Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

ANADOLU NOTLARI ÖZET (2) KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Adı: Anadolu Notları

Kitabın Yazarı: Reşat Nuri Güntekin

1 – Kitabın Konusu: Bir Anadolu Seyahati Esnasında Gelişen Olaylar

2 – Kitabın Özeti: Kısa kısa yazılmış pek çok nottan meydana gelen kitap, içeriğinde pek çok hadise barındırmaktadır. “Trende” ismi taşıyan notunda, trene bindiği sırada taşıdığı duyguları ifade ediyor yazar. Vagonda yolcu olmaması, trende yaşanabilecek en büyük keyiftir. Bu sebeple trenin her duruşunda gelen yolcuya, “Burada biri var. Kantine gitti. Şimdi gelir”, şeklinde seslenerek onun gitmesini bekler.Bir diğer keyif ise, kimi zaman seni uğurlamak için gelenleri tren içinde yanına oturtarak, trenin hareket ediş anına dek bekletip daha sonra gitmesine izin vermektir.

Hasta numarası yapmak, yazarın kullanmayı tercih ettiği en büyük taktiktir. Yüzüne bir tülbent bağlamış, parmağıyla gözünün etrafına bir parça sigara külü bulaştırıvermiş. Daha olmazsa “vallahi bilmem birader, bizim dayı yılancıktan öldü. Bize de mi geçti nedir ?” diye konuşuverir. Herifi koydunsa bul.

 

 

“Şoför” adlı not içinde ise, kamyoncuların yollarda karşı karşıya gelmiş oldukları enteresan olaylar ele alınmaktadır. Yolda devam etmekte olan tel hadisesi, yazarın dikkatini en çok çeken durum olarak öne çıkıyor. Trafikte her araçta tel bulunmasına karşın, yolda arabası arıza yaparak kenara çekmiş birisini gördüğünde, yardımda bulunmak isteyen kamyoncu hiç tereddütsüz telini ona verir. Biraz sonra ise kendi kamyonu arıza yaptığında ise, az öncesinde kendine ait teli vermek sureti ile yapmış olduğu yardımdan dolayı pişmanlık duyar.

Yazdığı notlardan, yazarın ne kadar seçici ve titiz bir yapıya sahip olduğu anlaşılıyor. “Yatak çarşafları” başlığını taşıyan notu içinde, oetl odalarındaki yatak çarşaflarına dikkat çekiyor yazar. Çarşaf değişimlerine asla kendi gözleri ile tanık olmamış olmasından ötürü bir görevliye müracaat ederek çarşaf ister ve yatağının çarşaflarını bizzat kendisi değiştirir. Fakat yine de tam olarak tatmin olmaz. Bu sefer de, “belki de çarşafı başka bir yataktan çıkartıp getirdi” şeklinde bir şüphe duymaya başlar.

Su, yazar için dünyadaki en kıymetli şeydir. Her an, her duruma karşı yanında su taşımaktadır. Su bulamadığı zamanlarda ise maden suyu ile su ihtiyacını giderir ve bu konudaki tedbiri elden bırakmaz.

“Yolda Hastalık” adını taşıyan notta ise, yaşadığı bir rahatsızlığı kendi kendine iyileştirme çabasını anlatıyor. Bilgi sahibi bir kişi olmasına karşın, kimseye rezil olmamak üzere oteldeki odasına kapanıp kendini terleterek hastalığını atma uğraşı içine giriyor yazar.

Tulüyat Tiyatrolarda yazarın kitabında üç kısım da bulunmaktadır ve bu nedenle tiyatronun kültürel olarak gelişimi açısından önemi büyüktür. Köylerde temsile gelen tiyatrocular ile bilhassa kadınların giyim stillerinin köylü erkekleri baştan çıkartarak köyde fitne yaratması üzerine tiyatrocular genel olarak kovulmaktaydılar. Bu nedenle, otel odasında tek başına bir halde yatmak huzur vermekte ve güvence hissi sağlamakta idi. Ne var ki, son dakikada gelmiş olan davetsiz bir misafir tarafından rahatı bozulur ve hiç tanımamakta olduğu bu kişiyle yatmanın vermiş olduğu endişe ile sıkıntı duymaktadır.

Paranın insanların gözünde taşımakta olduğu önem ve ona sahip olmak adına şantaj bile yapılabildiğini ifade ettiği notu ise “fare” başlığını taşımaktadır.

“Bir dost eleştirisine yanıt” başlıklı son notunda ise, dostu tarafından yapılan ve ilk kitapta yer edinmiş olan eleştirilere yanıt veriyor. Dostu, hatıra niteliği taşıyan bu notların roman türüne kaymış olduğunu ifade ediyor kendisine.

3 – Kitabın Ana Düşüncesi: Kısa kısa olayların birleşiminden meydana gelen bu kitap, Anadolu’nun güzellikleri ile yöre halkının yaşama alışkanlıklarını dile getirmektedir. Kitap bu yönü ile aynı zamanda, “çok gezen çok bilir” atasözünü de doğrular bir nitelik sergiliyor.

4 – Kitapta Yer Alan Hadiselere ve Bireylere İlişkin Değerlendirme: Kitapta cereyan eden hadiseler, gerçekçi ve akla yatkın bir stile sahiptir. Bu hadiselerde herhangi bir durum da savunulmamaktadır.

Hadiseleri kendi çıkarları ile paralellik taşıyan bir şekilde yazmış olan yazar, yer yer kendisini, yaşadığı hadiseleri ve de hastalıkları öne çıkararak tasvirlerde bulunmaktan kaçınmıştır. Kitabı roman tarzında yazmış olduğunu da kısa kısa tutmuş olduğu notlarında açık olarak göstermektedir.

Köylülerin, uyanık ve akıllı kişiler olduklarını (bilgi yelpazesi. com) ifade etmiş; aslında göründükleri gibi olmalarına karşın, para gibi bazı hırsların kendilerini şantaj yapma girişimine kadar götürebilmiş olduğunu belirtmiştir.

“Birlik ve beraberlik konusuna düşünceli insanlar” şeklinde ifade etmiş olduğu kamyoncular ise, kendi önceliklerini ve çıkarlarını düşünmeksizin, diğer insanların yardımına koşmayı kendilerine ödev edinmişlerdir.

Romanda yanı sıra, bazı kesimdeki kişilerin hurafelerden ve aslı olmayan bir takım inançlardan hala kurtulamamış olduklarına ve bu inançlara ısrarla bel bağlamaya devam ettiklerine şahit olmaktayız.

5 – Kitaba İlişkin Kişisel Düşünceler: İki kitaptan meydana gelen Anadolu Notları, kısa kısa notlardan ve yaşanmış hatıralardan oluşmuş olmasından ötürü bir hayli keyif verici ve aynı zamanda sürükleyici bir anlatıma sahip. Arkadaşlarım tarafından da keyifle okunabilecek bir kitap olduğu kanaatini taşıdığım “Anadolu Notları” kitabını, herkese tavsiye etmekteyim.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):


EĞİTİM ÖĞRETİM KONULARI Atasözleri Hikayeleri Özellikleri Belirli Gün ve Haftalar Çocuk Şarkıları - Şarkı Sözleri Hikayelerden Seçmeler İlginç Bilgiler Eğlenceli Bilgiler İllerimiz Ve İlçelerimiz Türkiye Kitap Özetleri Roman Özetleri Konu Anlatımlı Dersler Maniler Manilerden Seçmeler Masal Masallardan Seçmeler Meslek Tanıtımları Meslekler Rehberlik Köşesi Soru Bankası, Test Soruları Şiirler Seçme Güzel Şiirler Tekerleme Tekerlemeler Tiyatro Oyunları, Skeç, Piyes Türküler Türkü Sözleri Yazar Ve Şairlerin Hayatı Yazılı Soruları Arşivi ***Devamını Göster*** KONU ANLATIMLI DERSLER Beden Eğitimi Dersi Konu Anlatımı Bilgi Ve İletişim Teknolojileri Dersi Konu Anlatımı Biyoloji Dersi Konu Anlatımı Coğrafya Dersi Konu Anlatımı Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersi Konu Anlatımı Edebiyat Dersi Konu Anlatımı Eğitim Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Felsefe Dersi Konu Anlatımı Fen Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Gelişim Ve Öğrenme Dersi Konu Anlatımı Hazreti Muhammed'in Hayatı Dersi Konu Anlatımı İngilizce Dersi Konu Anlatımı Matematik Dersi Konu Anlatımı Muhasebe Dersi Konu Anlatımı Sosyal Bilgiler Konu Anlatımı Tarih Dersi Konu Anlatımı Türkçe Dersi Konu Anlatımı Uluslar Arası İlişkiler Dersi Konu Anlatımı Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Dersi Konu Anlatımı ***Devamını Göster*** YAZILI SORULARI YAZILILAR Bilişim Teknolojileri Yazılı Soruları Biyoloji Yazılı Soruları Coğrafya Yazılı Soruları Dil Ve Anlatım Yazılı Soruları Din Kültürü Yazılı Soruları Edebiyat Yazılı Soruları Fen Bilimleri Yazılı Soruları Fizik Yazılı Soruları İngilizce Yazılı Soruları İnsan Hakları Yurttaşlık Ve Demokrasi Yazılı Soruları Kimya Yazılı Soruları İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Matematik Yazılı Soruları Sosyal Bilgiler Yazılı Soruları Tarih Yazılı Soruları TC İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Trafik Güvenliği Trafik Ve İlk Yardım Yazılı Soruları Türk Edebiyatı Yazılı Soruları Türkçe Yazılı Soruları Vatandaşlık Ve Demokrasi Eğitimi Yazılı Soruları ***Devamını Göster*** SORU BANKASI TEST SORULARI Coğrafya Test Soruları Soru Bankası Din Kültürü Test Soruları Soru BankasıEdebiyat Test Soruları Soru Bankası Fen Bilimleri Test Soruları Soru Bankası İngilizce Test Soruları Soru Bankası İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Matematik Test Soruları Soru Bankası Osmanlı Tarihi Test Soruları Soru Bankası Sosyal Bilgiler Test Soruları Soru Bankası Tarih Test Soruları Soru Bankası TC İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Türkçe Test Soruları Soru Bankası Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Test Soruları Soru Bankası ***Devamını Göster*** REHBERLİK KÖŞESİ Ders Çalışma Ödev Yapma İş Hayatı Başarısını Arttırma Kişisel Bedensel Gelişim Meslek Tanıtımları Okul Başarısını Arttırma Okuma Alışkanlığı Kazandırma Öğretmenlik Mesleği Sınavlara Hazırlanma Sinirini Engelle ***Devamını Göster*** HAYATIN İÇİNDEN BİLGİLER Cep Telefonu Mesajları İsimler Sözlüğü Pratik Bilgiler Yazıklar Olsun Zararları Sakıncaları ***Devamını Göster*** BİLGİSAYAR OYUNLARI Akıl Zeka Eğitici Oyunlar Araba Yarışı Oyunları Ateş Etme Hedef Vurma Oyunları Beceri Yetenek Oyunları Birleştirme Patlatma Oyunları Boyama Oyunları Dövüş Oyunları Futbol Oyunları Giysi Giydirme Oyunları Komik Eğlenceli Oyunlar Macera Oyunları Mario Oyunları Motosiklet Oyunları Savaş Oyunları Tasarlama Oyunları Yemek Yapma Oyunları ***Devamını Göster*** YEMEK TARİFLERİ MUTFAK Aperatifler Atıştırmalıklar Balık Yemekleri Tarifleri Tarifleri Börek Çörek Tarifleri Çorba Tarifleri Tarifleri Dolma Sarma Tarifleri Diyet Yemekleri Tarifleri Et Yemekleri Kebap Köfte Tarifleri Kek Tarifleri Komposto Tarifleri Kurabiye Tarifleri Pasta Tarifleri Pilav Tarifleri Reçel Tarifleri Salata Garnitür Tarifleri Sebze Yemeği Tarifleri Tatlı Turta Tart Tarifleri Tavuk Yemekleri Tarifleri ***Devamını Göster*** SAĞLIKLI YAŞAM REHBERİ Hastalıklar Çeşitleri Özellikleri Sağlık İçin Minik Notlar Sigaranın Zararları Sigarayı Bırakma Yolları Şifalı Bitkiler Listesi Şifalı Bitki Karışımları ***Devamını Göster***