eğitim öğretim ile ilgili belgeler > Hikayelerden Seçmeler, Öyküler, Kısa Hikayeler

 

Gesi Bağları Hikâyesi

Türkünün ezgisi, tarihin derinliklerinden yükselir, bin bir sesin yankılandığı Anadolu topraklarında. O meşhur türkü, Gesi Bağları'nın öyküsünü anlatır; bir genç kızın özlem dolu yaşamını, kayıp aşkını ve Anadolu'nun sıcak topraklarında yeşeren bir hüznü dile getirir.

Bir zamanlar; Anadolu'nun sıcak kucağında, ailesiyle mutlu bir yaşam sürdüren bir genç kız vardı. Gelin olma vakti gelince Kayseri'nin o eşsiz köyü olan Gesi'ye gitti. O zamanlar uçaklar, trenler ve arabalar yoktu, bu yüzden evlendiğinde ailesini görmek neredeyse imkânsızdı. Genç kız, sevdiği yeri terk etmek zorunda kaldı ve bir daha geri dönemedi. Yüreği acıyla doldu, annesinin özlemi içini yaktı, yalnızlık ve hasret içinde eridi. Kocası ilgisizdi, gamsızdı, onunla ilgilenmiyordu. Kayınvalidesi ise hayal bile edemeyeceği kadar kötüydü. Her fırsatta genç kıza zulmediyor, kötülük ediyordu. Günlerini bu acılar içinde geçirdi genç kız. Zamanla çocukları oldu, umutsuzca onlarla avunmaya çalıştı ama annesinin özlemi hiçbir zaman dinmedi. Onu göremediği için içi yanıyordu.

Sonunda uzun yıllar sonra annesinin öldüğü haberi geldi. Gelin, bu acı haberle yıkıldı. Hüznünü içine gömdü ancak Gesi Bağları'nın gölgesinde ağlayarak teselli buldu. İşte o an, o eşsiz türküyü dile getirdi ve bu hüzün dolu türkü; dilden dile, yürekten yüreğe dolaştı. Gesi Bağları türküsü, Anadolu'nun topraklarında, bu derin hikâyenin izini sürdü. Ve o türkü, yıllarca halkın yüreğinde yaşadı, unutulmadı.

 

Gesi Bağları Hikâyesi Gerçek Mi?

Türküler, Anadolu'nun köklü kültürünün bir yansıması olarak nesilden nesile aktarılan önemli bir mirası temsil eder. Bu türkülerin pek çoğu gerçek yaşanmışlıklara dayanırken bazıları ise hayal ürünüdür. Ancak Gesi Bağları türküsü, gerçek bir hikâyenin izini sürdüren dokunaklı bir eser olarak hafızalardaki yerini korur.

Gesi Bağları türküsü, Kayseri'nin Gesi beldesinde yaşanan gerçek bir hikâyeyi anlatır. Bu hikâye, genç bir kızın evlilik sebebiyle memleketinden uzaklara gitmesiyle başlar. Ancak burada dikkat çeken ve türküye dokunan trajik bir ayrıntı vardır: Genç kız, ailesini bir daha hiç görememektedir. Sadece annesinin vefat haberini alır. Bu dokunaklı hikâye, türkü sözlerinde acı ve özlemle işlenir. Gesi Bağları türküsünün sözleri, genç kızın içinde bulunduğu zorlu durumu ve ailesinden ayrılığın verdiği derin hüznü yansıtır. Türkünün melodisi ise bu sözlerin duygusal yükünü taşır ve Anadolu'nun müzik geleneğinin bir parçası olarak unutulmaz bir şekilde tarih boyunca seslendirilir. Gesi Bağları türküsü, Türk halk müziğinin önemli bir örneğini oluştururken aynı zamanda bir gerçek hikâyenin izini sürdüren bir anıdır. Bu hikâye, Anadolu'nun kadim topraklarında yaşanmış ve türkü aracılığıyla gelecek kuşaklara aktarılmıştır. Gesi Bağları türküsü, Anadolu'nun zengin kültürel mirasının bir parçası olarak hâlâ yaşamaktadır ve bu dokunaklı hikâye, Türk müziğinin derinliklerinde daima yerini koruyacaktır.

Gesi Bağları Türküsünün Sözleri

Hikâyesi yürek burkan türkünün sözlerini, sizlerle paylaşalım.

Gesi bağlarında dolanıyorum
Yitirdim yarimi amman aranıyorum
Yitirdim yarimi amman aranıyorum

Bir çift selamına güveniyorum
Gel otur yanıma hallarımı söyleyim
Halımdan bilmiyor ben o yari neyleyim

Gesi bağlarında üç top gülüm var
Hey Allah'tan korkmaz sana da bana ölüm var
Hey Allah'tan korkmaz sana bana ölüm var

Ölüm varsa bu dünyada zulüm var
Atma garip anam beni dağlar ardına
Kimseler yanmasın anam yansın derdime

 

 

“HİKAYELERDEN SEÇMELER, ÖYKÜLER, KISA HİKAYELER ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: