Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Belirli Gün Ve Haftalar İle İlgili Tüm Belgeler > 18 Mart Çanakkale Zaferi Ve Şehitler Günü İle İlgili Tüm Belgeler

ALİ ŞİMŞİR’İN ÇANAKKALE ANILARI, HATIRALARI (18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ, ÇANAKKALE SAVAŞI, ŞEHİTLER GÜNÜ İLE İLGİLİ YAZILAR, ŞİİRLER, BİLGİLER)

 

Çan-Karakoca Köyü'nden

 

1308(1892) doğumluyum.89 yaşındayım. 1331(1915)de gittim askere.4 senede geldim köye. Anafartalar’da ve Doğuda Rus Cephesinde savaşlara girdim. Mustafa Kemal'i duyardık. Anafartalar’da grup komutanıydı o zaman.

 

Tekirdağ'da 68 gün talim gördüm. Hemen cepheye girdim. Eceabat’ın arka tarafına Koca Anafarta’ya gittik.5 ay bulundum cephede İngilizlere karşı. Mevzilerdeydik. Çok harbe girdim, yaralanmadım çok şükür. Piyade askeriydim. Bir zaman kasalı tüfek taşıdım. Sonra mavzer verdiler.

 

Gece fedailer çıkardı bizden ve düşmandan. İstihkâmlara bomba atarlardı. Bizim mangada Antalyalı Mustafa Çavuş vardı. Fedai olarak düşman mevzilerine çok bomba attığından, madalya ve beratı vardı."O madalya ve beratı varken nereye gitse Cuma namazı kılınır/'derlerdi.

 

4.Kolordu, 12.Fırka ,36.Alay,l.Tabur, 1.Bölükteydim.

 

Kolordu Komutanı Ali İhsan Paşa idi. Fırkada Faik Bey, Binbaşı Mahzar Bey vardı. Bizim Yüzbaşımız Rahmi Bey’di. Celil Efendi, Rüştü Efendi, Süleyman Efendi gibi küçük zabitlerimiz vardı. Bizim taburda 2. Bölük Kumandanı Yüzbaşı Ahmet Efendi Ezineli'ydi.

 

Çanakkale'den İngiliz kaçtıktan sonra Edirne'ye gittik.4 ay kaldık orada. Sonra geldik İstanbul'a. İstanbul'dan Elazığ'a Palu Kasabası’na, Rus Cephesine gittik.

 

Bir kış bekledik. Ruslarla aramızda 800 metre kadar var. Onlar yüksekte, biz düzlükte. Yaza doğru Rus'un içi bozuldu. İsyan çıktı. Elindeki erzak, cephane, silah nesi varsa hepsini Ermeni'ye bıraktı.

 

"Bu Türk'ten aldığım toprağı sana bırakıyorum. Van’a hükümet kur.” dedi. Ermen i'ye biz ne yaptık. Ermeni'ye bir tane mevzi tutturmadık. Malazgirt’te, Hınıs’ta Ermeni'ye mevzi tutturmadık. Nereye giderse, biz o Ermeni'nin arkasından (bilgi yelpazesi.net) gidiyoruz. Atladı İran toprağına, Hoy kasabasını aldık. Dilman’a kaçtı Ermeni. Muhasaraya aldık. Orada çok telâfet verdik Dilman'ı Rumya'yı aldık.9. tümeni yardılar. Ermeniler kaçtılar. Bizi Dilman'a getirdiler. Bir ay dinlendirdiler. O sırada Sultan Reşat öldü. Bize elbise ayakkabı verdiler. Yarılan tümene elbise, ayakkabı yok. Gümrü’nün yanında Kızıl Şakşak derler bir istasyon vardı. Onun yanında bir köydeydik. Oradan aldık teskeremi. Gelirken 1,5 ay Batum'da bekledim. İstanbul’a gelince Selimiye Kışlasında da 1,5 ay bekledim.

 

Sultan Reşat ölünce, Vahdettin açıverdi boğazları, harp de bitti, hepsi bitti.

 

Bizim fırkamız Burdur firkasıydı. Rus Cephesinde İzzet Paşa geldi. Ali İhsan Paşa’yı Arabistan'a gönderdiler.

 

Kuvayi Milliye zamanında bizi askerlik tutmadı. Yaralanmadım, madalyam yok, yaşlılık maaşı alıyorum. Askere gitmeden evlendim.7 ay sonra askere gittim. Ben geldiğimde, köyde bulamadım. Ölmüş.3 kere evlendim. Birincisi Zühbiye ondan bir kız var. İkincisi Emine ondan bir oğlan var. Üçüncüsü şimdi sağ. Yaşıyor. 7 çocuk oldu ondan. Biri öldü.8 tane hayatta çocuğum var. Çocuklarımdan 4’ü İzmir'de oturuyorlar. Biri ilkokul, diğeri de ortaokul öğretmeni.

 

“ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLER GÜNÜ İLE İLGİLİ TÜM BELGELER
"
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

“BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR İLE İLGİLİ TÜM BELGELER" SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

"
EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER
” SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: