Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

AŞIKLAR YOLUNUN YOLCULARI ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Halit Fahri Ozansoy

 

Tuğrul, eğitim için gittiği İtalya’dan yeni dönmüştür. Ailesinin çok gürültücü olmasından şikayetçidir. Aile; anne, babası Sadullah, kız kardeşi Necla, abisi Daver, eniştesi Fuat, ablası Münevver, halası Şadan ve ablasının çocukları Ülkü,Erdinç’ten oluşmaktadır.

 

Tuğrul kuşlara,kargalara, böceklere, kısacası doğa hayrandır s(9). Ailesi ile birlikte Büyükada’da aşıklar Yolu’na yakın bir köşkte yaşar. Tuğrul yalnız olarak çamlıkta seven birisidir. Bir gün yine çamlıkta dolaşırken yolda fenalaşan Namık Beye yardım eder. Onu, Muammer denilen bir gençle evine kadar götürür.

 

Tuğrul böylece Namık Bey’in hanımı Naciye,kızı Süheyla ile tanışır. Süheyla’nın babasının durumuna ağlayarak koşması Tuğrul’u çok etkiler. Tuğrul o ana kadar kadınlara karşı ilgisizdir, ancak bundan sonra garip haller oluşur. Halası Şadan ise o aile önceden tanışmıştı. Kız kardeşi Necla ise Süheyla ile arkadaşlık kurmuştur. Tuğrul, Süheyla’yı ikinci kez Necla ile görür. O zaman ise çok hareketlidir. Bu tezat durum karşısında şaşkına döner.

 

Gülşen, Tuğrul’un dadısıdır. Hafız Süleyman ise Gülşen’in oğludur. Onlarda bu köşkte yaşarlar.

 

Tuğrul’un ailesi yeni komşuları olan Namık Bey’in ailesini evlerine davet eder. Tuğrul bu davet esnasında eniştesi Fuat ile Naciye Hanım arasındaki manalı bir yakınlığı fark eder. Süheyla’nın da katıldığı bu davette Tuğrul Süheyla’ya aşık olduğunu hisseder.

Ertesi günün sabahında Ayaspaşa’daki arkadaşı Suphi’yi ziyarete gider. Orada Suphi’nin medresi olan heykeltraş olan Nevin ile tanışır. Nevin kocasından boşanmış, çocuğunu da kocasına bırakmıştır. Suphi ile dost hayatı yaşamaktadır. Suphi ile Nevin Büyükada’da bir köşk tutmak isterler. Tuğrul’a komşularını sorarlar. Tuğrul Namık Beyi söyleyince Suphi, Naciye Hanım’ın nasıl adi bir kadın olduğunu, sosyetenin bütün genç erkeklerinin onun birer eski aşığı olduğunu söyler. Postahanede rastladığı annesi, Necla, Süheyla ve Naciye Hanım ile biraz sohbet edince Naciye Hanım’ın ne kadar basit biri olduğunu anlar.

 

Tuğrul eve dönerken Süheyla’nın elini tutar. Ama Naciye gibi bir kadının kızına aşık olmayı da kendine yakıştıramaz. Tuğrul, Naciye Hanım’dan ailesini uzak tutmayı, eniştesi ile Naciye Hanım arasındaki münasebeti kesmeyi,Namık Bey’i korumayı ve deSüheyla ile evlenmeyi düşünür. Bunu nasıl yapacağı sorusu kafasını çok yorar. Bu soruların cevabını bir türlü bulamaz.

 

Tuğrul o günün akşamında Süheyla’nın köşkünün etrafında sabaha kadar dolaşır ancak onu bir türlü göremez. Sabah plajda Süheyla’ya rastlar ve akşam çamlıkta buluşmak için söz alır. Akşam olunca çamlıkta buluşurlar. Süheyla babasının sakat olmasının nedeninin araba kazası olmadığını annesinin ketesi babasının başına fırlatmasıyla olduğunu anlatır. Bunun üzerine Süheyla ilk günler gibi aşıklar yolunda gider.

 

O akşam Fuat herkesi bir araba turu yapmak ve tura Namık Bey’i ve ailesini de davet etmek hususunda ikna eder. Sabahleyin erkenden hepsi gelir. Suphi Nevin ile evleneceklerini nikahlarının Pazartesi olduğunu Tuğrul’un kendisine şahitlik etmesini ve adada kendilerine bir oda bulmasını ister.

 

Tuğrul bunun için adayı dolaşır. Despine adında güzel bir Rum kızının ailesine ait güzel bir oda tutar. Akşam olunca aynı yerde Süheyla ile buluşur. Süheyla annesinin zoru ile gittiğini bir davette nasıl içki içilip iptal edildiğini anlatır.

 

Tuğrul’u ziyarete gelen gazeteci Naciye Hanım’ın çok meşhur olduğunu Tuğrul’un ise çamlıkta kimseye gözükmemesini söyler. Aynı zamanda naciye ile Fuat’ın ilişkisindende haberdar eder. Ertesi gün Süheyla ile Tuğrul, Beyoğlu’ndan bir oda tutmaya karar verirler. Tuğrul Süheyla’ya nasıl geleceğini sorunca Süheyla bin türlü bahane bularak annesini atlatabileceğini söyler. Bu kadar kolay bahane bulabiliyor olması Tuğrul’u “bu kız anası gibi mi yoksa hissi” diye tereddüte düşürür.

 

Tuğrul’un Daver abisi, ablasına Fuat’ın hovardalıklarını anlatınca ablası ile eniştesi arasında ilk kıskançlıklar, kavgalar başlar. Pazartesi günü Suphi ile Nevin’in nikahına katılır. ertesi gün ise Nevin’in eski kocasının, çocuğunun gözleri önünde intihar ettiğini öğrenir.

 

Ertesi akşam araba seferine çıkılır. Fuat karısının aklındaki şüpheleri bertaraf etmek için Naciye'nin olduğu arabaya binmeyip başka bir arabaya biner. Bir çay bahçesinde mola verirler. Tuğrul Süheyla’ya eniştesinin kur yaptığını bu yüzden Süheyla’nın Fuat’tan uzak durmasını söyler.

 

Tuğrul ile Süheyla tuttukları odada sık sık buluşurlar. Oradan çıkarken Tuğrul’u Naciye ve ailesiyle karşılaştığı ilk gün gördüğü Muammeri karşı apartmanın balkonunda görür. Muammer de onu görmüştür. Böylece aşkları (bilgi yelpazesi.net) herkese duyulur. Akşam Daver ile Tuğrul içmeye meyhaneye giderler. Orada eniştesini Despino ve iki Rum kızıyla sarmaş dolaş görür. Daver içki şişesini eniştesine fırlatır fakat isabet etmez. Sabah olunca Tuğrul olayın duyulmaması için çaba harcar fakat fayda etmez. B arada Namık Beyde ölmüştür.

 

Bu ölümden bir hafta sonra Naciye Hanım Tuğrul’a Süheyla’nın peşini bırakmasını söyler. O günün akşamı Tuğrul’un annesi de ona aynı şeyleri söyler. Tuğrul ise annesine bunu yapamayacağını açıklar. Daver’in çıkardığı hadiseyi duyan Münevver kocasından boşanma kararı alır. Akşam eve gelen Fuat’ı bağıra çağıra evden kovar. O gece yarısından sonra Tuğrul ile Süheyla yine aynı yerde buluşurlar. Süheyla evleneceğini, ikisinin birlikte olmayacağını söyler. Gerekçe olarak da ikisinin ailelerinin çok farklı olduğunu ileri sürer.

 

Tuğrul onu kararından geri döndürmeye çalışır. Ancak fayda etmez. Bunun üzerine kendini bırakır, herkesten manevi olarak uzaklaşır, kimseyle konuşmaz.

 

Bir hafta sonra Suphi ile karşılaşan Tuğrul eniştesinin Despina’yı hamile bıraktığını, Despina’nın anasının ise Fuat’tan sürekli para sızdırdığını, eniştesinin de Tuğrul ile konuşmak istediğini söyler. Fuat Tuğrul’a boşanma davasında Despina meselesinin karıştırılmamasını sadece şiddetli geçimsizliğin sebep olduğunu söylemesini aksi taktirde bütün itibarını kaybedeceğini söyler. Tuğrul da bunu kabul eder.

 

Artık eylül ayı gelmiştir. Herkes İstanbul’a göçmüştür. Daver nişanlanmıştır. Adada bir Rum ailesi, Süheyla ve Naciye Hanım, Tuğrul’un yanında kalan Hafız, hizmetçi ve dadı kalmıştır.

 

Süheyla hizmetçi ile gönderdiği mektupta gece Tuğrul’un köşke geleceğini, son bir defa görüşmek istediğini ve Tuğrul’un resmini yapmasını ister. Gece Süheyla gelir. Tuğrul onun resmini yapar ve son olarak duygulu bir şekilde vedalaşır. Sabah Süheyla gider. Tuğrul sabah hiçbir şey düşünmez. Sadece Süheyla’nın gittiğini algılayabilir.

 

Değerlendirme:

 

Bence sanat yapılırken toplum ikinci planda olmalıdır. Bu manada topluma sosyal yönden fayda sağlayarak bir unsura yer verilmemiştir.

 

Roman kişilerin tasviri açısından son derece eksiktir. Romanın baş kahramanlarının sesini ancak bir perde arkasından duymakla yetiniyoruz. Yani ne Süheyla ne de Tuğrul hayalimde canlanmadı. Önemli kişiler dururken arabacı Niko,Despina’nın tasvirleri çok iyi yapılmıştır. Ancak anıların romanlaştırılması açıdan iyi bir örnektir. Romanda sayısız imla hataları ise bunların cabasıdır. Romanda olay kurgusu başarısızdır. Çünkü serim çok genişken, düğüm ve çözüm çok kısa tutulmuştur.


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**

->Yorumu: çooooooooooo oooooooooooooo oooooooooo ooooooooooo ooooooooo ooooooo oooooooo ooooooo ooooooo ooooooo oooooo ooooooooo oooooooo oook ama çoooooooo ooooooooo ooooooooo ooooooo ooooooo oooo oooooo ooooooooo oooooook tsekkürler ödevim için işime yaradı
->Yazan: serap


2. **Yorum**
->Yorumu: çooooooooooooooooooooooooook teþþekür ederim ödev için tek sayfa sizde deneyin
->Yazan: gülsüm .

>Yazan: isminiz
>Yorum: ÇOK GÜZEL BEĞENDİM.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin delete tuşuna basın......