Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

BABALAR VE OĞULLAR ÖZET (2) KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: TURGENYEV

 

 

Kitabın Konusu, Açıklaması:

 

1862'de Turganyev'i üne kavuşturan roman, kuşak çatışmasını anlatmaktadır. İki nesil arasındaki karakter, hayata bakış, anlayış ve yaşayış farkı romanın konusunu teşkil eder.

 

 

Kitabın Kahramanları, Kişileri, Şahıs Kadrosu:

 

Nikolai Petroviç Kirsanov: Taşrada yaşayan, bölge­nin sayılı ailelerinden birine mensup olan, varlıklı bir kişidir. İleri görüşlü, sınıf farklılıklarına çok önem vermeyen, ihtilalci de olmayan biridir. Oğlu Arkadiy'i çok sevmektedir.

 

Pavel Petroviç Kirsanov: Nikolai'nin kardeşidir. Genç­lik yıllarında yaşadığı talihsiz bir aşk, onun ruhunda derin iz­ler bırakmıştır. Muhafazakâr, geleneklere düşkün, insanlarla mesafeli, bakımlı bir aristokrattır. Kardeşi ile aynı evi paylaşır.

 

Arkadiy Nikolavîç Kirsanov: Nikolai'nin 20'li yaş­larındaki oğludur. Arkadaşı Bazarov'un aşırı derecede tesirin­de olduğu için Nihilizme yakındır. Üniversiteden yeni mezun olmuş, sevimli, neşeli bir kişidir.

 

Fedosya Nikolayevna Savişna (Feniçka): Nikolai'nin metresidir. Köylü olduğu için Nikolai onunla evlenmez. Sa­bırlı, iyi kalpli, şefkatli bir kızdır.

 

Yvgeny Vasiliç Bazarov: Arkadiy'in arkadaşıdır. De­ğer yargılarını hiçe sayan, hiçbir şeye inanmayan, topluma küskün, özellikle Rus toplumundaki sınıflarla alay eden, Nihi­list bir gençtir. Huzursuz, etrafındakileri etkileyen bir kişidir Tıp talebesidir.

 

Vassily İvanoviç Bazarov: Yvgeny Vasiliç Bazarov'ı babasıdır. Emekli doktordur.

 

Arina Vlassyevna Bazarov: Bazarov'un annesidir. Muhafazakâr bir Rus hanımıdır. Hurafelere inanan bir kadındır.

 

Avdotya Nikitişna Kukşin: Eşinden ayrılmış, ve bir kadındır. Batıyı yakından takip eder, kitaplar okur, kimya ile ilgilenir.

 

Anna Sergeyevna Odintsova: Bazarov ile ilişki yaşayan, serbest fikirli, kurallara bağlı olmayan, zengin bir dır. Kimseye derin hisler beslemez.

 

Katerina Sergeyevna Loktiv (Katya) Anna'nın kız kardeşidir. Geleneklere bağlı, iyi niyetli, sakin bir kişidir.

 

 

Kitabın Özeti:

 

 

Yıl 1859'dur. Nikolai Kirsanov, oğlu Arkady'nin üniversi­teyi bitirmesinin ardından geleceği günü beklemektedir. Oğlu yokken, Feniçka adında bir köylü kızıyla yaşamaya baş­lamıştır. Kardeşi Pavel, muhafazakâr bir kişi olduğundan ağa­beyinin alt sınıftan biriyle evlenmesine karşı çıkmıştır. Bu yüz­den Nikolai, Feniçka ile metres hayatı yaşamaktadır. Nikolai, çevresine göre daha serbest görüşlü, kuralları önemsemeyen biridir. Bu yüzden, tüm kölelerini azat etmiştir.

 

1859 yılının mayıs ayında Arkadiy, bir arkadaşı ile birlik­te çiftliğe gelir. Arkadaşı Bazarov, hiçbir değere inanmayan, kurallarla, sınıflar arası çatışmalarla alay eden, hissiz, Nihilist bir insandır. Arkadiy'in onun aşın etkisi altında oluşu Nikolai ve Pavel'i rahatsız eder. Oldukça geleneklere bağlı Pavel'le Bazarov tartışırlar. Evde Bazarov'dan memnun olan hiç kim­se yoktur. Yalnızca Feniçka onun görüşlerinden rahatsızlık duymamaktadır. Arkadiy ise arkadaşına iyi davranılmasını is­temektedir. Arkadiy, tamamiyle arkadaşının etkisi altındadır. Babasının metresi ile yaşamasını, bir de çocuğu olmasını umursamaz bile.

 

Bazarov, bu çiftlikte çok uzun zaman kalır. Sıkıldıkları za­manlarda çevredeki illere gitmektedirler. Arkadaşları vası­tasıyla kentin sosyetesi ile ilişki kurarlar. Bir baloda Anna Ser­geyevna Odintsova ve kardeşi Katerina Sergeyevna Loktiv'le tanışırlar. Anna zengin ve serbest yaşayışlı bir duldur. Arkadiy ve Bazarov, Anna'ya âşık olur.

 

Anna da serbest fikirli bu gençleri cazip bulur ve evine davet etmeye başlar. Bazarov, aşk, din, inanç, toplum vs. hiçbir şeye inanmayan biri ol­masına rağmen varlığına inanmadığı aşkı hisseder. Fakat An­na her ikisine de karşılık vermez. Arkady zamanla Anna'ya

 

aşk duymadığını anlar, arkadaşının her konuda tesiri altında olması öyle sanmasına neden olmuştur. Gerçekte ilgilendiği kadın Anna'nın kardeşi Katya'dır.

 

Bu hayal kırıklığından sonra, Arkadiy ve Bazarov Bazarovlann köydeki çiftliğine giderler. Bu ziyaret sırasında, Ar­kadiy Bazarov'dan ne kadar farklı olduğunu anlamaya baş­lar. Bir gün Bazarov, amcası Pavel'le alay ettiği için onunla kavga (bilgi yelpazesi.net) eder. Fakat araları düzelir. Tekrar Arkadiy'in ailesinin çiftliğine giderler. Bu arada, Arkadiy gittikçe Nihilizmden uzaklaşmakta, babasına benzemeye başlamaktadır. Bazarov, Anna'yı unutmak için Nikolai'nin metresi Feniçka ile flört et­meye başlar. Bunu öğrenen Pavel, Bazarov'u düelloya davet eder. Bazarov düelloda yara almaz, Pavel de küçük bir yara ile kurtulur.

 

Bütün bu gelişmeler olurken, Arkadiy, Katya ile görüş­meye ve ona daha çok ilgi duymaya başlar. Kıza evlenme teklif eder. Böylelikle babasına benzer bir yol seçmiş, gele­neklere bağlı bir kadınla evlenmiş olarak Nihilizmden tama­men uzak, sakin bir yaşamı seçer.

 

Bazarov, huzursuz ve mutsuzdur. Doktor babasının ya­nında çalışmaktadır. Sıkıldığı bir gün, tifo hastalığından öl­müş birine otopsi yaparak sıkıntısını atmaya çalışır. Bıçak elinden kayar, elini keser ve tifoya yakalanır, kısa bir süre son­ra da ölür.

 

Roman, bu ölüme rağmen mutlu bir sonla biter. Anna bir avukatla; Arkady de Katya ile evlenir. Kirsanov da toprak köleliğini değiştirmek için çalışmalar yapmaya devam eder.

 

Kitabın Ana fikri

 

Her zaman yeni nesil ile eski nesil arasında bir çatışma olduğu.Bu çatışmanın nesillerin yetiştiği ortam ve görüş açılarının değiştiğinde kaynaklandığıdır.Bu yüzden her nesil birbirine anlayış içinde yaklaşmalı ve olumlu davranmalıdır.Onlara olumlu yaklaştığımız sürece kendimizi daha da geliştireceğimizdir.

“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**

->Yorumu: coooooooooo ooooooooooo oooooooooooooooo oooooooooooooooooook güzel süper hikaye  
->Yazan: meryem .

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):