Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

BEN DELİ MİYİM ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR

 

Roman,ana kahramanımız olan Şadan’ın “Ben Deli miyim?” adlı sorgusuyla başlıyor. Şadan dul annesiyle birlikte kendi konaklarında,babasından kalma mirası harcayarak yaşamaktadır. Maddi açıdan durumları çok iyidir. Şadan kendi kendine kaldığında gariplikler yapan birisidir.

 

Romanın ilk ölümünde Şadan deliliğini vurgulamakta,annesiyle tartışmaktadır. Annesine karşı çok ağır sözler söylemektedir. Şadan bu bölümde annesiyle günün koşullarını tartışmaktadır ve genel olarak toplumdaki haksızlıkları eleştirmektedir. Annesi ise Şadan’la aynı fikirde değildir ve o günün koşullarına uymak gerektiğini söylemektedir.

 

Daha sonra Şadan’ın annesi Müberra Hanım kendilerine kalan mirası Şadan’ın idare edemeyeceği düşüncesiyle ve de kendini tatmin etme amacıyla kendisinden küçük 41-42 yaşlarında olan Hidayet Efendiyle evlenir. Hidayet Efendi Şadan’ın deyimiyle softa bozuntusu iridir ve kendi miraslarına konma amacıyla annesiyle evlenmiştir. Şadan romanın bu kısmında üvey babasının her hareketini aşağılayıp,bunun üzerinden yobaz-gammaz eleştirisi yapmaktadır.

 

 

Şadan yalnız kaldığında aşırı derecede dengesizlikler yapabilen birisidir. Öyle ki cansız şeylere olan sapkınlıkları,içinden geçirdiği çılgınlıkları,bunları yapıp yapmayışı onu kendi hakkında deli olduğu görüşüne götürebilmiştir. Fakat bu bölümde kendini bilinçli kabul etmektedir. Şadan dahilerin birçoğunun deli olduğunu söyleyip,bunlara Nietzche,August Comte gibi kişileri örnek göstererek kendisinin de onlar gibi olmak istediğini söylüyor. Şadan bütün bu söylemlerin ardından ruh doktoruna gidiyor. Ruh doktorları yaptıkları incelemede onun yarım deli olduğuna kanaat getiriyorlar.

 

Şadan romanın bir diğer kısmında Kalender Nuri ile semtlerinde dolaşırken karşılaşır. Kalender Nuri nerede bir eğlence olsa oraya yetişen,ud çalan,annesi ve çocuğuyla yaşayan biridir. Eşi ona dayanamayarak onu terk etmiştir. Nuri’yle Şadan’ın arası o kadar iyidir ki birbirlerinin en gizli uzuvlarını dahi ölçmüşlerdir. Hatta uzun uzvu olan bunu övünerek diğerine söylermiş.

 

Nuri ile Şadan bir gün meyhanede otururken Şadan Nuri’nin sürekli dalıp gittiğini fark eder ve dostuna bunun sebebini sorar. Nuri biraz gizlemeye çalıştıktan sonra dayanamayarak her şeyi anlatır. Bu hayattan bıktığını,sürekli sokak kadınlarıyla beraber olmak istemediğini,evlenmek istediğini ve evleneceği kişiyi de belirlediğini söyler.

 

Nuri’nin evlenmek istediği kişi asil bir aileden gelen,oldukça güzel ve zengin Revan Hanım’dır. Revan Hanım devlette birçok üst düzey görevi olan Haşmet Bey adında biriyle evlidir. Nuri’nin planı Revan Hanıma iftira atıp kocasından boşatmak ve çaresiz kalacak olan bu kadınla evlenmektir. Bunun için Şadan’ın yardımını ister. Şadan Nuri’nin bu talebine evet cevabıyla karşılık verir.

 

Romanın bu kısmından itibaren Şadan ve Nuri’nin çeşitli maceraları anlatılmaktadır. İki kafadarın Madam Fedrona adlı bir genelev işletmecisinin yerine gitmeleri,buradaki sapkınlıkları,kokain çekişleri ve burada uygulanan fuhuş teknikleri anlatılmaktadır. Buradan ayrıldıktan sonra sarhoş bir vaziyette sokağa dalmaları çevredeki kişilerle olan tartışmaları,ermeni bir kadına Nuri’nin tacizi,dondurma yiyen birkaç Yahudi ile sürtüşmeleri,daha sonrada tramvaya binip burayı karıştırmaları ve toplu ir kavgaya sebebiyet vermeleri anlatılmaktadır. Bu kısımda halkın değişik katmanlarından olan Yahudiler de eleştirilmektedir.

 

Nuri ve Şadan Revan Hanım’ı elde etme planını tatbik için Revan Hanım ve Haşmet Bey’in kaldığı köşkü yakından takip edebilecekleri ir yere gelirler. Burası Nuri’nin teyzesinin evidir v yaşlı kadın kocası Ömer Ağayla birlikte burada yaşamaktadır. Nuri ve Şadan iki yaşlıyı kandırarak buraya yerleşir. Burada konak hakkında birçok bilgi edinirler ve ardından konağa girmeyi planlarlar. Plana göre Nuri Revan Hanım ve Haşmet Bey tatildeyken gece vakti konağa girecek ve Revan’a yazılmış bir aşk mektubunu ikisinin odasına bırakacaktır.

 

Gece olur,Nuri hiçbir şey fark ettirmeden konağa girer her yer karanlıktır. Nuri Revan’ın odasını ararken “kimdir o?” sesiyle irkilir. Revan ‘ın ergenliğe henüz giren kız gibi güzel erkek kardeşi Sermet kendisine kokain getiren Rıdvan’ın geldiğini düşünür. Bir süre karanlıkta öpüşürler fakat Sermet onun Rıdvan olmadığını anlar ve çekilmesini ister. Nuri akıllıca bir davranışla kendisini Rıdvan’ın gönderdiğini,kokain getirdiğini söyler ve Madam Fedrona’dan kalma kokainleri Sermet’in odasına gidip çekerler. Nuri burada Sermet’i kokainin etkisiyle eniştesine karşı çalışmaya ikna eder ve ertesi gün buluşma sözü alır.

 

Ertesi gün gelir. Uzun bir beklemenin ardından Sermet gelir. Sermet’e ablasıyla ilgili aşk mektubunu ablasının odasına koymasını söylerler. Sermet önce kabul etmez daha sonra Sermet’i Madam Fedrona’nın ticarethanesine götürüp ikna yoluna girişirler. Bu çaba sonuç verir ve Sermet ikna olur.

 

İlk mektup Sermet tarafından Revan Hanım’ın odasına konur. Mektubu önce Revan Hanım fark eder ve Haşmet Bey’e gösterir. Haşmet Bey mektupta yazılanlara çok şaşırır,mektupta Nuri ile Revan’ın karşılıklı aşkı yazılıdır. Haşmet Bey’e bu mektubun Revan tarafından verilmesi onu daha da çok şaşırtır ve ne diyeceğini bilmez. Karı-koca uzun süre tartışır.

 

Gönderdikleri ilk mektup bekledikleri etkiyi uyandırmayan Nuri ve Şadan üzgündürler. Nuri elindeki fotoğrafa bakarken Şada ona fotoğraftaki kadının kim olduğunu sorar. Revan cevabın alan Şadan Revan’a o anda aşık olur ve Nuri’nin planının gerçekleşmesi halinde Nuri’yi saf dışı bırakıp Revan’ı kendine almayı planlar. Hatta bir ara çıldırıp Nuri’nin boynuna sarılır ve onu boğmaya çalışır.

 

İkinci mektubu hazırlayan Nuri ile Şadan mektubu Sermet ile gönderirler. Bu mektup Haşmet ve Revan’ı biraz daha karşı karşıya getirir. Fakat yinede ayrılmazlar. Nuri Revan’ı elde etmek için şeytanca bir plan yapar. Plana göre Sermet Nuri’yi Haşmet’in evde olmadığı bir gecede eve alacak Nuri Haşmet’in geceliklerini giyip sessizce Revan’ın koynuna girecektir. Eve geç gelecek olan Haşmet Bey karısı ve Nuri’yi o halde görecek ve karınsı boşayacaktır. Planı uygulamak için Sermet’i ikna etmek gerekmektedir. Sermet’i ise Madam Fedrona’nın evindeki Rus güzel Loroviç sayesinde ikna ederler.

 

O gece gelir. Nuri hazırlanıp konağa gider. Sermet’in yardımıyla Revan uyuduktan sonra Haşmet Bey’in gecelikleriyle Revan’ın koynuna girer. Eve gece gelen Haşmet Bey bunları görür,Nuri’yi pataklar,Revan’la tartışır ve Revan’ı boşar.

 

Revan Hanım çok üzgündür,kendisine bu kötülükleri yapan kişinin Sermet olduğunu anlar ve Sermet’ten itiraf etmesini ister. Sermet ise çok üzgün bir vaziyette ablasından zaman ister.

