eğitim öğretim ile ilgili belgeler > Hikayelerden Seçmeler, Öyküler, Kısa Hikayeler

 

Ebabil Kuşu Nedir, Ebabil Kuşu Hikâyesi

Ebabil kuşu, insanların genellikle yerde göremediği gizemli kuş türlerinden biridir. Bu kuşlar, hızlarıyla ünlüdür ve gözden kaçmaya çalışırlar. İnce ve çevik vücut yapıları sayesinde sürekli olarak havada süzülen bu kuşları yerde görmek neredeyse imkânsızdır.

Genellikle kırlangıçlarla karıştırılan ebabil kuşları, daha uzun ve kavisli kanatlara sahiptir. Farklı bir özellikleri ise uçarken uyuyor olmalarıdır. Gece gündüz sürekli olarak havada bulunurlar. Ancak üreme döneminde yeryüzüne inerler ve genellikle yüksek kayalıklara veya yüksek bina çatılarına yuva yaparak dinlenirler. Ebabil kuşları, sürüler halinde hareket ederler ve tiz çığlıklarıyla tanınırlar. Bu kuşlar, doğanın hızlı ve zarif yaratıklarıdır. Onları yerde görmek için sabırsızlıkla beklemek yerine, gökyüzüne bakmayı tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

Ebabil Kuşunun Özellikleri

·         Ebabil kuşları, boyutları 13-14 cm ile 16-17 cm arasında değişen zarif yaratıklardır.

·         Zoolojide, geceleri aktif olan kuşlar ve memeliler "noktürnal" olarak adlandırılır ve bu gruba Ebabil kuşları da dahildir çünkü onlar gündüzleri dinlenirken geceleri avlanmaya başlarlar.

·         Ebabil kuşları önceleri sadece Suudi Arabistan, Ürdün ve Katar gibi bölgelerde bulunurken 1990'lı yıllardan itibaren ülkemizde de gözlemlenmeye başlanmıştır. Bu artışın temel nedeni, küresel ısınma ve buna bağlı iklim değişikliklerinin etkisiyle dünya genelinde dağılışlarının değişmesidir.

·         Kanat yapıları bumerangı andıran Ebabil kuşları, saatlerce havada süzülüp dinlenmeden ilerleyebilme yetenekleriyle dikkat çekerler.

·         Bu kuşların görme yetileri olağanüstüdür. Gece karanlığında dahi metrelerce uzaklıktaki avlarını rahatlıkla gözleyebilirler.

·         Ebabil kuşları, uçarken bile uyuyabilen ender kuş türlerinden biridir; bu özellikleri onları doğanın gerçek bir harikası hâline getirir.

Ebabil kuşunun Kuran'da Fil suresinde bahsedilen olağanüstü hikâyesi, Yemen Valisi Ebrehe'nin Kâbe'yi yıkmak için girişimde bulunduğu döneme dayanmaktadır. Ebrehe, Habeşistan Krallığı'na ait olan Yemen'in valisi olarak görev yapmaktaydı. Miladi 570 yıllarında, Arapları etkilemek ve Kâbe'ye ziyaretlerini, San'a şehrindeki muhteşem Kulleys Kilisesi ile çekebilmek amacıyla bu devasa kiliseyi inşa ettirdi. Ancak bu kilise inşası, çeşitli insanlar arasında tepkilere yol açtı. Hatta bir rivayete göre bir kişi, kiliseye girip onu kirletti, bu da Ebrehe'nin öfkesini daha da körükledi. Ebrehe, derin bir Hristiyan inancına sahip olduğundan ibadethanesine yapılan saygısızlığa oldukça öfkelendi ve ordusunu topladı. Amacı Kâbe'yi yıkmaktı.

Ebrehe'nin son derece güçlü bir ordusu vardı ve Mekke halkı, bu ordunun karşısında direnmelerinin neredeyse imkânsız olduğunu anladı. Bu nedenle bir anlaşma yaparak dağlara çekilip beklemeye başladılar. Ordunun Mekke'ye yaklaşmasıyla birlikte ebabil kuşları devreye girdi. Bu küçük kuşlar, ağızlarında taşlarla bölgeye akın edip bu taşları Ebrehe ve ordusunun üzerine bıraktılar. Taşlar, birçok askerin ölümüne neden oldu. Sonunda Ebrehe, dönüş yolunda öldü. Bu olay, Kâbe'nin yıkılmasını engelledi. Bu olağanüstü hikâye, Ebrehe'nin hırslarının ve Kâbe'ye yapılan saldırının Tanrı tarafından engellendiğine dair bir örnek olarak Kuran'da yer almaktadır.

 

 

“HİKAYELERDEN SEÇMELER, ÖYKÜLER, KISA HİKAYELER ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: