Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

ALTIN HANÇER ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Eflâtun Cem GÜNEY

 

Özeti:

 

Holmes Nevyorktaki evinde gazete okurken, kapı açılır ve eve yardımcısı Vatson gelir. Aralarında küçük bir sohbet geçer ve daha sonra Holmes gazetede ki” Bir gece hırsızı aranıyor.” haberini görür. İlk önce bu haberin iki aşık arasındaki parola olduğunu düşünür fakat birkaç sayfa ilerleyince ünlü bankalardan birinin soyulduğunu, sadece para ve tahvilatların çalındığını hırsızların kasaya bir gece hırsızı notunu bıraktığını, tüm banka çalışanlarının göz altına alındığını ve polislerin hırsızları yakalamaya çalıştığı haberini okur.

 

Holmes’ın yanında olan Vatson hemen gazeteyi aramaya ve ilanın kim tarafından verildiğini öğrenmeye çalışır. İlan servisi şefinden aldığı cevap bu ilanın sırf polislere alay olsun diye kendisi tarafından yazıldığını söyler. Vatson şaşırır.

 

Londra’da hırsızlıklar gün geçtikçe artar ve polis bu olayların faillerini bir türlü yakalayamaz ama olaylar arsındaki ilgiyi fark ederler:

 

Soyulan yerler hep bankalardır.

 

Çalınan şeyler ya para yada tahvilattır.

 

Hırsızlıklar daima sabaha karşı yapılıyordur.

 

Bir hafta gibi kısa sürede yedi banka soyulmuş ve milyon dolarlık servet kaybolmuş. Londra polisi bu durumla baş edemeyince Holmes’ın arkadaşı olan polis müfettişi Holmes’ı arar ve ondan yardım ister. Holmes bu olay konusunda kimsenin ona karışmaması ve her istediğinin yapılması şartıyla görevi kabul eder.

 

Holmes polis müfettişinden ilk olarak bu olayla ilgili yakalanan kişilerin listesini ister. Yedi bankanın veznedarı, bekçisi, memuru gibi tüm çalışanlarından oluşuyordu. Holmes tüm bu kişilerin serbest bırakılmasını ve bu kişilerin yanına getirilmesini söyler. Bu olay konusunda çıkacak tüm problemlerin sorunluluğunu üzerine alır.

 

Banka çalışanları yanına getirildiğinde onlardan bilgi almak için konuşur, bir banka veznedarına olayı nasıl fark ettiğini sorar, veznedar olayı anlatır. Tüm sorgulama sonunda Holmes olayların aynı kişiler tarafından yapıldığı kanısına varır. bundan sonra olayların nerde olacağını tahmin edebilmek için veznedara en çok nerede şubelerinin olduğunu sorar. Veznedardan en çok şubelerinin Yakın Şarkta özellikle Beyrut’ta olduğunu öğrenir.

 

Holmes elde ettiği bilgiler doğrulusunda Beyrut’a gitmeye karar verir ve gerekli işlemleri başlatır. Dil bilmediği için tercüman bulması gerekir bu konuda ona yardım etmeyi çok isteyen veznedardan yardım ister. Veznedar Ahmet Bermeki adlı birini onlara tercüman olarak gönderir. Gerekli işlemleri yaptıktan sonra eve dönerler ve bir mektup bulurlar Holmes her zamanki tehdit mektuplarından olduğunu düşünür mektup Arapça olduğu için tercümandan okumasını ister mektupta‘Sakın Atlanta vapurunu kaçırmayın. Zira o vapura bineceğinizi duyan kadınlar ne kadar kamara varsa kiraladılar. Yer (bilgi yelpazesi. com) kalmadı. Eğer gelmezseniz hem onlar üzülür hem de ben giriştiğim bahsi kaybederim. Lihançerüzzeheb’ yazıyordur. Bu mektuba çok şaşırırlar ve mektubu yazanda Suriye’nin en ünlü rakkasesidir.

 

Holmes bir an önce vapura gitmek ister ve bir taksi çağırıp yola koyulurlar. Kısa bir süre sonra Holmes taksi şöförüne ‘Arabayı durdur ‘diye bağırır. Şöför arabayı durdurur ve aşağı iner tam o sırada yanlarından son süratle bir araba geçer neredeyse onları ezecektir. Holmes taksi şöförünü arkadan gelen polislere telsin eder ve yeni bir taksi kiralarlar. Holmes Vatson’u her zaman ilk değil ondan sonraki taksiyi tutması konusunda uyarır. Kiraladıkları yeni taksiyle limana doğru giderlerken Vatson daha güvenli olsun diye ve Holmes’a dikkat ettiğini göstermek için taksiden inip limana yürümeyi önerir. limana doğru yürürken büyük bir gürültü duyarlar ve dönüp baktıklarında valizlerini taşıyan taksinin üzerine vincin zincirinin düştüğümü görürler taksinin şöförü bu olaydan kıl payı kurtulur.

 

Holmes vincin zincirlerini kontrol ettiğinde çok sağlam olduklarını görür ona göre bu olay bir suikastı ve çevrede bu olayla ilgili birilerini bulabilir miyim diye araştırmaya başlar bu arada Vatson’da kayıptır. aradan uzun bir süre geçer Holmes gemiye biner ama hala Vatson yoktur tam gemi kalkarken Vatson koşarak gelir son anda gemiye atlar. Yüzü kanlar içindedir. Holmes ona nerede kaldığını ne olduğunu sorar. Vatson rıhtımda birinin onu yanına çağırdığını oda bu olayda tuhaf bir şey olduğunu düşündüğü için gittiğini ve adamı ellerindeki yağları görünce olayla ilgili olduğunu düşünür ve kavga ederler. Vatson adamı yakalayıp onlarla olan polislere teslim eder.

 

LİHANÇERÜZZEHEB!

 

Atlanta vapurunda otururken hep beraber geminin barına gitmeye karar verirler özelliklede tercüman bunu çok ister.

 

Hep beraber salona inerler, ortan çok hoşlarına gider. oturuyorlarken sahneye esmer ve fevkalada güzel vücutlu bir genç kadın çıkar. herkes büyülenmiş gibi onun kıvrak dansını seyrederken kadın belinden bir hançer çıkarır ve Holmes’a fırlatır. Hançer Holmes’ın kulağının dibinden geçer ve arkadaki pencereyi büyük bir şangırtıyla parçalar. Herkes alkışlamaya başlar ve kadında kendini Holmes’ın ayaklarının önüne fırlatır.

 

Holmes bunu bir gösteri değil suikast olduğunu farkındadır ve kadını saçlarından kavrayarak ona bildiği tek arapça kelime olan hatayı söyler.

 

 

Seyahatin Sonu

 

Holmes Beyrut’a geldiğinde Beyrut polisiyle görüşür ve polisler tüm istediklerini yapacaklarını söyler. Holmes polislerden bir saat içinde banka şubelerine yapılmış bir müracaat olu olmadığını ve varsa kimin adına yapıldığının tespit edilmesini ister. Polisler derhal bu isteği yerine getirir ve son müracaatın Ziya Elhançeri adında biri tarafından yapıldığını öğrenir ve bunu Holmes’e söylerler. Holmes bu adamın adı ile rakkasenin adı arasındaki benzerliği fark eder ve adamın evini öğrenmeye karar verir.

 

Holmes ve iki Beyrut polisi gece yarısı Ziya Elhançeri’nin evine giderler ve maymuncukla kapıyı açıp içeri girerler. İçeri girdiklerinde Ziya ElHançeri ve beş arkadaşının ‘İşte altın, işte bizler, hançerler. Bu altını milletimizi inleten hükümeti devirmek için kullanaçaktık fakat teşebbüssümüz uğursuz bir İngiliz’in müdahalesi yüzünden gecikti. Binaenaleyn, altın hançer parolamızdır, yarın bu parola ile gün batarken burada buluşalım. ben her şeyi hazırlayacağım…’konuşmasını duyarlar. Konuşma bittiğinde evdeki suçlular çıkmaya başlar onları gören Holmes ve diğerleri onlardan önce orayı terk ederler.

 

Ertesi gün üç polis evin etrafında dolaşıp tüm olanı biteni dilenci kılığına girmiş olan Holmes’a iletirler. Belli bir süre bekledikten sonra Holmes ve polisler eve girerler ama suçlular onlardan önce evi boşaltmiş ve arabayla kaçıyorlardır. Holmes ve polislerde ilk gördükleri arabayı durdurup onları takip etmeye başlarlar.

 

Arabaları daha iyi olduğu için onlara yetişirler, Holmes arabanın camından çıkıp suçluların aracın üç el ateş eder. Araba tam köşeyi dönerken gözden kaybolur. Araba yolun sağındaki yarda patlamiştır. Aşağı indiklerinde ceset parçalarından ve altın çuvallarından başka bir şey bulamazlar. Böylelikle Suriye’de ihtilal çıkarmak için bakmaları soyan siyaset çetesi dedektif Holmes’ın sayesinde ortadan kaldırıldı.

 

 

Konusu:

 

Suriye’de ihtilal çıkarmak için bankaları soyan siyaset çetesinin Şerlok Holmes ‘ın yardımıyla yakalanması ve ortadan kaldırılmasıdır.

 

Ana Fikri:

 

Hiçbir suçun cezasız kalmayacağı ve kötülerin her zaman hakkettikleri cezayı alacaklarıdır.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


 
EĞİTİM ÖĞRETİM KONULARI Atasözleri Hikayeleri Özellikleri Belirli Gün ve Haftalar Çocuk Şarkıları - Şarkı Sözleri Hikayelerden Seçmeler İlginç Bilgiler Eğlenceli Bilgiler İllerimiz Ve İlçelerimiz Türkiye Kitap Özetleri Roman Özetleri Konu Anlatımlı Dersler Maniler Manilerden Seçmeler Masal Masallardan Seçmeler Meslek Tanıtımları Meslekler Rehberlik Köşesi Soru Bankası, Test Soruları Şiirler Seçme Güzel Şiirler Tekerleme Tekerlemeler Tiyatro Oyunları, Skeç, Piyes Türküler Türkü Sözleri Yazar Ve Şairlerin Hayatı Yazılı Soruları Arşivi ***Devamını Göster*** KONU ANLATIMLI DERSLER Beden Eğitimi Dersi Konu Anlatımı Bilgi Ve İletişim Teknolojileri Dersi Konu Anlatımı Biyoloji Dersi Konu Anlatımı Coğrafya Dersi Konu Anlatımı Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersi Konu Anlatımı Edebiyat Dersi Konu Anlatımı Eğitim Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Felsefe Dersi Konu Anlatımı Fen Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Gelişim Ve Öğrenme Dersi Konu Anlatımı Hazreti Muhammed'in Hayatı Dersi Konu Anlatımı İngilizce Dersi Konu Anlatımı Matematik Dersi Konu Anlatımı Muhasebe Dersi Konu Anlatımı Sosyal Bilgiler Konu Anlatımı Tarih Dersi Konu Anlatımı Türkçe Dersi Konu Anlatımı Uluslar Arası İlişkiler Dersi Konu Anlatımı Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Dersi Konu Anlatımı ***Devamını Göster*** YAZILI SORULARI YAZILILAR Bilişim Teknolojileri Yazılı Soruları Biyoloji Yazılı Soruları Coğrafya Yazılı Soruları Dil Ve Anlatım Yazılı Soruları Din Kültürü Yazılı Soruları Edebiyat Yazılı Soruları Fen Bilimleri Yazılı Soruları Fizik Yazılı Soruları İngilizce Yazılı Soruları İnsan Hakları Yurttaşlık Ve Demokrasi Yazılı Soruları Kimya Yazılı Soruları İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Matematik Yazılı Soruları Sosyal Bilgiler Yazılı Soruları Tarih Yazılı Soruları TC İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Trafik Güvenliği Trafik Ve İlk Yardım Yazılı Soruları Türk Edebiyatı Yazılı Soruları Türkçe Yazılı Soruları Vatandaşlık Ve Demokrasi Eğitimi Yazılı Soruları ***Devamını Göster*** SORU BANKASI TEST SORULARI Coğrafya Test Soruları Soru Bankası Din Kültürü Test Soruları Soru BankasıEdebiyat Test Soruları Soru Bankası Fen Bilimleri Test Soruları Soru Bankası İngilizce Test Soruları Soru Bankası İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Matematik Test Soruları Soru Bankası Osmanlı Tarihi Test Soruları Soru Bankası Sosyal Bilgiler Test Soruları Soru Bankası Tarih Test Soruları Soru Bankası TC İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Türkçe Test Soruları Soru Bankası Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Test Soruları Soru Bankası ***Devamını Göster*** REHBERLİK KÖŞESİ Ders Çalışma Ödev Yapma İş Hayatı Başarısını Arttırma Kişisel Bedensel Gelişim Meslek Tanıtımları Okul Başarısını Arttırma Okuma Alışkanlığı Kazandırma Öğretmenlik Mesleği Sınavlara Hazırlanma Sinirini Engelle ***Devamını Göster*** HAYATIN İÇİNDEN BİLGİLER Cep Telefonu Mesajları İsimler Sözlüğü Pratik Bilgiler Yazıklar Olsun Zararları Sakıncaları ***Devamını Göster*** BİLGİSAYAR OYUNLARI Akıl Zeka Eğitici Oyunlar Araba Yarışı Oyunları Ateş Etme Hedef Vurma Oyunları Beceri Yetenek Oyunları Birleştirme Patlatma Oyunları Boyama Oyunları Dövüş Oyunları Futbol Oyunları Giysi Giydirme Oyunları Komik Eğlenceli Oyunlar Macera Oyunları Mario Oyunları Motosiklet Oyunları Savaş Oyunları Tasarlama Oyunları Yemek Yapma Oyunları ***Devamını Göster*** YEMEK TARİFLERİ MUTFAK Aperatifler Atıştırmalıklar Balık Yemekleri Tarifleri Tarifleri Börek Çörek Tarifleri Çorba Tarifleri Tarifleri Dolma Sarma Tarifleri Diyet Yemekleri Tarifleri Et Yemekleri Kebap Köfte Tarifleri Kek Tarifleri Komposto Tarifleri Kurabiye Tarifleri Pasta Tarifleri Pilav Tarifleri Reçel Tarifleri Salata Garnitür Tarifleri Sebze Yemeği Tarifleri Tatlı Turta Tart Tarifleri Tavuk Yemekleri Tarifleri ***Devamını Göster*** SAĞLIKLI YAŞAM REHBERİ Hastalıklar Çeşitleri Özellikleri Sağlık İçin Minik Notlar Sigaranın Zararları Sigarayı Bırakma Yolları Şifalı Bitkiler Listesi Şifalı Bitki Karışımları ***Devamını Göster***