eğitim öğretim ile ilgili belgeler > Hikayelerden Seçmeler, Öyküler, Kısa Hikayeler

 

Merdo Hikâyesi

Eskiden yaşanan pek çok gerçek olay günümüze masallar, hikâyeler ve türküler aracılığıyla ulaşmıştır. Bu yaşanmış olaylar, büyük dersler çıkarabileceğimiz deneyimler sunar. Türküler ise hâlâ severek dinlediğimiz, dinledikçe huzur bulduğumuz özel araçlardan biridir. Bu türküler arasında yer alan "Merdo" türküsü de oldukça dokunaklı bir hikâyeye sahiptir.

Merdo türküsü, geçmişte yaşanan bir aşk hikâyesini anlatır. Bir zamanlar bir köyde, Merdo adında yalnız ve fakir bir genç yaşardı. Köyün çeşmesinde tesadüfen karşılaştığı bir genç kıza gönlünü kaptırdı ve bu hissi karşılıklıydı. Ancak bu aşkı gizli tutmak zorundaydılar çünkü sosyal sınıf farklılıkları ve diğer köy sakinleri arasındaki muhafazakâr görüşler, ilişkilerini engelleyebilirdi.

Bir gün, başka bir köyden gelen yaşlı zengin bir adamın eşi vefat etti. Yaşlı adam, ev işlerine yardımcı olacak birine ihtiyaç duyduğunu fark etti. Bu ihtiyacı karşılamak için evlenmeye karar verdi. Genç kızın babası, yaşlı adamın zenginliğini ve durumunu görerek kızını bu teklifi kabul etmeye ikna etti.

Kız, sevdiği genç adamla olan aşkını gizlemek zorunda kaldı. Hem genç adam hem de kız, bu acı gerçeği kabullenmek zorunda kaldılar. Kız, yaşlı adamla evlendi ve onunla yeni bir hayata başladı. Merdo, duyduğu haberle derin bir üzüntüye kapıldı ve perişan bir hâldeydi. Kızın evlendiği köye her gün gitmeye başladı, umutsuzca bir kez olsun kızını görmek istiyordu. Ancak her seferinde kızını bir türlü göremiyor, hayal kırıklığına uğruyordu.

Bir gün yine köprüye gelmişti ancak bu sefer farklı bir manzara ile karşılaştı. Karşısında sevdiği kızı bir meczup olarak gördü. Merdo, sevdiği kızın bu h3aline dayanamayıp yaşlı adamla konuşmaya karar verdi. Ona olanları anlattı, duyduğu üzüntüyü ve kızı görmek isteğini dile getirdi. Yaşlı adam, Merdo'nun bu duygusal anlatısını dikkatle dinledi ve derin bir düşünceye daldı.

Yaşlı bir adam, genç kadına dönerek: "Eğer sevdiğin biri olduğumu bilseydim seninle evlenmezdim." dedi. Kadının hüznüne karşı duyarlılık göstererek ekledi: "Git, sevdiğinle görüş. Konuşun ve üzülmeyin. Ben ölünce de evlenirsiniz. Ama dikkat et, köylülerin gözüne görünmemeye çalışın. Beni kimseye karşı mahcup etme, kimsenin diline düşürme." diye tembihledi. Bu ince davranış, her iki tarafı da mutlu etmeye yetmişti. Gizli bir şekilde buluşmalar gerçekleşiyordu ve bu aşk yeniden alevleniyordu. Ancak beklenmedik olaylar kapıda bekliyordu.

Merdo Hikâyesinin Hüzünlü Sonu

Genç kız ve Merdo, gizlice buluşup sohbet etmeye başladılar. Ancak kötü niyetli bazı köylüler, kızın bir erkekle sık sık buluştuğunu duyduklarında bu haberi yaymaya karar verdiler. Köylüler, yaşlı adamı bu duruma inandırmak için çeşitli söylemlerle yaklaşıp: "Senin karın kötü bir kadın oldu, başka bir adamla görüşüyor." gibi ifadelerle yaşlı adamı öfkelendirdiler ve sonunda Merdo'yu öldürmesi gerektiğine ikna ettiler. Bu olayların ardından yaşlı adam, Merdo'yu öldürmek için bir pusuya düşürmek için plân yapmaya başladı. Olan bitenleri gözlemleyen bir meczup ise köprüye gitti.

Merdo, genç kızla buluşmak üzere köprüye doğru ilerlerken meczup onu durdurmaya çalıştı. Ancak Merdo, meczubun uyarılarını dikkate almadan yoluna devam etti. Meczup, onu durdurmak için büyük çaba sarf etti ancak Merdo, köprüye çıktığında yaşlı adam ve adamları tarafından pusuya düşürüldü ve vuruldu. Anlatılanlara göre meczup, yaşanan bu trajik olayları anlatarak bir türkünün doğmasına vesile oldu. Bu acıklı aşk hikâyesi, Âşık Mahzuni Şerif tarafından seslendirilerek ölümsüzleştirilmiştir.

Sana bir gün olsun,
Gülmedi hayat.
Kaderi berbat Merdo Merdo,
Burası gurbet.

Gelme demedim mi Merdo,
Dönme demedim mi,
Vururlar seni Merdo Merdo,
Söylemedim mi?

Köprünün başına Merdo,
Pusu kurarlar.
Seni ararlar Merdo Merdo.
İzin sorarlar seni kırarlar.

Gelme demedim mi Merdo,
Dönme demedim mi,
Vururlar seni Merdo Merdo,
Söylemedim mi?

Mahzuni yanıyor sana Merdo,
Bitti baharım.
Bahar ayları Merdo Merdo,
Soldu bağlarım yeşil bağlarım.

Gelme demedim mi Merdo,
Dönme demedim mi,
Vururlar seni Merdo Merdo,
Söylemedim mi?

                                               Âşık Mahzuni Şerif

 

 

“HİKAYELERDEN SEÇMELER, ÖYKÜLER, KISA HİKAYELER ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: