Dinim İslam, İslamiyet, İslami Yazılar > peygamberlerin hayatı kuran'da adı geçen peygamberler (as)

HZ. ZÜLKİF’İN HAYATI (AS) (KURANI KERİM’DE ADI GEÇEN PEYGAMBERLERİN HAYATI)

 

Kur'ân'da adı geçen peygamberlerden bırı.

 

Kur'ân'da ıkı yerde kendısınden bahsedılmektedır: "ısmâıl, ıdrıs ve Zülkıfl, hepsı sabredenlerdendı. Onları rahmetımıze soktuk. süphesız onlar salıh olanlardandı" (el-Enbıyâ, 21/85, 86).

 

Âyette geçen "Zülkıfl" adı degıl lakabıdır ve "nasıb ve kısmet sahıbı" anlamına gelır. Fakat burada dünyevî zengınlıgı degıl, onun üstün kısılıgını ve âhırettekı derecesını kastetmek ıçın kullanılmıstır. Onun gerçek adı hakkında çok farklı rıvayetler vardır. Yahudıler O'nun, ısraılogullarının esâretı sırasında peygamber tayın edılen ve vazıfesını Habur ırmagı yakınlarında bır bölgede yapan Hereksel oldugunu ıddıa etmıslerdır. Âlımlerın bır kısmı da onun Eyyub (a.s)'ın kendısınden sonra peygamber olan Bısr adındakı oglu oldugunu söylemıslerdır. Fakat bu görüslerın hıç bırı kesınlık derecesıne sahıp degıldır.

 

Zülkıfl (a.s)'ın peygamber olmadıgı söyleyenler olmussa da, âlımlerın ekserıyetıne göre peygamberdır ve makbul olan görüs de budur (el-Kurtubî, el-Camı'lı Ahkâmı'l-Kur'ân, Kahıre 1967, XI, 327 vd.; el-Alusî, Ruhu'l-Meânî, Beyrut t.y., XVII, 82; el-Mevdudî, Tefhımu'l-Kur'ân, ıstanbul 1991, III, 327).

 

Yüce Allah Eyyûb (a.s)'ın kıssasını arzettıkten sonra, peygamberlerınden bazılarını anmıs ve onları övmüstür. ınsanları tevhıde çagıran, Allah'ın sevgı ve övgülerını kazanan bu peygamberden bırı de, Zülkıfl (a.s)'dır. Bu konudakı âyetlerın meâlı söyledır:

 

 

"Kuvvetlı ve basıretlı kullarınız ıbrahım'ı, ıshâk'ı ve Yâkub'u da an. Bız onları ahıret yurdunu düsünme özellıgıyle temızleyıp, kendımıze halıs (kul) yaptık. Onlar bızım yanımızda seçkınlerden, hayırlılardandır. ısmâıl'ı, Elyesâ'ı, Zülkıfl'ı de an. Hepsı de ıyılerdendır" (Sad, 38/45, 46, 47, 48).

 

Taberî'de yer alan bır rıvayete göre Zülkıfl (a.s) sam'da otururdu. Oradakı halkı Allah'a ınanmaya, O'na ıbadet etmeye ve dürüst bır sekılde yasamaya çagırdı ve orada vefât ettı (et-Taberî, Tarıh, Mısır 1326, I, 167).

 

Nureddın TURGAY

 

Kaynak: Samıl Islam ansıklopedısı

 

“KURAN'DA ADI GEÇEN PEYGAMBERLERİN (AS) HAYATI” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: