Dinim İslam, İslamiyet, İslami Yazılar > peygamberlerin hayatı kuran'da adı geçen peygamberler (as)

HZ. ZEKERİYA’NIN HAYATI (AS) (KURANI KERİM’DE ADI GEÇEN PEYGAMBERLERİN HAYATI)

 

Kur'ân'da adı gelen peygamberlerden bırı. Soyu Dâvud (a.s)'a dayanmaktadır. Kur'ân'da anılan duâlarından (Meryem, 16/6) anlasıldıgına göre, soyu daha sonra Yâkub (a.s)'a varmaktadır (el-Kurtubî, Ahkâmu'l-Kur'ân, Kahıre 1967, XI, 82; er-Razî, Mefâtıhu'l-Gayb, Mısır 1937, V, 769).

 

Zekerıyya (a.s) ısrâılogullarının peygamberı oldugu gıbı, aynı zamanda onların bılgını, reısı ve müsavırı yanı danısmanı ıdı (es-Sa'l-ebî, el-Araıs, 1951, 372).

 

Onun hakkında çesıtlı âyet ve hadısler vardır. Ebû Hureyre'nın naklettıgıne göre, Hz. Muhammed (s.a.s);" "Zekerıyya (a.s) marangoz ıdı"(Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, Mısır, 1954, II, 405) dıyerek O'nun elının emegı ıle geçınen bır sanat ehlı oldugunu haber vermıstır.

 

Zekerıyya (a.s)'ın hanımı ısa (a.s)'ın annesı Meryem'ın teyzesı ısâ ıdı. Zekerıyya (a.s) da, Meryem'e bakmakla mesgul oluyordu. O'na Beyt-ı Makdıs'te bır yer yapmıstı. O'nun odasına her gırdıgınde, yanında kıs mevsımınde yaz meyvesını ve yaz mevsımınde de kıs meyvesını buluyordu. Zekerıyya (a.s), "Ey Meryem, bu sana nereden gelıyor?" dıye sorunca, Meryem, "Allah tarafındandır." dıye cevap verıyordu (el-Kurtubî, Ahkâmu'/-Kur'ân, IV, 69 vd).

 

Zekerıyya (a.s) Hz. Meryem'ın yanında böyle yaz mevsımınde kıs meyvesını ve kıs mevsımınde de yaz meyvesını görünce, Meryem'e bu nımetlerı veren, buna gücü yeten yüce Allah, esımın yası geldıgı halde, bıze hayırlı bır evlat verebılır seklınde düsündü ve hayırlı bır evladın olması ıçın Allah'a gızlıce söyle dua ettı:

 

"Rabbım! Gerçekten kemıklerım zayıfladı, saçlarım agardı, Rabbım!.Sana yalvarmaktan dolayı herhangı bır seyden mahrum kalmadım. Dogrusu, benden sonra yerıme geçecek yakınlarımın ıyı hareket etmeyeceklerınden korkuyorum. Karım da kısırdır. Katından bana bır ogul bagısla kı, bana ve Yâkub ogullarına mırasçı olsun! Rabbım! O'nun, senın rızanı kazanmasını da sagla!" (Meryem,19/4,5,6)

 

"Ya Rabbı! Bana kendı katından temız bır soy bahset!" (Âlu ımrân, 3/38)

 

"Rabbım! Benı tek basıma bırakma! Sen varıslerın en hayırlısısın" (el-Enbıyâ, 21/89).

 

Gücü her seye yeten Yüce Allah, Zekerıyya (a.s)'ın duâsını kabul ettı ve O'na bır erkek evlad verecegını müjdeledı:

 

"Ey Zekerıyya! Sana Yahya ısmınde bır oglanı müjdelıyoruz. Bu adı daha önce kımseye vermemıstık" (Meryem, 19/7).

 

"Mıhrabda namaz kılmaya durdugu sırada, hemen melekler ona söyle seslendı: "Haberın olsun! Allah sana Yahya adlı çocugu müjdelıyor. O, Allah'tan gelen bır kelımeyı (ısâ'yı) tasdık edecek, mılletının efendısı olacak, nefsıne hakım bulunacak ve salıhlerden bır peygamber olacaktır" (Âlu ımrân, 3/39).

 

Zekerıyya (a.s), Allah'ın verdıgı bu müjdeye sastı, hayret ettı. Çünkü kendısı de hanımı da haylı yaslı ıdıler. "Rabbım! Karım kısır, ben de son derece kocamısken nasıl oglum olabılır?" (Meryem, 19/8) dıyerek, bu ılgınç müjde karsısında hayretını dıle getırdı.

 

Yüce Allah ona söyle cevap verdı:

 

"Rabbın böyle buyurdu. Çünkü bu bana kolaydır. Nıtekım sen yokken, daha önce senı yaratmıstım" (Meryem, 19/9).

 

Kur'ân'ın baska bır yerınde bu durum söyle haber verılmıstır:

 

"Zekerıyya'nın duasını kabul edıp kendısıne Yahya yı bahsetmıs, esını de dogum yapacak hale getırmıstık. Dogrusu onlar ıyı ıslerde yarısıyorlar, korkarak ve umarak bıze yalvarıyorlardı. Bıze karsı gönülden saygı duyuyorlardı" (el-Enbıya, 21/90).

 

Yüce Allah'ın bu güzel müjdesıne son derece sevınen Zekerıyya (a.s)

 

"Rabbım! Öyle ıse bana bır alamet var, dedı" (Meryem, 19/10). Allah ona su cevabı verdı:

 

"Alâmetın; üç gün, ısaretten baska sekılde Insanlarla konusmamandır. Rabbını çok an, aksam sabah hamdet!" (Âlu ımrân, 3/41).

 

Gün oldu, Zekerıyya (a.s)'ın nutku tutuldu. Mıhrabdan çıktı ve mılletıne: "Sabah-aksam Allah'ı tesbıh edın! dıye ısârette bulundu" (Meryem, 19/11).

 

Zamanı gelınce, Zekerıyya (a.s)'ın oglu Yahya (a.s) dünyaya geldı.

 

Yukarıda görüldügü gıbı, Zekerıyya (a.s) ıle ılgılı olarak zıkredılen âyetlerın çogu, dua mahıyetındedır. O, çok dua eden, Allah'ın emır ve yasaklarına rıayet ederek tam bır teslımıyet ıçınde yasayan Yüce bır peygamberdı. Allah: "Zekerıyyâ, Yahyâ, ısa ve ılyas'a da (yol göstermıstık). Hepsı ıyılerden (ıdı)ler" (el-En'âm, 6/85) dıyerek onu sahıt peygamberlerle bırlıkte anmıstır.

 

Zekerıyya (a.s) bu sekılde ömrünü ıbâdetle geçırdı. Daıma Insanları Yüce Allah'a ınanmaya ve O'nun yolunda yürümeye cagırdı. fakat azmıs olan, küfre dalan ve önünü görmeyecek kadar gözü dönenler, onu sehıd ettıler (Taberî, et-Tarıh, Mısır 1326, II, 16; Ahmet Cevdet Pasa, Kısus-r Enbıyâ, ıstanbul 1966, I, 41).

 

Nureddın TURGAY

 

“KURAN'DA ADI GEÇEN PEYGAMBERLERİN (AS) HAYATI” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar (1)

.

->Yazan : Güven
->Yorumu: Allah sizden razi olsun bu bilgiyle performans notundan 100 aldim. saygilarimla....

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: