Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

BABASININ OĞLU ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Kemalettin Tuğcu

 

1) Özeti:

 

Ongun adında bir çocuk babası ölünce yalnız kalır. Babasından ona sadece bir çakı kalır. Babasını çok seven ve örnek alan bu çocuk artık “Babam olsaydı böyle yapardı.” diye hareket eder. Yalnız kalınca bir yapı işinde çalışmaya başlar. Yapı işinden ayrılınca bir köpek bulup onunla yola koyulur.

 

Rüştü adında bir adam bir iş için şehir dışına gideceğinden onu köşküne bekçi olarak bırakır ve bir miktar para verir. Bekçilik yaparken kaybolmuş bir kız çocuğu bulur ve ailesini bulmaya çalışır Komser Hamit’le birlikte. Ailesini bulup kızı teslim ederler.

 

On gün yalnız kalınca önce bir koyun sonra tavuklar alır. Zamanla bunlar artar. Bir gün Komser Hamit kimsesi olmayan Ali adında bir çocuğu ona emanet eder. Birlikte yaşamaya başlarlar. Ongunun parası kalmayınca bahçedeki yemişleri satmaya başlar ve paraları biriktirir. Ev sahibinden uzun bir zaman geçmesine rağmen hala bir haber yoktur.

 

 

Evin bir kısmını da birkaç aylığına Ruşen adında bir adamın ailesine kiraya verir. Birlikte yaşamaya başlarlar. Ongun babasının çakısıyla birkaç tamir yapar. Ali okula başlayınca onu yatılıya verir. Ruşen Beyler evden bir süre sonra ayrılır. Bir gün ev sahibi iflas etmiş kötü bir şekilde karısı ve kızlarıyla çıkıp gelmiştir. Ongun biriktirdiği paradan kendi hakkını alıp gerisini onlara verir.

 

O parayı da bitirince Ruşen Beyleri bulup evi yine kiraya verir. Rüştü ve Ruşen Beylerde önceden arkadaştırlar. Orda karşılaşınca birlikte yaşarlar yaz boyu. Ongun Rüştü Beyin kızları Selma ve Belma ile iyi anlaşır. Ama Ruşen Beyin oğlu Aycan’la anlaşamazlar.

 

Aralarında sorun çıkınca Ongun hayvanları satıp köşkten ayrılır. Köylerden birinde yolun üzerinde bir dükkan açar. Yol yağmur yağınca tehlikeli olur. Bir kaza geçiren bir baba ve kızını kurtarır. Sonra yola koyulur ve başka bir köye yerleşir. Bu köyde de yolcuları soyan Durmuş adında bir haydudu ve arkadaşlarını onbaşı ile yakalar. Ordan da askerliği yaklaştığından İstanbul’a doğru yola koyulur.

 

Yolda bir arabanın içinde kalmış olan bir çocuğu kurtarır. Ama kendisi yaralanır ve hastaneye yatar. Çocuğun babası, askere gidene kadar Ongun’a iş verir. Askerde Aycan’la karşılaşır. Aycan askerden kaçıp ceza almıştır. Bu sırada (bilgi yelpazesi. com) Aycan’la Selma’nın nişanlandığını, Selma’nın mutsuz olduğunu ve Rüştü Beylerin durumunu kötü olduğunu öğrenir. Selma mektup yazıp Aycan’dan babası için para istemektedir. Aycan bu duruma aldırmayınca Ongun para gönderir.

 

Selma ikinci kez para isteyince Ongun Aycan’ın bu duruma aldırmadığını, parayı kendisinin gönderdiğini anlatır. Rüştü Beyleri, biriktirdiği parayla İstanbul’a aldırıp kendi evine yerleştirir. Selma ile Aycan’ın nişanı bozulur. Askerden dönünce Nihat Bey onu kendisine ortak yapar. Belma Ruşen Beyin torunu Ekrem ile nişanlanmıştır. Selma da Ongunla nişanlanır ve mutlu olurlar. Ongun her şeyini örnek aldığı babası gibi yaşar. Ama ondan çok sevinir.

 

2) Konusu:

 

Çocukların ailelerini örnek aldığından ama zamanla kendi fikirlerinin de olaylar karşısında belirginleştiğinden, her zaman iyilik yapmaktan ve kötülerle mücadeleden bahsediyor.

 

3) Ana Fikir:

 

Ailenin çocuk üzerindeki etkisi“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: