Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

ATEŞ OLUR DA YAKMAZ MI ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Abdullah Ziya KOZANOĞLU

 

Azire ve Mazlum üç yıldır evli olan bir çifttir. Füsun adında bir kızları vardır.

 

Bir gün Azire, mahalledeki arkadaşlarıyla birliktedir. Akşama doğru onların yanından ayrılmak isteyince arkadaşları onu bırakmazlar. Azire kocası ile sinemaya gidecektir. Mehtaplı bir gecedir. Komşuları Moda’ya gitmek isterler. Azire’yi kollarından tutup kuş gibi havada uçururlar. Mazlum yanından geçen bu çılgın alaya bakakalır. Sabri Mazlum’un koluna girerek hakimin kadınlar olduğunu söyler.

 

Moda’ya mehtabı izlemeye gitmişlerdir. Safiye adında dul ve basit bir kadın vardır. Safiye erkeklere karşı fazla ilgilidir. O gece Mazlum ile uğraşmaya başlar. Mazlum da Safiye ile ilgilenir ve ona iltifatlarda bulunur. Aralarında bir yakınlaşma olur. Eve dönerlerken Safiye ile Mazlum diğerlerinden arkada kol kola yürürler. Eve geldiklerinde Azire ile aralarında bir konuşma geçmez ve uyurlar.

 

Ertesi gün Mazlum işe gider. Azire’nin arkadaşı Sevide ile kocası Rıfkı gelir. Laf lafı açar konu dün geceye gelir. Azire dert yanar. Çok üzgün ve sinirlidir. Mazlum’u Safiye’den kıskanmıştır. Samime’den de bahseder. Samime’nin çok yakın arkadaşı olduğunu hemen hemen her gece evlerine geldiğini, piyano çalıp Mazlum ile dans ettiğini ama onu hiç kıskanmadığını söyler. Çünkü ona güveniyordur. Rıfkı da ona “ateş olurda yakmaz olur mu?” der. Yakın arkadaşı da olsa Samime’ye de güvenmemesini söyler. Safiye konusunda ise böyle açık saçık gözünün önünde olan yakınlaşmadan korkmamasını gelip geçici olduğunu söyler.

 

Moda gecesinden sonra Azire’nin bütün mutluluğu gitmiştir. Toplantılar eğlenceler yapılmaktadır. Ama o hiç zevk almamaktadır. Kocası ile araları bozuktur. Bir gün Azire uzun uzun düşünür ve kocasına kızmaktan vazgeçer. Bir erkeğin bir kadına iltifat etmesinde bir kötülük aramamak gerektiği kanısına varır. Giyinir süslenir, piyanonun başına geçer ve kocasını bekler. Mazlum gelir. Azire’deki bu değişikliğe şaşırır. Yemekten sonra odalarına çıkarlar. Gece boyunca konuşacak bir şey bulamazlar. Azire ilişkilerinde birşeylerin bittiğini, birbirlerinden uzaklaştıklarının farkındadır. Kendi kendisine sorular sorar. İlişkilerinin neden bu hale geldiğini düşünür. İnsanların birbirlerine yaklaştıkça birbirlerinden uzaklaştıklarının farkına varır.

 

Bir süre sonra yine eğlenceler, toplantılar başlar. Azire ile Mazlum da bu eğlencelere katılmaktadır. Azire yine hiç zevk almamaktadır. Kendisini çok yalnız hissetmektedir. Mazlum Azire’nin isim gecesi için bir davet vermeyi önerir. bir hafta önceden hazırlıklara başlarlar. Her (bilgi yelpazesi. com) şeyi kendi elleriyle hazırlarlar. Evlerini süslerler. Yemekler içkiler hazırlarlar. Herkesi davet ederler. Nihayet o gece gelir. Bütün arkadaşları toplanmıştır. Yemek yenir, içki içilir, piyano çalınıp dans edilir. Herkes eğlenmektedir. Azire piyano çalar ve içki içer. Bütün acılarını bütün dertlerini unutmak için içer ve sarhoş olur. Hiç kimseye fark ettirmeden odasına çıkar, yatağına uzanır. Kalabalık onun yokluğunu fark ettiğinde onu aramaya başlar.

 

Mazlum da Azire’yi aramaktadır. Odalarında olacağını düşünür ve odaya bakar Azire yatağında yatmaktadır. Azire Mazlum’a aşağı inmesini misafirlerle ilgilenmesini kendisinin de ayılınca aşağıya ineceğini söyler. Misafirler gitmek üzeredir. Azire daha aşağıya inmeden herkes yavaş yavaş dağılır. En son Nazife ile Samime kalır. Samime Azire’nin yanına çıkar nasıl olduğunu sorar ve gideceğini bildirir.

 

Azire ise ondan kalmasını ve eğlenmeye devam etmesini ister. Nazife gider Samime Azire’nin isteği üzerine kalır. Samime ile Mazlum piyano çalıp şarkı söylemeye devam ederler. Azire odasından onların şarkılarını dinler. Bir süre sonra bir sessizlik olur. Bu sessizlikle Azire kendisine gelir, yatağından kalkar ve odasından çıkar. Ağlamakta olan kızının yanına gider, onu tekrar uyutur ve aşağıya iner. Piyano odasının kapısı aralıktır ve kapıdan hafif bir ışık sızmaktadır. Azire ne olduğunu merak eder. mazlum’un da sısıp kaldığını düşünür. Kapıyı iter, karanlıkta iki gölge görür ve Samime ile Mazlum’un heyecanlı nefeslerini duyar. Bu iğrenç sahne karşısında kendisini çok kötü hisseder ve delirmiş gibi güler. Odasına çıkar. azire’nin kulağında Rıfkı’nın sözleri uğuldamaktadır: “Ateş Olur da Yakmaz mı?”“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: