Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

BEREKETLİ TOPRAKLAR ÜZERİNDE ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: ORHAN KEMAL

 

Sayfa Sayısı: 380

 

Romanın Konusu

 

Daha iyi bir yaşam seviyesine erişmek için Çukurova gurbetine giden üç köylünün başlarından geçen acıklı olaylar.

 

Yazarın Amacı:

 

Orhan Kemal bu romanında Türk toplum yapısına ilişkin dönemsel bir gerçekliği yansıtırken, temelde Anadolu köylüsünün maddi şartlar nedeniyle dışarı açılma zorunluluğuna ve bu zorunluluk sonucunda şehir dünyasında ezilişini ve ‘ekmek derdi’ peşinde insanlıktan çıkışını, yok oluşunu dile getirmeyi amaçlamıştır.

 

Romanın Özeti

 

Romanda, orta Anadolu’daki köylerinden Çukurova’ya çalışmaya giden üç kişinin başından geçen olaylar anlatılmaktadır. Bu üç kişi; iflahsızın Yusuf, Pehlivan Ali ve Köse Hasan’dır. Bunlar aynı köyde kapı komşudurlar. Üçü de şehir hayatını bilmiyorlar. Fakat Yusuf biraz biliyor. Üçü birlikte Sivas’tan trenle yola çıkıyorlar ve Adana’ya geliyorlar. Adana’da bunlar gibi iş bekleyen birçok işçi vardır. Zor da olsa bir fabrikatör hemşerilerinin yanında iş buluyorlar. Üçü de fabrikanın ayrı yerlerinde çalışıyorlar. Sadece akşamları görüşebiliyorlar. Kaldıkları ev ise âdeta bir ahır. Ama para kazanmak için her şeye katlanmak zorundalar. Kaldıkları bu evde köse topal adında yaşlı bir adam var. Çok kurnaz birisidir. Yemek yapmayı bilmediği halde yemek yaparak işçilere yemek satıyor ve bu yolla para kazanıyor. İşçiler bu kötü yemeği yemeye mecburdurlar.

 

 

Köse Hasan çalıştırılmak için fabrikanın ‘sulu koza’ bölümüne verilmişti. Ortamın soğukluğu yüzünden hasta olur ve yatağa düşer. Herkes kendi işine bakıyor ve köse Hasan kaderine terk ediliyor. Köse topal bu hasta adama bir sıcak çayı bile parasız vermiyor.

 

Bu çevrede bir de Hidayetinoğlu adında bir avare var. Bu kişinin gözü Köse Topal’ın parasındadır. Hidayetinoğlu, Köse Hasan’a hasta iken gelip yardım ediyor. Başka kimse yardım etmiyor. Halbuki iki köylüsü ile kardeş gibiydiler. Anlaşılıyor ki şehirde herkes ekmeğinden başka bir şey düşünmüyor. Ve Köse Hasan ölüyor.

 

Köse Hasan hastayken iflahsızın Yusuf ve Pehlivan Ali başka bir işe giriyorlar. Yusuf inşaatta, Pehlivan Ali ise kireç söndürmede görevlendiriliyor. Pehlivan Ali’nin Ömer Zorlu adında bir ustası var. Bu kişi Niğde’nin bir köyünden. On yıldır burada, karısı var; Fatma. Ömer Zorlu için aile müessesesi çok önemli değil. Kumarcı ve karısı ile fazla ilgilenmeyen bir tip. Fatma ile nikahsız yaşıyor. Pehlivan Ali nişanlı birisi ama Fatma’yı görünce çok hoşlanıyor. Yusuf akşamları Pehlivan Ali’ye öğüt veriyor ‘sen nişanlısın, boş ver elin karısını’diyor. Fakat Pehlivan Ali vazgeçmiyor. Günler sonra Fatma ile ilişki kuruyorlar. Kazandığı parayı da Ömer Zorlu’ya borç veriyor. Bütün bunları Fatma uğruna yapıyor.

 

İflahsızın Yusuf bir gün Hidayetinoğlu’nu görüyor. Hidayetinoğlu ona köse Hasan’ın öldüğünü söylüyor. ’sen nasıl hemşerisin?’diyor. İflahsızın Yusuf çok üzülüyor ama kendini suçlu hissetmiyor,

 

Pehlivan Ali ise Hidayetinoğlu ile birlikte Fatma’yı Ömer Zorlu’nun elinden alıp uzaklara ırgatlık yapmak için kaçıyor. Fakat burada da bir çingene kıza vuruluyor. Fatma’ya da başkaları göz koyuyor. Pehlivan Ali ile Fatma’yı ayırmak için ustabaşı, Pehlivan Ali ile Hidayetinoğlunu patoza çalışmaya gönderiyor. Ali ayrılmak istemiyor ama (bilgi yelpazesi.net) mecburdur. Pehlivan Ali’nin çalıştığı patozun ağası çok sert ve işçiyi düşünmeyen birisidir. Gece bile işçiler çalıştırılmaktadır. Pehlivan Ali patoz makinesinin içine sap atmaktadır. Yalaka çavuş ise ağanın işi erken bitsin diye işçileri çok yoruyor. Pehlivan Ali karanlıkta çok yoruluyor ve ayağı kayarak patozun içine düşüyor. Bir bacağı kopuyor. Ağa arabam kirlenir diye Ali’yi arabasına alıp hastaneye götürmüyor. Ali kan kaybından ölüyor. Diğer işçiler buna çok kızıyorlar.

 

Zeynel ile Şamdin adında iki kişi vardır. Bunlar daha önce doğru, dürüst oldukları için işten atılmışlardır. İşçinin hakkının yenmesine tamamen karşıdırlar. Bunların yerine işe Pehlivan Ali ve Hidayetinoğlu alınmıştı. Ali’nin bu şekilde ölümünü duyunca çok üzülüyorlar ve olay yerine gizlice gelerek bütün harmanı ateşe veriyorlar. Daha sonra bütün işçileri ağa mahkemeye veriyor, ancak davayı kazanamıyor.

 

Yusuf ise artık duvar ustası olmuştur. çok para kazanmış, artık köye dönmenin vakti gelmiştir. tam köye gideceği zaman Hidayetinoğlu ile karşılaşıyor. Pehlivan Ali’yi soruyor. Öldüğünü öğrenince çok üzülüyor.

 

Yusuf ne kadar üzülse de bu geçicidir. İyice havaya girmiştir. yani şehir hayatı Yusuf’u tamamen değiştirmiştir. Hem artık bir meslek sahibidir: duvar ustası..

 

Yusuf köye geliyor. Ailesi büyük bir sevinç yaşıyor. Eve Çukurova’dan bir takım eşyalar alıyor. Pehlivan Ali ve Köse Hasan’ın aileleri ise sessizce onların gelmelerini bekliyor.

 

Ana Fikri:

Gelir dengesizliği ile başa edebilmek için sadece göç etmek yetmez, bunun yanında asıl önemli olan eğitim seviyesinin yükseltilmesidir.

 

Kişileri, Kahramanları:

İflahsızın Yusuf: Yusuf evli, çalışkan, azimli, kendine haksızlık yapılmasını hiç sevmeyen, haksızlığa dayanamayan bir kişidir.

Pehlivan Ali: Ali köyden bir kızla sözlü olan, temiz kalplidir ama kadınlara düşkün, kötülük peşinde koşmayan, söylenenlere hemen inanan, saf, kendine hayran bırakmaktan hoşlanan, gurbetten korkan, ağanın ihmalkarlığı ve değerbilmezliği soncu ölen bir kişidir.

Köse Hasan: Evli, iyi kalpli, evini geçindirmek için çabalayıp duran, her işte de çalışmayan, gurbet ve ağır şartlarda çalışması sonucu ölen bir kişidir.


“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

...

12. **Yorum**
->Yorumu: kitabı 1960 oncesi 1967 ve bir kaç sene önce olmak üzere üç defa okudum çok beğenmiştim, bir kaç gün önce bir arkadaşıma okumak üzere kitabı verdim O DA çok beğenmiş. Bence ORHAN KEMAL in en güzel yapıtı.
->Yazan: kemal hortaçlı

11. **Yorum**
->Yorumu: Siteye bayıldım çok yardımcı oldu
->Yazan:

10. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel çok işime yaradı kullanmanızı tavsiye ederim
->Yazan: s

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
>Yazan: isimsiz
>Yorum: ÇOK GÜZEL BEĞENDİM.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin delete tuşuna basın....