 

Sermet vicdan azabı içine dolaşırken Nuri Sermet'i yakalar ve sıkıştırır. Nuri ile Sermet karşı karşıya iken Şadan lalası Bayram Ağa ile buraya gelir. Sermet’e yaranmak isteyen Şadan güçlü,kuvvetli bir Arnavut olan Bayram Ağa’ya Nuri’yi dövdürtür. Nuri dayağın etkisiyle buradan uzaklaşır. Şadan Sermet’i alarak konağına götürür. Burada ir süre (bilgi yelpazesi.net) konuşurlar. Sermet ablasına yaptıklarından dolayı çok üzgün olduğunu söyler ve ablasının kendisini suçladığını belirtir. Şadan ise Sermet’i teselli etmeye çalışır ve kendisini ablasının karşısına çıkartmaya ikna eder. Revan Hanım’a her şeyin suçlusuna Nuri olduğuna inandıran Şadan onunla bir süre sonra evlenir. Şadan istediğine öylece kavuşmuş v Nuri’yi saf dışı etmiştir.

 

Şadan Revan’la evliliğin keyfini çıkartmaktayken Kalender Nuri hayattan bıkmış bir şekilde Revan’ın aşkından yanarak dolaşır. Kalender saç sakal karışık bir vaziyette İstanbul’da oradan oraya gezinip durur. Daha sonra konağa Revan’a aşkını belirten bir mektup gönderir. Bundan Şadan ve Revan huzursuz olurlar. Mektuplar devam eder,Revan’ın mutsuzluğu artar. Nuri o kadar çılgındır ki çıplak bir halde ir caminin musalla taşında vücudunu sergiler ve gazetelere manşet olur. Gazetede Nuri’nin bu halini gören Revan onu öldürmek istediğini söyler. Şadan’da Revan’ın bu haline üzülüp bu sorunu halledeceğini söyler.

 

Şadan bir gün çaresizlikle dolaşırken Firuzağa’da bir mahzene girer,aşağı iner ve oradaki kuyudan “Bir düşmanın varsa burası onu yok edebileceğin en iyi yer. ”nidasını işitir ve bundan sonra aşağıdan bu sesi gaipten gelen bir emir telakki eder. Şadan buradan ayrılır. Günler boyu Nuri’yi öldürmeyi düşünür. Revan Hanım’ın siniri ise biraz olsun geçmiştir. Şadan sokakta dolaşırken Nuri ile karşılaşır,Nuri’nin hali çok kötüdür. Meyhaneye giderler,orada Nuri Revan’a ikisinin de sahip olabileceğini söyler ve Şadan’ı sinirlendirir. Şadan Nuri’yi kör kütük sarhoş ederek onu mahzene götürür ve oradaki kuyunun içine atar. Dışarı çıktığında karşısında Sermet vardır.

 

Şadan zaman geçtikçe Nuri ile ilgili sanrılar görmeye başlar ve onun ölüp ölmediğini görmek için Sermet’i de yanına alarak kuyuya giderler. Burada Nuri’nin ölmediğini görüp onun başına kayalar atarak öldürür. Yanında bulunan Sermet kaçarak eve gelir ve ablasına durumu anlatır. Revan Hanım bundan iç memnun olmaz ve Şadan geldiğinde tepkisini ortaya koyar.

 

Günler geçer Şadan’ın deliliği gittikçe artar. Bazen karısının Nuri’yi sevdiğini söyler,onu suçlar. Bazen de bir çocuk gibi sessiz sedasız bir köşede oturur. Artık “Ben Deli miyim?” sorusu cevabını bulmaya başlamıştır. Şadan sık sık geçirdiği delilik nöbetlerinden birinde elindeki tabancayla Revan’a bir kurşun sıkar,kurşun Revan’ın saçlarının biraz yanmasına sebep olur. Diğer kurşunu kafasına sıkan Şadan ölür ve romanımız böylece son bulur.“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

..

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**

->Yorumu: Çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık. :) 
->Yazan: İsimsiz


4. **Yorum**
->Yorumu: özetini okudum süper çok beğendim ama ben bunu bilgisayarıma yüklemek istiyorum yapamıyorum bana yardımcı olabilirmisiniz 
->Yazan: damla..

3. **Yorum**
->Yorumu: VALlA Allah razı olsun çok güzel özet yazdım :DDDD
->Yazan: İSİMSİZ.

>Yazan: ünüversiteli
>Yorum: bu roman neden 5yildir tabi benim emin oldugum bes yildir bir unuversite hocasi tarafindan heryil sinava bu kitaptan sorumlusunuz diye ogrencilere okutulmak zorunda birakilir nasil bir psikoloji cok merak ediyorum .

>Yazan: isimsiz
>Yorum: ÇOK GÜZEL BEĞENDİM.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: