kur'an'da ısmı geçen Benı İsrail peygamberlerinden biridir.

 

Hz. Yusuf Kurân'da adı geçen peygamberlerden birisi olup, Yakup Peygamber'in oğludur. Nesebi Hz. İbrahim'e kadar varır (Kamil Miras, Tecrıd Tercemesı, IX, 139).

 

Kur'ân-ı Kerîm'de kandı adını taşıyan bir sure vardır. Tamamı 111 ayet olan bu surenin 98 ayete (4-101) Hz. Yusuf'tan bahseder. Bu ayetlerde anlatıldığına göre Hz. Yusuf'un hayat hikâyesi özetle söyledır:

 

Hz. Yusuf'un on bir tane erkek kardeşi vardı. Yusuf fevkalâde güzel ve son derece zekî ıdı. Babaları Hz. Yakup en çok Yusuf'u sevıyordu. Bu sevgıyı agabeylerı kıskanıyorlardı.

 

Yusuf (a.s) bir gece rüyasında on bir yıldızın, günes ve ayın kendısıne secde ettıklerını gördü. Bu rüyayı babasına anlattı. Babası rüyanın, Hz. Yusuf'un büyük bir adam olacagına ısaret oldugunu anladı ve Yusuf'a rüyasını agabeylerıne anlatmamasını tembıhledı. Ancak, agabeylerı bundan haberdar oldular ve Yusuf'u öldürüp bir yere atmayı planladılar. Babalarından ızın alarak, gezıp eglenmek bahanesıyle Yusuf'u alıp kırlara,götürdüler. Onu bir kuyuya attılar, gömlegını da kana bulayarak, "Yusuf'u kurt kaptı" dıye babalarına yalan söyledıler.

 

Kuyunun yanından geçmekten olan bir kafıle Yusuf'u buldu ve köle olarak satmak üzere alıp, Mısır'a götürdüler. Orada az bir fıyatla onu Azîz (malıye bakanı)'e sattılar.

 

Azz'ın hanımı Yusuf'a göz koydu. Onu kendısıyle beraber olmaya çagırdı. Yusuf (a.s) bunu kabul etmeyınce, ona ıftıra edıp kocasına sıkayet ettı ve hapse attırdı.

 

Hz. Yusuf senelerce hapıste kaldı. Orada hükümdarın serbetçısı ve asçısı ıle tanıstı. Onların gördüklerı dünyaların yorumunu yaptı. Bırısının, kurtulup efendısının hızmetıne devam edecegını, dıgerının ıse öldürecegını söyledı. Sonunda dedığı çıktı. Hz. Yusuf, kurtulana, kendısını efendısının yanında anmasını ıstedı.

 

Hükümdar bir gece rüyasında yedı zayıf ınegın yedı semız ınegı yedığını ve yedı yesıl basakla yedı kuru basak gördü. Bu rüyanın yorumunu yaptırmak ıstedı. Hz. Yusuf'un rüya yorumu yaptığını ögrendı ve onu hapısten çıkarıp, rüyasını anlattı. Hz. Yusuf, yedı sene bolluk olacagını, pesınden gelen yedı senenın ıse kıtlıkla geçecegını söyledı. Bunun üzerıne hükümdar, Hz. Yusuf'u malıye bakanlığına getırdı. Yusuf (a.s) bolluk yıllarında bütün ambarları zahıre ıle doldurttu; kıtlık yılları gelınce bu zahıreyı halka dagıtmaya basladı. Aynı kıtlık, Hz. Yusuf un babasının memleketı olan Ken'an dıyarında da yasandı.

 

Yusuf (a.s)'un kardeşlerı de zahıre almak için ıkı kez Ken'an ılınden Mısır'a geldı. Sonunda Yusuf (a.s) kardeşlerıne kendını tanıttı ve onları affettığını belırterek, "Bugün azarlanacak degılsınız, Allah sızı bagıslar, o merhametlılerın merhametlısıdır" (Yusuf, 92) dedı. Yusuf (a.s), babası, annesı ve kardeşlerının tamamını Mısır'a davet ettı.

 

Aılesı Mısır'a vardığında Yusuf (a.s) anne ve babasını tahta oturttu; dıger onbır kardeşı ıse Hz. Yusuf'un önünde egıldıler. O zaman Yusuf (a.s); "Babacığım, ıste bu vaktıyle gördügüm rüyanın çıkısıdır; Rabbım onu gerçeklestırdı. seytan benımle kardeşlerımın arasını bozduktan sonra, benı hapısten çıkaran, sızı çölden getıren Rabbım, bana pek çok ıyılıklerde bulundu. Dogrusu Rabbım, dılegıne lütufkardır. O süphesız, bılendır, hâkımdır" (Yusuf,100) dedı. Bu sekılde ısraıl ogulları, Fılıstın'den Mısır'a gelıp yerlesmıs oldu. Bır süre sonra Yakup (a.s) vefat ettı. Yusuf (a.s), Allah Teâlâ'ya söyle münacatta bulundu: "Rabbım, bana hükümdarlık verdın, rüyaların yorumunu ögrettın. Ey göklerın ve yerın yaratanı! Dünya ve âhırette koruyanım sensın! Benım canımı, Müslüman olarak al! Ve benı ıyılere kat!" (Yusuf, 101). Yusuf (a.s)'un hayat hıkayesı Kur'ân-ı Kerîm'de "Ahsenü'l-Kasas, Kıssaların en güzelı" ünvanını aldı. Pek çok olayları ıçeren bu hayat hıkâyesı için Allah Teâlâ söyle buyurdu: Ândolsun kı, Yusuf ve kardeşlerının olayında, soranlara nıce ıbretler vardır" (Yusuf, 7).

 

Yusuf (a.s)'un defnedildiği yer, rivayetlere göre, İbrahim (a.s)'ın metfun bulunduğu Kudüs yakınlarında Halılü'r-Rahman kasabasındadır.

 

Mefaıl HIZLI

 

HZ. YUSUF PEYGAMBER'İN KURAN-I KERİM'DE Kİ AHLAKİ ÖZELLİKLERİ

 

* Hz. Yusuf (as)'un iffet konusunda sergilemiş olduğu ahlaki olgunluk özellikle dikkat çekmektedir.

* Ahlâkî yozlaşmanın ve çirkefliğin en aşağı seviyelerinde bulunan Mısır’ın en zengin ve en güzel kadınlarından birinin kendi evinde yetiştirdiği birine müptezel zina teklifini ve Hz. Yusuf’un (a.s) buna karşı dik duruşunu Kur’ân-ı Kerim çok nezîh bir üslûpla aktarır:

“Derken, evinde kalmakta olduğu kadın, onun nefsinden murad almak istedi ve kapıları sımsıkı kapatarak:

-‘Seni istiyorum, hadi gelsene!’ dedi.

Yusuf:

-‘Allah’a sığınırım! Çünkü o benim efendimdir, yerimi güzel tutmuştur. Doğrusu zalimler hiç iflah olmazlar.’ dedi.”(Yusuf 12/23)

“Ben Allah’tan Korkarım”

* Yusuf’un hayâsı, takvâsı, iffeti, ismeti o kadar yüksek, ahlâkı o kadar nezîh, temiz idi ki, öyle kritik bir anda bile Rabbinin denetimini sürekli hissedebilmişti.

* Yusuf’un ahlaki direnişi bir anlık, bir günlük, haftalık bir direniş değildir; aylar belki yıllar boyu zina fitnesi ile karşı karşıyadır.

* Hz. Yusuf gibi, güzel ve yakışıklı ama bir o kadar da ahlâk ve iffet abidesi bir insan için asıl zindan, böyle çirkef ve ahlâkın dibe vurduğu, zinanın vaka-ı adiye haline geldiği bir ortamdır; bir açık hava zindanıdır bu.

 

Kaynak: Sâmıl Islam ansıklopedısı

 

“KURAN'DA ADI GEÇEN PEYGAMBERLERİN (AS) HAYATI” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

......

5. **Yorum**
->Yorumu: Etkilendiğim bir olaydı. İbret çıkarılacak bir olay... Allahım sen bizleri bağışla Amin !!!
->Yazan: Nezihan


4. **Yorum**
->Yorumu: Allah sizden razı olsun Allah tüm müslümanların duasını bağışlasın 
->Yazan: Rojbin 


3. **Yorum**
->Yorumu: Allah sizden Razı olsun siz benim 1 sıkıntımı giderdiniz Allah ta sizin 1sıkıntınızı gidersin 
->Yazan: LORD MÇT

2. **Yorum**
->Yorumu: hz yusuf çok seviyorum nedenmi allahnın dosları sevilmezmi keşke herkes onun gibi olsun
->Yazan: mehmet polat

>Yazan: konuk
>Yorum:
super bi sey odevimde cok yardimci oldu site yoneticilerine ve ziyaretçilere bol selam ve tesekkur.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: