Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Belirli Gün Ve Haftalar İle İlgili Tüm Belgeler > 18 Mart Çanakkale Zaferi Ve Şehitler Günü İle İlgili Tüm Belgeler

ÇANAKKALE SAVAŞI’NA KAÇ ALMAN ASKER KATILDI? HİÇ! (18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ, ÇANAKKALE SAVAŞI, ŞEHİTLER GÜNÜ İLE İLGİLİ YAZILAR, ŞİİRLER)

 

Osmanlı devleti özellikle 1850’li yılların sonlarına doğru yeniliklere ve Avrupalılaşmaya hız vermiş, özellikle Sultan 2.Abdülhamit Han döneminde meşrutiyetlerle, yıkılmadan, modern ve teknolojik gelişmelere ayak uydurmaya çalışmıştır. Yine aynı amaçlarla 1909 tarihinde Abdülhamit Han tahttan indirilerek yerine İttehat Terakki cemiyetince desteklenen, Sultan 5. Mehmet Reşat getirilmiştir.

 

Osmanlı devleti başındaki insanlar, ağır yenilgiler alarak çok yıpranmış olan, Osmanlı ordusunun, modernizasyonu için dış desteklere ihtiyaç duymuşlardır. O tarihlerde donanmamızın modernizasyonu İngilizlere, kara kuvvetlerin modernizasyonunu da Almanlara vererek, güçlü ve düşmanları ile baş edebilen bir Osmanlı var etmeye çalışmışlardır.( oysa o tarihlerde kuzuları kurtlara teslim edildiğini, her fırsatta anlatmaya çalışanlar olmuştur, ama dinleyen nerde )

 

1. cihan harbinin patlak vermesiyle (“pekala bunu her kez biliyordu”) saflar meydana çıkmış ve nihayet Osmanlı devleti Almanya ve Avusturya-Macaristan’la beraber, kurtlar sofrasına 1914 tarihinin Ekim ve Kasım aylarında resmen oturmuştur.

 

O tarihlere kadar donanmamızı idare eden İngilizler beklenen kahpeliği yapmış, parasını peşin vererek yaptırdığımız Yavuz ve Midilli isimli iki savaş gemimize el koyduklarını açıklamışlardır.

 

( Kimi kaynaklara göre teslim töreni için İngiltere’ye giden Bahriyelilerimiz, gemilerden yaka paça dışarı çıkarılmıştır.)

 

Her gün yeni gelişmelerle dünya tarihinin değiştiği o aylarda, Almanlar bizlere her hususta tam destek vereceklerini açıklamışlardır. Kara (bilgi yelpazesi.net) kuvvetlerimiz başta olmak üzere, tüm ordularımızda hissedilir Alman askerleri üstünlüğü artık resmen baş göstermiştir.

 

Alman askerleri 1. dünya savaşında, hemen hemen tüm Osmanlı cephelerinde görev almışlardır.( Haremeyn olarak adlandırdığımız kutsal topraklar hariç, burada Fahrettin paşa gibi kudretli komutanlarımız vardı.Ancak İngiliz istihbarat subayı Aubrey HERBERK, Hicaz bölgesinde Alman asıllı subayların görev yaptığını kitabında iddia ediyor. )

 

Çanakkale cephesinde ise, LİMAN VON SANDERS, VON DER GOLÇ VE WEBER PAŞA’LAR gibi, bir çok Alman cephelerde bulunmuşlardır. Ancak Alman askerlerinin tam sayıları kesin bilinmemektedir. Çanakkale’de çarpışmış bir Alman binbaşı olan CARL MÜHLMAN kendi yazmış olduğu eserde “Çanakkale’de yaklaşık 700 Alman askeri savaştı” diyor. Yerli yazarların yazdığı eserlerde ise, 70 kişiden 300 kişiye kadar rakamlar telaffuz ediliyor.

 

Çanakkale savaşlarında isimleri zikredilen Alman askerleri ki bunların başında LİMAN VON SANDERS gelir, yapmış oldukları icraatlar, haklı olarak eleştirilir. MUSTAFA KEMAL PAŞA, ENVER PAŞA VE AHMET FEVZİ Bey’le yapmış oldukları münazaralar sıkça Çanakkale yazılarında yer alır.

 

Nitekim bende Çanakkale’de yüz binlerce şehit vermemizde Alman idarecilerinde ihmali olduğunu düşünenlerdenim. Çanakkale savaşları esnasında kendilerini ölüme atarak cesaret göstermiş bir Alman askeri, okumuş olduğum hiçbir eserde karşıma çıkmadı.

 

Bizler Galiçya da onlar için can verdik, isimlerini bilmesek de Çanakkale’de azda olsa, can veren Alman askerleri olduğunu tahmin ediyoruz.

 

Bildiğimiz bir kişi var, oda HEMŞİRE MADAM ERİCA’DIR.Kedisine şükranla ve saygıyla anıyoruz. Allah toprağını bol etsin.

 

Mustafa KESKİN

 

“ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLER GÜNÜ İLE İLGİLİ TÜM BELGELER
"
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

“BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR İLE İLGİLİ TÜM BELGELER" SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

"
EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER
” SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: