Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

BABALAR VE OĞULLAR ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı : IVAN SERGENYEVİÇ TURGENYEV

 

Kitabın Konusu

 

Babalar ve Oğullar’da Turgenyev geçen yüzyıl Rusya’sının toplumsal – siyasal görünümünü ele alıyor.O zaman Rusya’sında yaşanan geleneksellik ile bireysellik arasındaki çatışmayı adım adım göstermektedir.Adından da anlaşılacağı gibi babalar kuşağı ,ataerkil toplumun sarsılmaz saymakla direndiği sağtöre inancını, oğullar ise, bütün töreleri yok sayma savaşını temsil ederler.

 

Kitabın Özeti

 

Yıl 1859'dur. Nikolai Kirsanov, oğlu Arkady'nin üniversi­teyi bitirmesinin ardından geleceği günü beklemektedir. Oğlu yokken, Feniçka adında bir köylü kızıyla yaşamaya baş­lamıştır. Kardeşi Pavel, muhafazakâr bir kişi olduğundan ağa­beyinin alt sınıftan biriyle evlenmesine karşı çıkmıştır. Bu yüz­den Nikolai, Feniçka ile metres hayatı yaşamaktadır. Nikolai, çevresine göre daha serbest görüşlü, kuralları önemsemeyen biridir. Bu yüzden, tüm kölelerini azat etmiştir.

 

 

1859 yılının mayıs ayında Arkadiy, bir arkadaşı ile birlik­te çiftliğe gelir. Arkadaşı Bazarov, hiçbir değere inanmayan, kurallarla, sınıflar arası çatışmalarla alay eden, hissiz, Nihilist bir insandır. Arkadiy'in onun aşın etkisi altında oluşu Nikolai ve Pavel'i rahatsız eder. Oldukça geleneklere bağlı Pavel'le Bazarov tartışırlar. Evde Bazarov'dan memnun olan hiç kim­se yoktur. Yalnızca Feniçka onun görüşlerinden rahatsızlık duymamaktadır. Arkadiy ise arkadaşına iyi davranılmasını is­temektedir. Arkadiy, tamamiyle arkadaşının etkisi altındadır. Babasının metresi ile yaşamasını, bir de çocuğu olmasını umursamaz bile.

 

Bazarov, bu çiftlikte çok uzun zaman kalır. Sıkıldıkları za­manlarda çevredeki illere gitmektedirler. Arkadaşları vası­tasıyla kentin sosyetesi ile ilişki kurarlar. Bir baloda Anna Ser­geyevna Odintsova ve kardeşi Katerina Sergeyevna Loktiv'le tanışırlar. Anna zengin ve serbest yaşayışlı bir duldur. Arkadiy ve Bazarov, Anna'ya âşık olur.

 

Anna da serbest fikirli bu gençleri cazip bulur ve evine davet etmeye başlar. Bazarov, aşk, din, inanç, toplum vs. hiçbir şeye inanmayan biri ol­masına rağmen varlığına inanmadığı aşkı hisseder. Fakat An­na her ikisine de karşılık vermez. Arkady zamanla Anna'ya

 

aşk duymadığını anlar, arkadaşının her konuda tesiri altında olması öyle sanmasına neden olmuştur. Gerçekte ilgilendiği kadın Anna'nın kardeşi Katya'dır.

 

Bu hayal kırıklığından sonra, Arkadiy ve Bazarov Bazarovlann köydeki çiftliğine giderler. Bu ziyaret sırasında, Ar­kadiy Bazarov'dan ne kadar farklı olduğunu anlamaya baş­lar. Bir gün Bazarov, amcası Pavel'le alay ettiği için onunla kavga (bilgi yelpazesi.net) eder. Fakat araları düzelir. Tekrar Arkadiy'in ailesinin çiftliğine giderler. Bu arada, Arkadiy gittikçe Nihilizmden uzaklaşmakta, babasına benzemeye başlamaktadır. Bazarov, Anna'yı unutmak için Nikolai'nin metresi Feniçka ile flört et­meye başlar. Bunu öğrenen Pavel, Bazarov'u düelloya davet eder. Bazarov düelloda yara almaz, Pavel de küçük bir yara ile kurtulur.

 

Bütün bu gelişmeler olurken, Arkadiy, Katya ile görüş­meye ve ona daha çok ilgi duymaya başlar. Kıza evlenme teklif eder. Böylelikle babasına benzer bir yol seçmiş, gele­neklere bağlı bir kadınla evlenmiş olarak Nihilizmden tama­men uzak, sakin bir yaşamı seçer.

 

Bazarov, huzursuz ve mutsuzdur. Doktor babasının ya­nında çalışmaktadır. Sıkıldığı bir gün, tifo hastalığından öl­müş birine otopsi yaparak sıkıntısını atmaya çalışır. Bıçak elinden kayar, elini keser ve tifoya yakalanır, kısa bir süre son­ra da ölür.

 

Roman, bu ölüme rağmen mutlu bir sonla biter. Anna bir avukatla; Arkady de Katya ile evlenir. Kirsanov da toprak köleliğini değiştirmek için çalışmalar yapmaya devam eder.

 

Kitabın Ana fikri

 

Her zaman yeni nesil ile eski nesil arasında bir çatışma olduğu.Bu çatışmanın nesillerin yetiştiği ortam ve görüş açılarının değiştiğinde kaynaklandığıdır.Bu yüzden her nesil birbirine anlayış içinde yaklaşmalı ve olumlu davranmalıdır.Onlara olumlu yaklaştığımız sürece kendimizi daha da geliştireceğimizdir.

 

Kitaptaki Olaylar Ve Şahısların Değerlendirilmesi

 

YEVGENİY VASİLYİÇ BAZAROV: Tam bir nihilisttir.Her şeyi yok sayar ; her kuralı ve töreleri inkar eder.Kadınlara, kadın güzelliğine çok düşkündür.Ama ideal anlamda aşık -yada onun romantiklik diye adlandırdığı aşk- duygusunun maskaralık , bağışlanmaz bir aptallık sayan bir kişiliğe sahiptir.Çünkü ne sanata ne romantikliğe hiç bir ilgi duymaz.sadece ilgilendiği bilimdir.

 

ANNA SERYEVRA ODİNSTOVA: Güzel bir bayan.Aynı zamanda olgun bir yapıya sahip.Buda Bazarov’un ona tutulmasına sebep veren en önemli faktörlerden biri.Oda Bazarov’dan hoşlanmakla birlikte bunun ilerlemeyeceğini biliyor.Yaşlı prenses ve kızkardeşi Katya ile birlikte yaşıyor.

KATYA:Ablasını gölgesi altında ezilmiş fakat onun kültüründen ve olgunluğundan kendine pay çıkarmış biri.

ARKADİY PETROVİÇ: Bazarov’un arkadaşı ve Nikolay Petroviç’in tıp bölümünü yeni bitiren oğlu.Bazarov’la her konuda konuşan ve Bazarov’un Pavel Petroviç ile girdiği tartışmalarda bir sübap görevi yapan bir kahramandır.

PAVEL PETROVİÇ: Sınıf ayrılıkları ve törelere inanan kendini soylu sayan ; bir zamanlar Rus ordusunda da görev yapmış ve ileride Rusaya yönetimine geçecek biri olarak bakılırken bir anda kendini kardeşinin yanında; çiftlikte ömrünü geçirirken bulmuş biridir.

NİKOLAY PETROVİÇ: Çiftlik yönetmekle uğraşan , her şeyi oğlu için yapan bir kahramandır.Katya ile evlenmketen çekinen fakat abisinin ve oğlunun desteğini aldıktan sonra oda törelerin zamanla değiştiğine inanarak onunla evenen böylelikle kitapta yazarın betimlemek istediği kahramandır.

KATYA:Nikolay Petroviç’inev işlerini görmesi için çağırdığı bir hizmetçinin kızı olup çekingen, utangaç bir yapıya sahiptir.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..
..

10. **Yorum**
->Yorumu: Çooook güzel olmuş Elinize sağlık
->Yazan: Esra ŞENGÜL

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**

->Yorumu: kitap çok güzel çok heyecan verici insanın okudukça okuyası geliyor ben öyleydim tam 6 defa okudum kitabı.
->Yazan: gökçen yılmaz

3. **Yorum**
->Yorumu: MUHTEŞEM ÖTESİ BÖYLE KİTAP GÖRM
->Yazan: HİLAL


2. **Yorum**
->Yorumu: Güzel kitap iyi iş görür
->Yazan: Recep İvedik.

>Yazan: meral özdemir
>Yorum: muhtesem ötesi böyle güzel kitap olamaz.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: