Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

AŞK YARIŞI ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Mahmut Yesari

 

Hikmet Raci ortağı Kerim Cemil’in karısı Feriha ile yasak aşk yaşamaktadır. Hikmet bir apartmanda oturur. Apartmandaki kimse birbirini tanımaz. Bir gece Hikmet eve geç gelir. Üst kattan gelen ‘imdat!!’sesine koşar. Üst komşusunun evine hırsız girdiğini görür ve hırsızı hemen yakalar. Apartmanda oturan herkes gürültüye gelir. Daha önce birbirini tanımayan insanlar bir anda dost olurlar. Hikmet onların gözünde kahraman olmuştur. Hikmet’in adına çeşitli davetler verirler. Hikmet’in bu davetlere katıldığını öğrenen Feriha onu kıskanmaya başlar. Buluşmalarında Feriha eskisi gibi samimi değildir. Feriha’nın artık kendisini sevmediğini düşünen Hikmet hayatına giren diğer kadınlarla bir aşk yarışına girer.

 

Namiye Perran komşularından biridir. Kocasından yeni boşanmıştır. Bir gazetede yazmaktadır. Bir davette tanışırlar ve Hikmet’e aşık olur. Onunla samimi konuşmalara girer. Beraber gezip eğlenirler. Namiye Perran Hikmet ile Feriha arasında olanları bilmektedir. Buna rağmen Hikmet’e evlenme teklifi eder ve aşk yarışına dahil olur.

 

Hikmet bu davetlerden birinde de Nermin ile tanışır. Nermin genç ve güzel bir kızdır. Spor yapmaktan hoşlanır. Hikmet’le birbirlerinden hoşlanırlar. O da Hikmet’in Feriha ve Namiye Perran ile yaşadıklarını bilir. Buna rağmen Hikmet’e evlenme teklifinde bulunur.

 

Hikmet bu olaylardan sonra ne yapacağına karar veremez. Feriha’nın artık onu sevmediğini düşünüyordur. Nermin ve Namiye Perran ise ona çok samimi gelmektedir. Bunlardan biri ile evlenecektir ama karar veremez. Nermin ve Namiye Perran’la gezerler. Aşk üzerine konuşurlar. Ancak Hikmet hangisi ile evleneceğine bir türlü karar veremez. Bütün bunların hırsızı yakaladığından dolayı başına geldiğini düşünür ve o güne lanet eder.

 

Kerim Cemil Hikmet’e karısının kendisini aldattığını söyler. Hikmet Feriha ile yaşadıklarından dolayı irkilir. Ancak Feriha’nın (bilgi yelpazesi.net) Nedim Nabi ile aşk yaşadığını duyunca da iyice sinirlenir. Nedim ile gezintiye çıkan Feriha ona her şeyi anlatır. Nedim ona üzülmemesi gerektiğini söyler.

 

Nermin ile Namiye Perran oturup anlaşırlar. İkisi de Hikmet’e evlenme teklifinde bulunur. Ona cevap vermesi için süre verirler. Eğer kabul etmezse başkası ile evleneceklerini söylerler. Hikmet bu iki kadının birbirleriyle anlaştıklarını düşünemez. Bu iki kadın arasında seçim yapmaya çalışır. Ancak karar veremez. İkisi de oldukça samimi görünmektedir.

 

Birgün Hikmet eve dönerken yakaladığı hırsız tarafından bıçaklanır. Evine getirirler. Doktor istirahat etmesi gerektiğini söyler. Hikmet’in yaralandığı haberi duyulur. Önce Nermin gelir. Kapıcı istirahatte olduğunu söyler. Nermin salonda Hikmet’in uyanmasını beklemeye başlar. Bu sırada Namiye Perran gelir ve o da beklemeye başlar. Onlar kendi aralarında konuşurken Feriha gelir ve yanlarına oturur.

 

Bir süre sonra kapıcı Hikmet’in uyandığını ve Feriha Hanım’ı yanına kabul ettiğini söyler. Feriha koşarak içeri girer ve Hikmet’e sarılır. Kocasından boşanacağını söyler. Bundan sonra yalnızca senin olacağım der. Salonda oturan Nermin ve Namiye Perran diğer taliplileri ile evlenme kararı alırlar ve beraberce odayı terk ederler.

“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**

->Yorumu: Çok güzel kitap, çok beğendim, kaç sayfa bu kitap?
->Yazan: Büşra.

->Yazan   : Söyleyemem Kusura .Bakmaa
->Yorumu: Bu romanı bilmiyorum sadece 15 tatil ödevmz oldgu için yazıyorum çok güzelmiş...

->Yazan : kadir
->Yorumu: çokkk güzel begendim güzel romandir..

>Yazan: isminiz
>Yorum: ÇOK GÜZEL BEĞENDİM.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: