Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

ANAHTAR ÖZET (2) KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Adı:Anahtar

Kitabın Yazarı:Refik Halit Karay

Kitabın Konusu: Kitap, karısının çantasında tanımadığı bir anahtar bulan bir adamın, bununla ilgili olarak geliştirdiği tüm şüphelerin, aslı olmayan birer kuruntu olduğunu; bununla bağlantılı olarak sebebiyet verdiği olayların ise boş yere gerçekleşmiş olduğunu anlatmaktadır.

Kitabın Özeti: Evinin anahtarlarını kaybeden Kenan, karısına ait çantadan ona belli etmeden anahtarlarını alarak onlarla kendisine yeni bir kopya çıkarttırır. Ne var ki, yeni anahtarlarını evin kapısına soktuğunda anahtarlar kapıyı açmamaktadır. İşte, kitapta gelişen tüm olaylara sebebiyet veren durum da budur. Kenan, bununla ilgili olarak karısına soru yöneltmekten korkar, bir yandan da içinde git gide artan düzeyde bir şüphe ile hayali düşünceler üretmeye başlar. Etrafında bulunan tüm erkeklere karşı şüphe duymakta, karısı ile bir ilişkisi olabilecekleri üzerine düşünceler geliştirmekte ve karısının çantasından almış olduğu bu anahtarın başka erkeklerin evlerine ait anahtarlar olabileceğine yönelik inançlara kapılmaktadır. Kenan hastadır ve hastalıklı düşüncelere kendisini inandırmaktadır.

 

 

Sonunda bir gün, karısını izlemeye karar verir. Karısının sık sık gitmekte olduğu bir arkadaşının evinin bulunduğu apartmana, karısının eski kocası Vecdi’nin taşınmış olduğunu öğrendiği anda, Kenan tüm şüphelerinden sıyrılır bu adam ile karısının ilişki içinde olduğuklarına inanmaya başlar. Anahtarı deneyerek, bu anahtarın Vecdi’nin evini açıp açmayacağını öğrenmek için Vecdi’nin evinin bulunduğu apartmana gelir ve merdivenleri çıkarken hastalığının verdiği rahatsızlık ile yere yığılıp kalır. Akabinde, tedavi edilmek üzere kliniğe kaldırılan Kenan’ın kuzeni Rüstem, Kenan’ın karısı Perihan’a durumu açıklar. Perihan, kocasının böyle düşünceler içinde olmasından ötürü büyük üzüntü duyar. Yeni yaşam şekillerinin bu probleme yol açmış olduğunu düşünerek, daha önce yaşadıkları yerin ve hayatın çok daha yalın ve güzel olduğu kanaatine varır. Kenan iyileştiğinde, karısına anahtarların nereye ait olduğunu sorar ve Perihan O’nu Osmonti’ye, daha önceden yaşadıkları o sessiz ve sakin yerdeki evlerine götürür. Gittiği yerlerden ayrılırken, Perihan hatıra adına bir şeyleri yanında götürme alışkanlığına sahiptir; dolayısı ile de bu evden ayrıldıkları vakit oraya ait bu anahtarları da kimseye söylemeksizin saklamıştır. Kenan, durum karşısında şaşkınlığını gizleyemez ve büyük bir utanç duymaya başlar. Çift, bu olayın hemen ardından bu sakin eve yeniden taşınırlar ve eski yaşam şekillerine geri dönerler. Sosyetik partilerden uzakta, yeniden mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmeye başlarlar ve Perihan hamiledir.

Kitabın Ana Düşüncesi: Kişi, sevgi duyduğu ve yanı sıra yaşamını birleştirmiş olduğu insandan şüphe duymadan önce işin aslını iyice (bilgi yelpazesi. com) sorup soruşturmalı; yaşadığı endişeler, korkular ve sıkıntılar hakkında eşine geri bildirimde bulunmalıdır. Konuşarak ve iletişim kurarak sorunlar çözümlenebilir.

Kitaptaki Hadiselere ve Kişilere İlişkin Değerlendirme: Kenan, aşırı gurur sahibidir. Bu ise O’nu, iletişim kurma konusunda zayıf, hayali kurgulara kendini kaptırma eğilimi güçlü bir kişi yapmıştır. Perihan, kibar, hoşgörüye sahip ve yanı sıra çekici bir kadındır. Vecdi ise Perihan’ın eski kocasıdır.

Kitap hakkında Kişisel Düşünceler: Kenan’ın gurur adı altında beslediği hisler, hiç istenmeyecek olayların gelişimine O’nun ön ayak olmasına yol açmıştır. Konuşarak gerçeği öğrenme ve endişelerini giderme yolunu hiç düşünmemiş olan Kenan’ın aksine, karısı Perihan oldukça anlayışlı ve sakin bir şekilde Kenan’ın bu konudaki endişelerine yanıt vermiş, çok etkili bir yaklaşımda bulunarak O’nu anahtarın ait olduğu yere götürermüş; bu duruma ilişkin cevaplara ve duygulara Kenan’ın kendi kendine ulaşmasını sağlamıştır. Ona olan desteği, sevgisi ve anlayışı sayesinde tüm bu olumuz olayların beraberliklerine olan etkisini en aza indirebilmiştir.


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):