eğitim öğretim ile ilgili belgeler > Hikayelerden Seçmeler, Öyküler, Kısa Hikayeler

 

Köpekbalığı Hikâyesi

Küçük Oscar, sıradan bir balık olmak istemiyordu; o, denizin göz kamaştıran yıldızları arasında parlamak istiyordu. İşte bu yüzden, arkadaşı olan Lenny ile kurnazca bir plân yapmaya karar verdiler.

İkilinin plânı oldukça cesurdu. Denizlerin ünlü mafya babası Don Lino'nun oğlu Lenny'i öldürdüğü söylentisini yaymaktı. İlk başta bu fikir, her ikisi için de biraz ürkütücüydü ama Oscar'ın hayali için her şeye değerdi. Söylenti hızla yayıldı, denizin derinliklerinden yüzeye kadar. Her balık, her denizanası, hatta kabuklular bile Oscar'ın ne kadar korkutucu bir balık olduğunu konuşuyordu. Oscar artık bir efsaneydi, denizin en korkulan varlığı olarak kabul ediliyordu. Ancak Oscar ve Lenny için bu şöhretin bedeli ağırdı. Don Lino'nun öğrendiği haber karşısında denizlerde bir fırtına koptu. Don Lino, oğlunun öldürüldüğünü düşündüğü için öc almaya kararlıydı. Oscar, artık denizaltının en çok aranan suçlusuydu.

Oscar'a aday gösterilen bu büyüleyici filmde, seslendirme kadrosunda Will Smith, Robert De Niro, Angelina Jolie ve Renée Zellweger gibi ünlü isimler bulunuyordu. Bu film, Oscar'ın hayalini ve macerasını eşsiz bir şekilde anlatıyordu. Onun cesareti, kurnazlığı ve dostluğu, onu denizin en unutulmaz balığı hâline getirmişti.

Küçük Oscar'ın hikâyesi, bir balığın hayal gücünün sınırlarını zorlarken aynı zamanda dostluğun ne kadar değerli olduğunu da gösteriyordu. Ve bu film, onun macerasını tüm dünyaya göstererek Oscar'ı gerçek bir deniz efsanesi hâline getirmişti.

 

Filmin Konusu

Oscar, büyük hayalleri olan ve bu hayalleri gerçekleştirmek için sıcak sularda yüzmekten çekinmeyen, sözüne doyamayan küçük bir balıktır. Lenny ise beyaz rengiyle öne çıkan, devasa bir köpekbalığıdır. Fakat Lenny'nin kimsenin bilmediği bir sırrı vardır: O, et yememektedir.

Oscar'ın dilinden düşürmediği büyük bir yalan, onu beklenmedik bir kahramana dönüştürür. Aynı zamanda Lenny'nin sırrının açığa çıkması, onu köpekbalığı dünyasının dışına itmiştir. İşte tam bu sırada Oscar ile Lenny arasında beklenmedik bir dostluk filizlenir. Oscar, boyundan büyük hayalleri olan küçük bir balıktır. Mercan kayalıklarındaki büyük bir mafya hesaplaşmasının ortasında bulunur ve bu olay, okyanus dünyasını alt üst eder. Oscar, hiç beklemediği bir anda cesur bir köpekbalığı avcısı ve bir kahraman hâline gelir. Başlangıçta bu yeni ününün tadını çıkarmaya çalışsa da mafya dünyasının içinde bir kahraman olmanın aslında hiç de eğlenceli olmadığını fark edecektir.

"Shark Tale - Köpekbalığı Hikâyesi" DreamWorks Pictures tarafından sunulan bir başyapıttır. Film, Vicky Jenson, Bibo Bergeron ve Rob Letterman tarafından yönetilmiştir. Yapımcılığını Bill Damaschke, Janet Healy ve Allison Lyon Segan üstlenmiştir. Senaryosunu Michael J. Wilson ve Rob Letterman yazmıştır. Filmde birçok ünlü isim, seslendirme yapmıştır. Örneğin:

·         Hayalperest küçük balık Oscar'ı, Oscar adayı Will Smith canlandırmıştır.

·         Mafya lideri büyük beyaz köpekbalığı Don Lino'yu, iki Oscar ödüllü Robert De Niro seslendirmiştir.

·         Oscar'a gizlice ilgi duyan güzel melek balığı Angie, Oscar ödüllü Renee Zellweger tarafından canlandırılmıştır.

·         İstediği her şeyi elde etmek için kadınsı cazibesini kullanan baştan çıkarıcı balık Lola, Oscar ödüllü Angelina Jolie tarafından seslendirilmiştir.

·         Don Lino'nun vejetaryen oğlu Lenny'yi, Jack Black canlandırmıştır.

·         Birkaç küçük menfaat için hiçbir fırsatı kaçırmayan kirpibalığı Sykes, Oscar adayı yönetmen Martin Scorsese tarafından seslendirilmiştir.

·         Eğlenceyi seven denizanaları ,Bernie ve Ernie, Doug E. Doug ve Ziggy Marley tarafından seslendirilmiştir.

·         Mafya işlerinden elini eteğini çekmeyen yaşlı köpekbalığı Don Ira Feinberg, Peter Falk tarafından canlandırılmıştır.

"Shark Tale" filminin soundtrack albümünde, ünlü besteci Hans Zimmer'in özgün müziklerinin yanı sıra Christina Aguilera, Missy Elliott, Justin Timberlake, Mary J. Blige, JoJo, D12, Ludacris, India Arie gibi ünlü şarkıcı ve grupların film için özel olarak seslendirdiği şarkılar da yer almaktadır.

 

 

“HİKAYELERDEN SEÇMELER, ÖYKÜLER, KISA HİKAYELER ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: