Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Belirli Gün Ve Haftalar İle İlgili Tüm Belgeler > 18 Mart Çanakkale Zaferi Ve Şehitler Günü İle İlgili Tüm Belgeler

MUSTAFA ACAR’IN ÇANAKKALE ANILARI, HATIRALARI (18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ, ÇANAKKALE SAVAŞI, ŞEHİTLER GÜNÜ İLE İLGİLİ YAZILAR, ŞİİRLER, BİLGİLER)

 

Çanakkale-Çınarlı Köyü'nden

 

1310(1894)doğumluyum.87 yaşındayım. Çantamızı, çıkınımızı toplayıp köyden çıktık gittik askerlik için. İstanbul’da beni Akhisar Torpidosu'na verdiler. Ateşçiydim. O zaman kömürle çalışıyordu vapurlar filan. Ben Akhisar'da ocağa kömür atardım. Ateşçi askeriydim. Akhisar’ın başında ve kıçında iki tane top vardı. Kahve değirmeni gibi mermileri vardı topların.

 

6 sene askerlik sürdü.5 sene Akhisar'da bulundum.

 

18 Mart günü düşman donanmasının boğazı zorlamalarını gördüm.Kimisinin batıp kimisinin yanıp geriye gidişlerini de gördüm.

 

Çanakkale'de Sevkiyat İskelesi dedikleri bir er vardı. Biz üç muhrip orda demirliydik.

 

Akhisar, Kutahya, Yarhişar Muhripleri. Ben sabahleyin nöbetteydim. Düşman zırhlıları mızıka çalarak geliyorlardı. Ortalık gümbür gümbür ötüyordu. Her taraftan toplar atılıyordu. İngiliz, Fransız, İtalya’nın donanması, üçü bir olmuşlar bombardıman yaparak Karanlık limana doğru geldiler. Çok ateş oldu o gün. Çok ateş oldu. Benim bulunduğum yerden bizim Muhripten boğazın her tarafını göremiyordum. Yalnız zırhlıların bazılarının yanıp geri gittiklerini gördüm. Çok zorladı kafir boğazı geçemediler.

 

Düşman dış denizden hücuma geçince Barbaros ve Turgut Reis Muhripleri aşırtma ateşi yaparlardı. Dış denizdeki düşman donanması üzerine.

 

Bir gün öğle saatlerinde Barbaros Muhribini Marmara'ya gizlice giren bir düşman denizatlısı torpilleyerek batırdı. Biz cepheye erzak filan da çok taşırdık. Çanakkale’den İstanbul'a giderdik. İstanbul’dan cepheye erzak, cephane getirirdik. Bir gün Yavuz'la Midilli Muhbiri boğazdan çıkıp düşman donanmasına bombardımana gitti. Midilli mayına çarpıp batmış. Yavuz (bilgi yelpazesi.net) da yaralanmış boğazdan içeri girdi. Nara önüne geldi. Yavuz’a bir gün düşman uçaklarından biri saldırdı. Fa kat uçağı Eceabat önlerinde düşürdüler. O gün düşman uçağının yanarak denize düştüğünü gördüm. Yavuz nara önlerinden İstanbul'a gitti. Biz de Yavuz'la beraber İstanbul'a döndük.

 

Bandırma'dan Akhisar'a silah ve cephane doldurup Mudanya'ya götürdük.Silahları Kuvayi Milliyeciler teslim aldılar.

 

Bir gün, Bandırma Limanında demirliyiz. Beni de Akhisar’dan, Kemal Reis Gambotu'na vermişlerdi.

 

Bandırma'dan da silah sesleri geliyor. Şehir de kalabalık süvariler dolaşıyorlar. Bir telaştır gidiyor. Biz gambottayız.

 

Gambota Ahmet Bey dedikleri bir adam geldi. Anzavur Ahmet’miş. Öyle dediler. Kaptan bize Karabiga'ya gideceğimizi söyledi. Demir aldık. Yola koyulduk. Gidemedik Karabiga’ya. Yolda ırgat kırıldı.

 

İstanbul'a döndük tamir olduk. Üçüncü günü gittik Karabiga'ya.Karabiga'ya yaklaşırken gördüm yolda Aznavurun yeşil bayrak taşıyan süvarilerini.Silahlar atıldı orada.Süvariler dağıldılar ağaçlıkların arasına.Şah İsmail mi neymiş başlarında o zaman.Bizim gemiden top ve mermi istedi.Haber yollamış.Yoktu ki bizde ne top,ne mermi Kemal Reis gabbotuna doluştu bir sürü insan Karabiga'dan... Aznavurcularmış yolda sordum” Nedir bu iş?” diye iki kişiye.

 

-Hepten yakıyorlar geçtikleri yerleri bey dediler.

 

Götürdük..İstanbul'a,silkeleyiverdik onları.

 

Biz askeriz. Nereye git derlerse oraya gideceksin... Mecbursun.

 

Anadolu harbi olurken Marmara'da karakol görevi yaptık. Yerli gavurlar, Türkler’e eziyet etmesin, bir fenalık yapmasınlar diye.

 

“ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLER GÜNÜ İLE İLGİLİ TÜM BELGELER
"
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

“BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR İLE İLGİLİ TÜM BELGELER" SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

"
EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER
” SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: