eğitim öğretim ile ilgili belgeler > Hikayelerden Seçmeler, Öyküler, Kısa Hikayeler

 

Hasan Boğuldu’nun Hikâyesi

Edremit Pazarı, yüzyıllar önce olduğu gibi günümüzde de her çarşamba kurulurdu. Köylüler, ürünlerini pazara getirip satıp ihtiyaçlarını karşılar ve köylerine dönerlerdi. Zeytinli köyünün yakışıklı delikanlısı Hasan'ın babası vefat etmişti. Bu nedenle Hasan, babasının mesleği olan bahçıvanlığı sürdürüp sebze ve meyve yetiştirerek geçimini sağlamaktaydı. Ürünlerini Edremit Pazarı'nda satar ve ihtiyaçlarını alarak köyüne dönerdi.

Bir çarşamba günü pazarda dolaşan Hasan, gözlerini alamadığı güzel bir kızla karşılaştı. Kızın obalı olduğunu giysilerinden anladı. Sırtında bir heybeyle bir şeyler satmaya çalışıyordu. Hasan, kızı uzun süre izledi; gözlerini alamadı. Sonunda kız, Hasan'a seslendi ve Hasan, bu güzel kızın karşısında ne yapacağını bilemez bir hâlde buldu kendini. Kız gülümsemeye başladı ve Hasan daha da şaşırdı. Adının Emine olduğunu öğrenen Hasan, her çarşamba en iyi ürünlerini seçip Emine'ye verirken Emine de en kaliteli peynir, süt, yoğurt ve balı Hasan'a getiriyordu. Bu ikili, pazardan Zeytinli'ye kadar birlikte dönüyor ve Zeytinli'den sonra Emine, obasına ulaşmak için üç saat daha yol kat ediyordu.

Emine ve Hasan birbirlerine âşık oldular ve evlenmeye karar verdiler. Hasan'ın annesi, evine bir gelin geleceği için mutlu oldu. Ancak Emine'nin ailesi, obada kendilerine uygun bir damat bulamadığı için karşı çıktı. Emine ise kararlıydı, bu yüzden Hasan'ın bir kırk okka tuzu sırtında obaya getirmesi gerektiğini söyledi. Hasan, sevdiği kadına kavuşmak için tuz çuvalını sırtına aldı ve yola düştü.

Bahçıvanlık mesleği nedeniyle Hasan, bu tür bir yükü taşımaya alışkın değildi. Yolda yoruldu, tuz çuvalı sırtını yakmaya başladı. Ancak Emine, gelecekteki mutlu günleri hayal ederek Hasan'ı cesaretlendirmeye çalıştı. Yol boyunca Hasan, kaçmayı ve başka bir yerde yaşamayı teklif etti ancak Emine, verdiği sözü tutmaktan vazgeçmedi. Gökbüvet'e vardıklarında Hasan, gücü tükenerek yere düştü. Emine, onu yüreklendirmeye çalıştı ancak Hasan kalkamadı.

Emine, obaya ulaşmayı başardı ve kararından pişman oldu. Ancak geri dönmek istediğinde fırtına çıktı ve şiddetli yağmur yağmaya başladı. Ailesi, bu kötü hava koşullarında Emine'yi ormanda bırakmadı ve ona sabah olunca gitmesini söyledi.

Ertesi sabah Emine, hemen Gökbüvet'e koştu ancak Hasan'ı bulamadı. Zeytinli'ye, Hasan'ı gören olup olmadığını öğrenmek için annesine ve Edremit'e koştu. Ancak Hasan'ı kimse görmemişti. Emine, Hasan'ı aramak için dere boyunca dolaşıp durdu, onun sesi kulaklarında çınlayarak.

Günler sonra Emine, Gökbüvet'te Hasan'ın gömleğini buldu. Gökbüvet'teki çınara: "Sana kavuşmaya geliyorum Hasan'ım!" Diyerek kendini asar. O günden sonra bu bölgeye Hasanboğuldu adı verildi ve çınara da Emine Çınarı denildi. Bu hikâye, bir aşkın sonsuzluğuna ve sadakatine adanmış bir anı olarak köy halkı tarafından hatırlanmaktadır.

Hikâyeyi Yazan Kimdir?

Ünlü Türk öykü yazarı Sabahattin Ali (1907-1948), Edremitli bir annenin evladı olarak doğdu. Bu yerel hikâyeyi duyduktan sonra ona edebî bir soluk kazandırarak öyküyü ölümsüzleştirdi.

Sabahattin Ali'nin büyüdüğü topraklar olan Edremit, onun yazın dünyasına katkılarından birinin ilham kaynağıydı. Edremit'in güzellikleri ve yerel halkının yaşamları, yazarın eserlerine sıklıkla yansır. Ancak Sabahattin Ali'nin özellikle unutulmaz hikâyelerinden biri, annesinin anlattığı trajik bir öyküye dayanır.

Sabahattin Ali, bu hikâyeyi duyduktan sonra ona kendi edebî dokunuşunu ekledi. Yerel renkler, insan ilişkileri ve yaşamın derinlikleri, onun kaleminden geçerek okurlara etkileyici bir şekilde sunuldu.

Sabahattin Ali'nin yazdığı bu öykü, Türk edebiyatının önde gelen eserlerinden biri olarak kabul edilir ve onun ölümsüz eserlerinden biri olarak hatırlanır. Bu öykü, Edremit'in kültürel mirasının bir parçası hâline gelmiştir. Sabahattin Ali'nin kaleme aldığı Hasan Boğuldu hikâyesi, Türk edebiyatının zengin bir parçası olarak bugüne kadar gelmiş ve gelecek kuşaklara ilham kaynağı olmaya devam etmektedir.

 

 

“HİKAYELERDEN SEÇMELER, ÖYKÜLER, KISA HİKAYELER ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: