Eğitim Öğretim İle İlgili Tüm Belgeler > Kitap Özetleri > Roman Özetleri

BEYAZ DİŞ ÖZET (2) KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Kitabın Yazarı: Jack LONDON

 

 

Kitabın Konusu, Açıklaması:

 

1897 yılını içeren bu roman yerel renkleri yansıtan önemli bir eserdir. Kuzey Kanada faunası, bazı yerli oymakla­rın yaşayışları ve altın, serüven peşinde koşan insanların ka­deri üzerine zengin gözlemler içermektedir. Yabani hayvanla yabani insanın ortak serüvenini anlatan ve yırtıcı bir hayvanı derinden kavrayan bir roman olması itibariyle çok önemlidir. Yabanın, sevginin ve doğanın hikâyesidir bu eser.

 

 

Kitabın Kahramanları, Kişileri, Şahıs Kadrosu:

 

Dişi Kurt: Bir kurtla köpeğin birleşmesinden doğmuş olan dişi kurt, romanda tamamen yırtıcılığı, hayvansal özel­likleri ile çarpıcı bir şekilde anlatılır. Diğer kurtlar gibi yaşa­mak için taze ete ihtiyaç duyar ve soğuk bölgelerde yaşar. Di­ğer kurtlardan farklıdır. Kanının yarısı köpek kanı olduğun­dan evcilleşebilir.

 

Tek Göz: Romanda sözü edilen erkek kurttur. Yaşlıca ve kördür. Dişi kurtla çiftleşmesinden romanın başkahramanı olan Beyaz Diş doğmuştur. Bir kıtlık sırasında av peşinde ko­şarken ölür.

 

Beyaz Diş: Annesinden dolayı köpek kanı taşıdığı için evcilleşebilen ve insanlarla dost olabilen bir kurttur. Uzun za­man köpeklerle insanların yanında yaşar. Bu bakımdan kö­peklerin yanında kendini hep dışlanmış hisseder, kendini sa­vunmak zorunda kaldığından yaşıtlarına göre daha yırtıcıdır. Dişleri bembeyaz olduğundan sahibi adını 'Beyaz Diş' koyar.

 

Collie: Taşındıkları güney ülkesinde önceleri ona rahat vermeyen köpek. Daha sonra Beyaz Diş'ten enikleri olur.

 

Weedon Scott: Beyaz Diş'i çok kötü bir durumdayken kurtaran ve onu sevgisi sayesine evcilleştiren bir gençtir.

 

 

Kitabın Özeti:

 

 

Ladin ormanlarının soğuk karları arasında iki adam altı köpeğin çektiği bir kızakla yol almaktadır. Hava öyle soğuktur ki solukları havaya çıkınca donmaktadır. Kızağın ar­dasında ise gömülmek üzere bir başka yere, -M'Gurry adlı şehre- götürülen bir ölü vardır. İki adam, ölünün kendilerin­den daha şanslı olduğunu düşünmektedir. Çünkü böyle bir ortamda kendileri ölse kimse onları bir başka yere götürme­yecek, onlann ölüsü ancak aç kurtların işine yarayacaktır. Adamlar, kurt ulumalarını duymakta ve çok korkmaktadırlar.

 

Adamlardan birincisi Bili, aç kurtların peşlerinde olduğunu anlamıştır. Diğeri Henry, çok korkmaktadır. Sadece üç fişek­leri vardır. Yavaş yavaş köpeklerin azaldığı dikkatlerini çeker. Geceleri kurtlar köpekleri kapıp yemekte, adamların yanında ateş yandığı için onlara yaklaşmamaktadır. Fakat dişi bir kurt, onların yanma kadar sokulmakta, onlara taze etmiş gibi ba­karak uzaklaşmaktadır. Adamlar kurdun ancak köpek soyun­dan geldiğini bu yüzden yanlarına yaklaşabildiğini düşünür.

 

Kurtlar her geçen gün yanlarına kadar sokulmakta, bu da onların iyice sinirlerini bozmaktadır. Ve bir gün Bill'i hak­larlar. Bili, canlı canlı kurtların yemi olur. Henry, geceleri hiç uyumamakta, tek koruyucusu ateşe sokulmaktadır. Kurtlar ateşe yaklaşamadıkları için bu birkaç gece böyle devam eder. Artık uykusuzluktan canından bile vazgeçecek hâle gelir. Bir gün tam kurtların yaklaştığı sırada adam uyuyakalır ve ateş söner. Adam kurtlara arkadaşı gibi yem olacakken bazı adamlar ona rastlar ve şans eseri kurtulur.

 

Bu aç kurt sürüsünün içinde en öne çıkan dişi kurttur. Önderin yanı başında yer alır her avda. Bir yere doğru iler­lerler. Burada av eti bol olduğu için bir süre beslenebilirler. Dişi kurt için sürü içinde iki kurt birbirlerine saldırır ve savaş­ta genç kurt ölür, yaşlı kurt dişi kurda sahip olma hakkını ka­zanır. Bundan sonra yaşlı kurtla dişi kurt birlikte avlanmaya, öldürmeye ve yol almaya başlar.

 

Zamanla dişi kurt hamile kalır ve bir mağaraya çekilir. Yaşlı kurt onu bu dönem boyun­ca besler. Fakat kıtlık vardır. Av bulamamaktadır. Dişi kurdun beş tane eniği olur. Diş kurt çok hırçınlaşmıştır. Baba kurtların aç olduklarında kendi eniklerini (bilgi yelpazesi.net) yediğini bildiği için yaşlı kur­du eniklerine yaklaştırmamaktadır. Yaşlı kurt zor bela dışarda tavuk, kuş avlamakta fakat bu av eniklere yetmemektedir Müthiş bir kıtlık baş gösterir ve enikler birer birer ölür. Yalnız­ca bir tanesi hayatta kalır. Hayatta kalan boz enik mağaradan başka bir dünyadan haberdar değildir. Babasının bir av sıra­sında ölmesi ile dışarıya çıkmaya ve dünyayı tanımaya başlar.

 

Vahşi doğada canlı ve cansız varlıkların olduğunu, canlıların tehlikeli olabileceğini anlar. Doğada sen yemezsen seni yerler kuralının geçerli olduğunu idrak eder. İlk yediği ta­vuk avı ile taze et ve kanın lezzetini tanır. Bundan sonra or­manda çok iyi avlanabilen bir kurt hâline gelir.

 

Bu boz eniğin hayatında bir değişim olur. Boz enik, ilk kez ormanda ateş yakan insanlarla karşılaşır. Onların kendin­den daha üstün olduğunu anlar. Meğer Kızılderili olan bu dört adam boz eniğin annesini tanımaktadırlar. Onu yan­larına alınca boz eniği de alırlar. Sahibi ona Beyaz Diş adını takar ve çadırlarının olduğu yere götürür. Beyaz Diş, zaman­la evcilleşir; fakat sahibinin köpekleri tarafından dışlanır. Bu yüzden çok sinirli bir kurt olur. Annesinden de ayrılmak zo­runda kalınca kendini yapayalnız hisseder.

 

Sahibi onu sık sık dövmesine rağmen o sahibine alışmış­tır. Onlarsız bir hayat düşünememektedir. Fakat bir gün Yakı­şıklı Smith adlı çok çirkin ve gaddar bir adam onu satın alır. Sürekli sahibinin yanına kaçan Beyaz Diş, yakışıklı Smith'ten feci şekilde dayak yer, ona hiç alışamaz bu yüzden. Yakışıklı Smith, onu kafesin içine tıkar ve dövüştürmek için kullanır.

 

Yanına koyduğu en güçlü köpekleri dahi yendiği için onun üzerinden çok para kazanır. Fakat Beyaz Diş, çok yırtıcı ve nefret dolu bir hayvan olmuştur. Onu bu korkunç yaşantıdan Weedon Scott kurtarır. Merhametli ve saygın bir adam olan Scott onun hâline acır ve onu bu adamdan kurtarır. Ona sev­giyle yaklaşır, okşar. Başlangıçta insanlardan hep dayak ve ceza gören Beyaz Diş ona yaklaşmaz, yırtıcı davranır. Daha sonra aralarında çok güzel bir muhabbet gelişir. Beyaz Diş, sahibine sevgi dolu bakar, onun elinde evcilleşir, insanlara kötülük yapmaz.

 

Bir gün, Scott'm sıcak iklime sahip memle­ketine dönmesi gerekir. Beyaz Diş, bunu önceden sezer ve içine bir hüzün çöker. Sahibi kurdun sıcak iklimde yaşamaya­cağını düşündüğü için onu götürmeyecektir. Onu, sahibinin gidişini görmemesi için bir yere kapatırlar. Fakat Beyaz Diş kapatıldığı yerin camını kırar ve sahibinin gemisine son anda biner. Scott, onu götürmek zorunda kalır.

 

Scott'ın ailesi, kurt olduğu için Beyaz Diş'i istemezler. Ondan korkmaktadırlar. Fakat Scott onun evcilleşeceğini söyler. Beyaz Diş, birkaç kişiyi yaraladıktan ve komşuların ta­vuklarını yedikten sonra bunların yapılmaması gerektiğini an­lar ve bir köpek gibi evcilleşir. Ailenin hayatını bir hırsızdan kurtarır. Bunun üzerine artık bu evde yaşayacaktır. Komşu­larının köpeğinden enikleri de dünyaya gelir.

 

Kitabın Ana fikri

 

Hayattaki zorluklara karşı ne olursa olsun elimizden gelenin en iyisini yapmamız gerektiğini ayrıca doğadaki her canlının vahşiş bile olsa sevgiye muhtaç olduğunu aşılamaktadır.

 

Kitaptaki Kişilerin, Şahısların Değerlendirilmesi

 

Beyaz Diş: Zeki, çevik, vahşi,

Kische: Beyaz Diş’in annesidir.

Tek göz: Beyaz dişin babasıdır.

Lip Lip: Beyaz Diş’in kamptaki peşini bırakmayan düşmanıdır.

Gri Kunduz: Beyaz Diş’in ve annesinin sahibi aynı zamanda güçlü, adil, cesur bir insandır.

Matt: Scott’ın yardımcısıdır. Beyaz Diş’in ilk başta sevmediği fakat sonra onun iyi bir insan olduğunu fark ettiği bir kişidir.

Scott: Beyaz Diş’in en son sahibidir. Beyaz Diş ondan sevginin ve koşulsuz itaatin ne olduğunu öğrenmiştir.
“ROMAN ÖZETLERİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

........

16. **Yorum**
->Yorumu: Gerçekten çok güzel bir kitap ben bayılıyorum okuyun tavsiye ederim
->Yazan: Yağmur Asya

15. **Yorum**
->Yorumu: Guzel bir ozet olmus tesekkurler
->Yazan:

14. **Yorum**
->Yorumu: Çooook güzel bir özet . İşimi iyi gördü. Teşekkürler.
->Yazan: Yunus Emre

13. **Yorum**
->Yorumu: Gerçekten her anlamda müthiş bir site... Özeti de çok iyi çok detaya girilmemiş az da girilmemiş tebrik ediyorum
->Yazan: Açelya

12. **Yorum**
->Yorumu: Ya harika bi ozetti teşekkürler cok yardimci oldu .. Instagramdan 65awesta
->Yazan: Yagmur ertan

11. **Yorum**
->Yorumu: gerçekten çok güzel harika çok teşekkür ederim bu benim işime yarayacak
->Yazan: ismail

10. **Yorum**
->Yorumu: Emin olamadım ama iyi gibi detaylı ve aşırı uzun veya kısa değil.
->Yazan: Hakan

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**

->Yorumu: Türkçe projesi için çok işime yaradı.Gerçekten mükemmel anlatılmış.
->Yazan: Esra

5. **Yorum**
->Yorumu: Çok güzel bir kitap tavsiye ederim
->Yazan:

4. **Yorum**
->Yorumu: Kitap güzeldi ve ben bu kitaptan sınava gireceğim umarım kolay olur başarılarınızı yorumla iletebilirsiniz
->Yazan: Melike..


3. **Yorum**
->Yorumu: Süperrrr çok işime yaradı bu özeti hazırlayanların ellerine sağlık...... 
->Yazan: Ece


2. **Yorum**
->Yorumu: Bu kitap çooook güzel ya bayıldıd 
->Yazan: Demet


1. **Yorum**
->Yorumu: gercekten cok yardımcı oldu tesekkürler
->Yazan: aleyna.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


 


 E Mail
(Zorunlu Değil):