eğitim öğretim ile ilgili belgeler > atasözlerinin özellikleri, açıklamaları > Atasözlerinin Hikayeleri, Ortaya Çıkışları

VERMEYİNCE MABUT NEYLESİN SULTAN MAHMUT ATASÖZÜNÜN HİKAYESİ, ORTAYA ÇIKIŞ NEDENİ (ATASÖZLERİNİN ÖZELLİKLERİ, AÇIKLAMALARI)

 

Derler ki, Sultan Mahmut'lardan birine kısmeti bağlı bir adamdan söz etmişler. Sultan adamı bir de kendisi denemek istemiş.

 

Bir koca tepsi baklava yaptırmış. Üst tabakadan başka tepsinin her tarafına görünmeyecek şekilde altın dizdirmiş. adamını gönderip ona tepsiyi birinin bir adağı diyerek kısmetsiz şahsa vermesini ve şahsı takip etmesini emretmiş.

 

Adamımız tepsiyi almış. Yolda bir tanıdığına rastlamış. İkisinin de olaydan haberi yok. Adamımız hikayeyi anlatınca, "senin," demiş (bilgi yelpazesi.net) tanıdığı gerçek bir hayırseverlik duygusuyla, "baklavadan çok paraya ihtiyacın var. al şu iki altını, sat tepsiyi bana." Teklif adamımızın da işine gelmiş ve tepsiyi satmış.

 

Sultan hikayeyi duyunca "fesüphanallah!" demiş. Adamına adamımızın her gün geçtiği köprünün her gün geçtiği tarafına o gelmeden hemen önce altın dizmesini ve kenara çekilip izlemesini emretmiş.

 

Adamımız köprüye gelince "ya," demiş, "hep aynı taraftan geçiyorum, bu gün de diğer taraftan geçeyim, bir değişiklik olsun," demiş.

 

Sultan hikayeyi duyunca, "ya hazreti pir!" demiş. Adamımızı yaka paça beylik arazilerden birine getirmelerini emretmiş. Getirmişler. Adam korkudan tir tir titrerken ona bir kasnak verilmesini emretmiş ve adamımıza, "bu kasnağı atabildiğin kadar uzağa atacaksın. En son durduğu yere kadar olan arazi senin olacak," demiş.

 

Adamımız kasnağı savurmuş. Kasnak havada bir yay çizip gelmiş ayaklarının dibinde durmuş.

 

Sultan "ya malik el mülk!" diye haykırmış, "getirin onu!" doğruca hazineye gitmiş. Adama bir kürek verilmesini emretmiş. "Küreği daldır, ne gelirse senindir." Adam korku ve heyecandan küreği ters daldırmış ve gele gele bir metelik gelmiş.

 

Sultan "kısmeti bağlı" olmanın ne demek olduğunu anlamış böylece.

 

Raviyan-ı ahbar, nakilan-ı esrar zikr idürler kim "vermeyince mabut, neylesin Sultan Mahmut" meselini dahi şol sultan irad buyurmuştur."

 

“ATASÖZLERİNİN HİKAYELERİ, ATASÖZLERİNİN ORTAYA ÇIKIŞLARI ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“ATASÖZLERİNİN ÖZELLİKLERİ, AÇIKLAMALARI, HİKAYELERİ ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

10. **Yorum**
->Yorumu: Yaa muhteşem bir site ben resmen bayıldım proje ödevimin hepsini bu site üzerinden yaptım herkeze tavsiye ederim
->Yazan: rabia..
..

9. **Yorum**
->Yorumu: çok iyi site adamsınız ... 
->Yazan: s


8. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site
->Yazan: ceza

7. **Yorum**
->Yorumu: çoook iyi bir site saolun 
->Yazan: sinem

6. **Yorum**
->Yorumu: çok yardımcı oldu 
->Yazan: x.

5. **Yorum**
->Yorumu: Çoooooook teşekkürler gerçekten çok yardımcı oldunuz 
->Yazan: münire..

4. **Yorum**
->Yorumu: çok teşekkür sayenizde proje ödevimi tamamladım Allah razı olsun
->Yazan: zeynep

3. **Yorum**
->Yorumu: ceren ve ebru ciddi misin bencede çook güzel o kadar güzel ki performans ödevimi bitirdim ya siz :)
->Yazan: ilayda.

->Yazan   : ceren
->Yorumu: gerçekten bu site çoook iyiymis ödevimi yapmama yardimcioldu sahlun.

>Yazan: EBRU
>Yorum: gerçekten sadece bu site yardımcı oldu bana çok tsk ederim.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


 Eklediğiniz yorumlar/yazılar
onaylandıktan sonra siteye eklenecektir.