eğitim öğretim ile ilgili belgeler > kitap özetleri > roman özetleri

ATEŞTEN GÖMLEK ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Halide Edib ADIVAR

 

Konu

 

İzmir’in işgali üzerine şehri kurtarmaya amaçlayan milli mücadele hareketlerinin hedeflerine nasıl ulaştığını anlatıyor.

 

Özet

 

Olaylar çoğunlukla Kurtuluş Savaşı sırasında geçmektedir.

 

Peyami, cephede bacaklarını kaybederek sakat kalmış, kafasına saplanan kurşun yüzünden hayallerle yaşayan eski bir hariciye nazırıdır.

 

 

Kaleme aldığı olaylar mütareke yıllarında başlar. O yıllarda annasi Peyami’yi akrabaları olan Ayşe ile evlendirmek istemektedir fakat Peyami buna pek sıcak bakmamaktadır. Israrlar üzerine çözümü yurt dışına kaçmakta bulur. Zaten Ayşe’nin ağabeyi olan Cemil ile de arası pek iyi değildir.

 

Savaşın patlak verdiği sıralarda Peyami, yurda geri döner ve Cemil ile iyi ilişkiler kurmaya başlar. Bu arada Cemil’im bir arkadaşı olan İhsan’la da tanışmıştır. Bulgar Mütarekesi’nin ardından, Avrupa’da söylendiği gibi Türklerin gaddar ve ilkel bir millet olmadığını göstermek için mitingler yapılır.

 

En etkililerinden biri olanı da Sultanahmet’te yapılır. Ayşe’de bu mitinge katılmıştır. Bir grup, Ayşe’yi kullanarak İngiliz hegomanyasına girmek ister fakat başarılı olamazlar. Bu olaylar üzerine ortalıktaCemil, Peyami ve Ayşe’nin öldürüleceği sözleri ortaya çıkar ve Ayşe başka bir eve taşınmak zorunda kalır. Bu arada İhsan ve Peyami’de Ayşe’ye aşık olmuşlardır.

 

Peyami hastalığı üzerine olayları Ayşe’nin mektuplarından takip etmeye başlar. İhsan’ın Adapazarı’na, Cemil’in de Eskişehir’e tayinlerinin çıkması üzerine Peyami ve Ayşe de İhsan’ın köyüne giderler.

 

Köyde Kezban adında bir kız da İhsan’I sevmektedir. Daha sonra Ayşe’nin tekrar rahatsız edilmesi üzerine tekrar Cemil’in yanına gönderilir. Peyami ile birlikte çalışan Mehmet Çavuş ta Kezban’a evlenme teklif etmiştir. Kezban’ın teklifi kabul etmemesi (bilgi yelpazesi.net) üzerine onu kaçırır. Daha sonra çıkan ihtilal sonucunda asılarak hayatına son verilir. Kezban’ın ise ne yazık ki bundan haberi olmaz.

 

Peyami’nin Milli Savunma Bakanlığı’na tayininin çıkması ve Ayşe’den ayrı kalması, ona olan sevgisini daha da kuvvetlendirir. Görev için gittiği batı cephesinde İhsan ile karşılaşır ve olayları onunla konuşur. Sonunda aşkını içine gömerek onları birbirlerine bırakır.

 

Savaşın başlamasına çok az kalmış, ordular cephede hazır beklemektedirler. Peyami Ayşe ile konuşur ve konuyu İhsan’la konuşmasını söyler fakat Ayşe bunun İhsan’ı derin etkileyeceğini düşünerek onunla konuşmak istemez. Fakat Yşe İhsan ile konuşamadan İhsan savaşta şehit düşer.

 

Çok geçmeden Ayşe ve Cemil’de hayatlarını kaybederler. Oysa ki bütün bu olanlar sadece Peyami’nin kafasından uydurduğu şeylerdir. Ameliyat sırasında Peyami de hayata gözlerini yumar.

 

Ana Fikir

 

Vatanın bağımsızlığı için kadın-erkek demeden tüm halkın mücadele etmesidir.

 

Şahıslar ve Olaylar

 

Peyami: İzmir’in işgali sırasında cephede çevirici olarak görev yapar. dışişleri memurudur. Ayşe’yi çok sever. Aynı zamanda çok duygusal bir kişiliğe sahiptir.

 

Ayşe: Savaş zamanında cephede hasta bakıcılık yapar. İzmir’in işgalinde milli mücadele ruhu içinde halkı bilinçlendirmeye çalışır. Çok hırslı, çekici ve hoş bir bayandır.

 

İhsan: Bir subaydır. Sakarya savaşında şehit düşmüştür. Ayşe’yi çok sever ve onunla evlenmek ister.


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

......

11. **Yorum**
->Yorumu: çok iyi özetlemiş teşekkür ederiz.
->Yazan: aslıhan

10. **Yorum**
->Yorumu: Harika bir site kiminse Allah razı olsun...
->Yazan: Yorum

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: