eğitim öğretim ile ilgili belgeler > Hikayelerden Seçmeler, Öyküler, Kısa Hikayeler

 

Eğri Orhan Hikâyesi Nedir?

Adana'da, çeşitli suçlamalarla aranan ve “Eğri Orhan” lakabıyla tanınan 34 yaşındaki Orhan Yaşar'ın yakalandığı bildirilmiştir. Polis; Orhan Yaşar'ı 2 yıl boyunca takip ederek çete kurma, adam öldürme ve adam öldürmeye azmettirme gibi toplam 19 suçtan arıyordu. Orhan Yaşar'ın, tanınmamak için saç ve sakalını uzatıp pahalı gözlükler takarak kendisine "entel" bir imaj oluşturmaya çalıştığı belirtilmişti.

Adana Emniyet Müdürlüğü Cinayet Bürosu ekipleri, Orhan Yaşar'ı bulmak için kararlılıkla çalıştı. Mahfesığmaz Mahallesi'nde saklandığı bilgisi üzerine operasyon düzenleyen polis, baskın yapılacak sokakta dolaşan Orhan Yaşar'ı fark etti. Orhan Yaşar, polis ekiplerini görünce kaçmaya çalıştı ancak kısa süren bir kovalamacanın ardından yakalandı. Üzerinde kapri pantolon bulunan Orhan Yaşar, gözaltına alındı. Orhan Yaşar, daha önce genelev patroniçesi Hatice Karakız'ın öldürülmesi olayıyla adını duyurmuştu. Şüpheli Yaşar, sağlık raporu alındıktan sonra sorgulanmak üzere polis merkezine götürüldü.

Eğri Orhan Yaşar Kimdir?

Adana'da, para anlaşmazlığı nedeniyle 31 yaşındaki oto yıkamacı Okan Özdede'nin ölümüne ve babası 63 yaşındaki Mustafa Özdede'nin yaralanmasına yol açtığı iddia edilen Şahin Aygen ile Orhan Yaşar, her birine 13 yıl 4 ay hapis cezası verilirken Eyüp Donma ise 22 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Firari sanık olarak kabul edilen Serkan Üzen'in dosyası ayrıldı, bir diğer sanık ise beraat etti. Sanık Orhan Yaşar, savunmasında: "Suçum, potansiyel suçlu olmak" dedi.

Olay, 21 Ocak 2011'de Adana'nın Çukurova İlçesi'nde, Kenan Evren Bulvarı üzerinde meydana geldi. Oto yıkama işi yapan Okan Özdede, silahla vurularak hayatını kaybetti ve babası Mustafa Özdede yaralandı. Olayın ardından 31 yaşındaki Şahin Aygen, polise teslim olarak suçu üstlendi. Aygen, nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı. Ancak güvenlik kamerası kayıtları, Aygen'in olay sırasında iş yerinin dışında bir araçta beklediğini ve cinayeti, eski Dev-Yol sanığı 36 yaşındaki Serkan Üzen'in, 61 yaşındaki Eyüp Donma ile çeşitli suçlardan hüküm giymiş 36 yaşındaki Orhan Yaşar'ın azmettirmesiyle işlediğini gösterdi.

Eyüp Donma, 7 Şubat 2011'de Mersin'de genelev işletmecisi Hatice Karakız'ın öldürülmesi olayıyla adını duyururken Orhan Yaşar ise 18 Ağustos 2011'de saç ve sakal uzatarak cinayetin işlendiği mahallede yakalandı ve tutuklandı. Sanıklar, Okan Özdede'nin ölümü için ömür boyu hapis ve Mustafa Özdede'nin yaralanması için ise 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandı.

Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, Şahin Aygen dışındaki sanıklar suçlamaları kabul etmediler. Sanık Orhan Yaşar, savunmasında şunları söyledi: "Eğer yakalanmasaydım, mahkemeye gelirdim. Ben suçsuzum. Suç işlemek amacıyla olay yerine gitmedim. Olay anında oradan geçiyordum. Maalesef rahmetli koşarak geldi, ayağı çiçeklere takıldı ve düştü. Düşerken Şahin kendisine ateş etti. Ben olaya şahit oldum, tek suçum potansiyel suçlu olma durumumdur." Sanık Donma da Şahin Aygen'in ateş ettiğini iddia etti ve suçlamaları kabul etmedi. Diğer sanıkların ise suçsuz olduklarını ileri sürdüler. Aygen de: "Olaylar aniden gelişti, panikle hareket ettim. Öldürme niyet ve kastım yoktu, kendimi korumak için ateş ettim." dedi.

Olayla ilgili olarak yaralı kurtulan Mustafa Özdede, mahkemeye Eyüp Donma aracılığıyla su işiyle uğraşan kişilere 30 bin lira borç para verdiğini ve bu parayı ödememelerine rağmen aynı kişilere Donma'nın ısrarıyla 36 bin lira daha borç verdiğini anlattı. Mustafa Özdede, galeride buluştuklarında Eyüp Donma ile para meselesi nedeniyle tartıştıklarını şöyle ifade etti: "Daha sonra oğluma ait iş yerine gittim. Bir süre sonra Eyüp Donma ile birlikte 4 kişi iş yerimize geldi. Geldikleri zaman Eyüp, oğlumu ve beni yanındakilere işaret etmek suretiyle gösterdi. Eyüp'ün yanındaki kişilerden biri Kürtçe 'lake' dediği anda ateş edildi. Önce oğluma ateş edildi, oğlumu korumak isterken bana da ateş ettiler."

Mahkeme heyeti, Şahin Aygen ve Orhan Yaşar'ı cinayetten 8 yıl 4 ay, yaralamadan ise 5'er yıl hapis cezasına mahkûm etti. Eyüp Donma ise cinayetten 15 yıl, yaralamadan da 7 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Firari sanık Serkan Üzen'in dosyası ayrılırken tutuksuz sanık Burak Erman ise beraat etti. Kararın açıklanmasının ardından Orhan Yaşar: "Aracı pozisyonundaydım, arada kaldım." dedi. Eyüp Donma ise: "Hangi gerekçeyle bu cezaları verdiniz?" diye tepki gösterdi.

 

 

“HİKAYELERDEN SEÇMELER, ÖYKÜLER, KISA HİKAYELER ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: