eğitim öğretim ile ilgili belgeler > Hikayelerden Seçmeler, Öyküler, Kısa Hikayeler

 

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa Hikâyesi

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, gizemini koruyan bir figür olarak değil; 1800'lerin sonlarında Kıbrıs'ın Göçeri köyünde yaşamış bir kişi olarak bilinir. Bu bilgi, onun gerçek bir tarihsel figür olduğunu doğrular.

1971 yılında ünlü Türk müzisyeni Barış Manço, Kıbrıs'a konser vermek üzere geldiğinde Göçeri köyündeki yerel halktan Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'nın hikâyesini öğrendi. Bu hikâye, Manço'yu etkiledi ve onun ünlü şarkısı olan "Sarı Çizmeli Mehmet Ağa"nın doğmasına ilham verdi. Şarkı, Türkiye ve Kıbrıs'ta geniş bir dinleyici kitlesine ulaşarak büyük bir popülerlik kazandı.

Barış Manço, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa hikâyesini ve şarkısını unutulmaz kılmak için büyük bir çaba gösterdi. 1982 yılında, Mehmet Ağa'nın anısını yaşatmak amacıyla onun için bir mezar yaptırdı. Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'nın mezarı, Lefkoşa'ya yakın olan Göçeri köyünde bulunmaktadır ve bu mezar, onun hikâyesinin gerçekliğini vurgulamaktadır.

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'nın hikâyesi ve şarkısı, Kıbrıs'ın kültürel mirasının önemli bir parçası hâline gelmiştir. Bu gerçek tarihsel figür ve onun ölümsüzleştirildiği şarkı, Kıbrıs'ın tarihine ve müzik mirasına katkıda bulunmuş önemli bir kişiliği temsil etmektedir.

Gönlü Zengin Sarı Çizmeli Mehmet Ağa Kimdir?

Kesin doğum ve ölüm tarihleri belirsiz olsa da 1810 civarında doğduğuna inanılan ve 1920'lerde vefat ettiği tahmin edilen, Türkmen kökenli devasa bir şahsiyetten bahsediyoruz. Beyaz tenli, davudi bir sesi olan bu kişi, çevresinde korku salan bir ün kazanmıştır.

Bu öykü, Anadolu'dan Kıbrıs'a gelmiş olan beş kardeşin bir üyesine odaklanıyor. Hepsi Karaman kökenli olan bu kardeşler, dönemin ünlü ve zengin bir ağası olan Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'nın soyundan gelmektedirler. Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, 3 bin dönüm toprağa sahiptir ve sadece mülkiyetiyle değil, aynı zamanda yaptığı hayır işleriyle de tanınır.

Mehmet Ağa, çevresindeki kavgaları sona erdirir; bekârları evlendirir, ihtiyaç sahiplerinin evlerini düzenler ve hatta kendi topraklarından en az bir dönüm bağışlar. Fakir ve fukara insanlar için kahvehane, meyhane veya lokantalara gittiklerinde hesap ödemeleri gerekmezdi çünkü tüm hesaplar Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'ya yazdırılırdı.

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, pehlivan olarak da anılırmış. Ona asıl namını kazandıran, vergi aylarında tahsildarların normal vergiden fazla istemeleri sonucu çıkan sürtüşmeler olmuştur. Köylü, fazla ödeme isteyen tahsildarlara: “Gerisini Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’dan alırsınız.” der ve topu Mehmet Ağa’ya atarlarmış. Mehmet Ağa çoğu zaman birçok köyün vergisini ödermiş.

Mehmet Ağa, malını mülkünü başkalarının hesaplarını ödeyerek harcamayı seven bir kişi olarak bilinirdi. Bu yüzden, kendisi yokluk içinde olmasa bile parasız ve pulsuz bir şekilde öldüğü söylenir. 60 yaşında öldüğü sanılmaktadır. Onun hikâyesi; cömertliği, yardımseverliği ve çevresindeki insanlara sağladığı destekle hatırlanır. Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, bir zamanlar Anadolu ve Kıbrıs'ın en büyük gönül sahiplerinden biriydi ve hikâyesi günümüze kadar yaşatılmıştır.

 

“HİKAYELERDEN SEÇMELER, ÖYKÜLER, KISA HİKAYELER ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: