eğitim öğretim ile ilgili belgeler > Hikayelerden Seçmeler, Öyküler, Kısa Hikayeler

 

Sarı Öküz Hikâyesi

Masallar, derin öğretiler içeren kısa hikâyelerdir. Genellikle geçmişte yaşanan olayları anlatırlar ancak bu hikâyeler genellikle günümüzdeki durumları ve sorunları ele alır. Bu şekilde, masallar bize yaşadığımız dünyayı anlama ve değerli dersler çıkarma fırsatı sunarlar.

"Sarı Öküz Masalı" da bu tür bir masaldır:

Bir zamanlar geniş bir otlakta bir öküz sürüsü yaşarmış. Ancak bu öküzler, etraflarındaki aslanların sürekli saldırısına uğrarmış. Aslanlar, öküz sürüsüne sürekli olarak saldırmış ve öküzleri rahat bırakmamışlar. Öküzler, her seferinde bir araya gelerek aslanlara karşı koymuşlar, birkaç yara almış olsalar da saldırıları püskürtmüşler. Zamanla aslanlar, öküzlerin direnişi yüzünden zayıflamışlar. Bir gün aslanlardan biri: "Sanırım bu otlağı terk etmemiz gerekiyor." demiş. Diğerleri de bu fikri kabul etmişler. Nereye gideceklerini düşünürlerken sürünün en zeki ve kurnaz aslanı olan Topal Aslan söz almış.

"Hayır! Hiçbir yere gitmeyeceğiz. Siz bana bırakın, bu işi ben halledeceğim." demiş. Topal Aslan, yanına birkaç aslan daha alarak öküzlerin yanına gitmiş ve beyaz bir bayrak sallamış.

Topal Aslan konuşmaya başlamış:

"Bilin ki biz aslanlar barışçıl bir milletiz. Öküzlerle herhangi bir sorunumuz yok. Size saldırdık çünkü Sarı Öküz diye adlandırdığınız öküz, diğerlerinden farklı bir renge sahip. Onun rengi, gözlerimizi etkiliyor ve sizi görmezden geliyoruz. Onu gördüğümüzde barışı unutuyoruz ve size saldırıyoruz. Siz de zarar görüyorsunuz. O yüzden bize Sarı Öküz'ü verin; siz kurtulun, barış içinde yaşayalım."

Öküzler aslanı dinlemişler. Boz Öküz, diğer öküzlerle birlikte aslanların teklifini düşünmüş. Sadece yaşlı Benekli Öküz karşı çıkmış ancak kimse onu dinlememiş. Sarı Öküz, diğer öküzlerin kurtuluşu ve rahatı için aslanlara kurban edilmiş. Artık aslanlar öküz sürüsüne saldırmıyorlarmış. Ancak aslanlar daha sonra yeniden acıkmışlar. Topal Aslan, birkaç aslan daha alarak öküzlerin yanına gitmiş.

"Gördünüz mü? Biz aslanlar barışçılız. Kararınız için sizi tebrik ederiz. Siz huzur içindesiniz, biz de. Ancak başka bir sorunumuz var."

Boz Öküz sormuş: "Ne?"

Topal Aslan cevap vermiş: "Sizin Uzun Kuyruk adını verdiğiniz öküz. Kuyruğu o kadar uzun ki nereye baksak görünüyor. Gözlerimiz ona takılıyor ve kendimizi zor kontrol ediyoruz. Onun yüzünden size saldırmaktan korkuyoruz. Lütfen bize Uzun Kuyruk'u verin, barış içinde yaşayalım."

Boz Öküz, diğer öküzlerle istişare etmiş. Benekli Öküz yine karşı çıkmış ancak kimse onu dinlememiş. Hepsi "Verelim gitsin." demişler. Uzun Kuyruk, sürüden dışlanmış ve aslanların avı olmuş.

Aslanlar her geçen gün daha da güçlenmiş, öküzler ise zayıflamış. Aslanlar daha da cesaretlenmişler, artık bir bahane bile olmadan "Verin bize şu öküzü yoksa karışmayız." demişler. Öküzlerin güçleri tükenmiş: "Hayır!" deme gücü kalmamış. Hepsi birer birer aslanların pençesinde can vermişler. Sonunda sadece Boz Öküz ve birkaç öküz kalmış.

Bir öküz sormuş: "Ne oldu bize? Bu savaşı nasıl kaybettik? Oysa ne kadar da güçlüydük."

Boz Öküz, pişmanlıkla titreyerek şöyle demiş: "Biz, bu savaşı Sarı Öküz'ü verdiğimiz gün kaybettik."

Masal, güçlünün zayıfı nasıl manipüle edebileceğini ve insanların kendi içlerindeki bölünmeyi nasıl kullanabileceğini anlatan güçlü bir metafor sunuyor. Herkesin kendi içinde bir "Sarı Öküz" olduğunu ve birlikte hareket edilmediğinde güçlünün galip gelebileceğini anlatıyor. Bu masal, insanların dayanışma ve birlikte hareket etme önemini vurguluyor ve aslında hepimizin aynı tarafı savunması gerektiğini hatırlatıyor.

 

 

“HİKAYELERDEN SEÇMELER, ÖYKÜLER, KISA HİKAYELER ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: