Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Belirli Gün Ve Haftalar İle İlgili Tüm Belgeler > 18 Mart Çanakkale Zaferi Ve Şehitler Günü İle İlgili Tüm Belgeler

RECEP TURAL’IN ÇANAKKALE ANILARI, HATIRALARI (18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ, ÇANAKKALE SAVAŞI, ŞEHİTLER GÜNÜ İLE İLGİLİ YAZILAR, ŞİİRLER, BİLGİLER)

 

Biga-Karabiga

 

1895(131 l)doğumluyum. 86 yaşındayım. Çanakkale Savaşlarına katıldım. Rus Cephesine gitti m. İstiklal Savaşına girdim. Topçu çavuşuydum.

 

Çanakkale Cephesinde 2,5 sene kaldım.27.alay 2.tabur 4. bataryadaydım. 10,5 lik Avusturya toplarımız vardı.Uçmakdere ve Kocaanafarta'da toplarımızla çok ateş ettik düşmana.Kumandanlarımız Binbaşı Halit Bey,Edirneli Harun Efendi,Üsküdarlı Halit Efendi'ydiler.

 

Atatürk, bizim solumuzda Conkbayırı’ndaydı. Cesurluğunu söylerlerdi. Gavur ateş ederken mızıkasını çalarmış, kesmezmiş.

 

Çanakkale'den bir kısım ordular Arabistan'a gittiler. Biz Rus cephesine gittik. Erzurum’un yanında Değirmenkaya'da,Ruslar'la çarpıştık.Sarıkamış,Arpaçayı,Gümrü,Gence,buraları aldık Ruslardan.O sırada Ruslar karıştılar. Batum'a geldik. Denizde hem Rus’un, hem İngiliz'in zırhlıları vardı. Biz karadan yürüyerek, deniz sahilinden kışın Samsun'a geldik. Rumlar çeteler kurmuşlar. Türklerin ellerinden her şeylerini alıyorlardı. Biz o kış Rum çeteleriyle uğraştık hep. İlkbaharda Atatürk Samsun'a geldi 19 Mayıs'ta.

 

Atatürk'ün Samsun'a çıktığını gördüm. İskele filan yoktu. Gemi yanaşamadı. Caminin yanında sandal iskelesi vardı.Atatürk o iskeleye çıktı.

 

Oradan Sivas'a gittik.Sivas'ta Fevzi Paşa ve Atatürk'ü çok gördüm.Sivas'ta 3. kolordudaydım.

 

Sivas'ta bizi seçtiler Ankara'ya gönderdiler. Yunan da İzmir'den çıkmıştı artık. Ankara’da 5-10 gün durduk. Bizi tekrar ayırdılar. Topçuyuz ya,"Çıksın topçular" dediler. Beş kişi çıktık biz. Eskişehir’den bize 12'lik top teslim ettiler. Ben (bilgi yelpazesi.net) çavuşum, ötekiler asker.41. fırkaya verdiler bizi. Toros Dağlarına gittik Fransızlarla harp yapmaya Fransız cephesinde 7 ay bulunduk. O kış harple geçti dağlarda. Sabah beyaz bayraklı bir Fransız tayyaresi gezdi üzerimizde.

 

Fransızlarla barış oldu. Pozantı'ya indik. Pozantı'd an trene bindik, Afyon’a geldik. Balmahmut İstasyonunda indik. Gece yürüyoruz. Mart ayı, yerde de kar var. Dumlupınar’ın yanına Söğütlü Köyüne gelip çadır kurduk. Arka çantalarımızı bu çadıra bıraktık. Savaş devam ediyor Yunanlılarla. Dumlupınar’da düşman fazla geldi. İkindi sırası geri çekildik. Sinanpaşa Köyü dedikleri yerde bir ova. Yunan’ın tayyareleri filan var. Ateş yağdırıyor. Orada da duramadık. Çekildik. Köprülü Köyü'ne geldik. Mevzilere girdik. Burada ki mevzilerde 24 saat savaş devam etti. Hep ateş, hep ateş. Asker de aç. Yüzbaşı bana dedi:

 

-Git şu arkadaki köyde yiyecek hazırlamışlar. Bu işi senden başkası yapamaz. En eski sensin bunların içinde, git şu yemekleri getir.

 

Gittim. Bir kağnı arabasına yükledik üç kazan patates,6 çuval ekmek. Tam bizim topların mevzilerinin yanına yaklaşmıştım bir mermi düştü yakınıma mermi bir taşa çarptı, bir parçası geldi arabaya vurdu, tekerlekler kırıldı, kaldı araba. Asker çıkıverdi mevziden. Yakınlaşmıştık iyice de. Öküzüyle, arabasıyla tuttular kazanları, ekmekleri mevziiye indiriverdiler.

 

“ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLER GÜNÜ İLE İLGİLİ TÜM BELGELER
"
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

“BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR İLE İLGİLİ TÜM BELGELER" SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

"
EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER
” SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: